Active Beauty
Zdravlje debelog creva
vreme čitanja: min
Konačno bez bolova

Zdravlje debelog creva

Svako ko je makar jednom imao zatvor zna kakav je to osećaj. Stomak se nadima, odjednom se osećate dvostruko teže, ponekad čak usput dobijete i glavobolju, umorni ste i bez apetita. Srećom, postoji pregršt sredstava koje svi imamo u svojim kućnim ormarićima i koja mogu da budu delotvorna pomoć iz kućne apoteke protiv zatvora.

Uz jednostavna sredstva do zdravog varenja

Tegobe poput zatvora i nadutosti posebno su proširene u domenu ženskog zdravlja. Zašto je to tako? U većini slučajeva uzroke treba tražiti u oscilaciji hormonske ravnoteže, što i ne čudi. Tako hormoni stresa nepovoljno utiču na želudac zato što naše telo oslobađa visoke nivoe kortizola i adrenalina kada je izloženo intenzivnom stresu. Nadalje, nivo hormona menja se i u razdobljima pre ili tokom menstruacije, kao i tokom menopauze, što može dovesti do probavnih problema.

Ipak, uzroke ne treba tražiti samo u hormonima nego i u izostanku fizičke aktivnosti, premalom unosu tečnosti i pogrešnoj ishrani – sve to podstiče neravnotežu u zdravom radu creva. Na sreću, pomoću nekoliko jednostavnih trikova možemo sebi da pomognemo.

Sedam proizvoda iz kućne apoteke koji pomažu kod zatvora

Nešto što možete da uradite prilično brzo kako biste podstakli probavu jeste da pijete dovoljno vode i redovno vežbate. Dakle, sledeći put nemojte da čekate autobus, nego prošetajte stanicu, dve (ako imate dovoljno vremena, naravno).
Osim toga, postoje mnoge namirnice iz svakodnevne upotrebe koje pomažu našim crevima da povrate svoju prirodnu ravnotežu.
  1. Lanene semenke: U crevima deluju poput mini-sunđera, upijaju višak tečnosti i čine sadržaj creva mekšim i voluminoznijim. Tako utiču na povećanje pokretljivosti creva i podstiču njihov rad. Potrebno je uzimati najviše dve kašike lanenih semenki dnevno uz dovoljno tečnosti. Nemojte da dopustite da semenke prethodno nabubre, jer bi svoje delovanje trebalo da razviju tek u crevima.
  2. Ljuspice psilijuma: Idealan su i nežan laksativ jer imaju sposobnost da apsorbuju tečnost do 40 puta više od sopstvene težine. Njihovo bubrenje u crevima povećava volumen stolice i pojačava pritisak na zidove creva, što prirodno podstiče refleks za defekaciju. Potrebno je uzimati 10 grama ljuspica psilijuma s najmanje 200 mililitara vode do tri puta dnevno. I ovde je učinak najbolji ako ljuspice nisu prethodno nabubrile. Ako ne želite da jedete cele ljuspice, i mlevene su dobar izbor.
  3. Jabukovo sirće: Ono što je u istu svrhu pomagalo našim bakama, i danas je dobro sredstvo protiv zatvora. Jabukovo sirće je probiotik i sadrži probavne bakterije. Takođe podstiče proizvodnju želudačnog soka. Sve u svemu, podstiče i varenje i metabolizam. Zato, ako imate zatvor, pre svakog obroka popijte čašu vode s kašikom jabukovog sirćeta.
  4. Suve smokve: Ukusan su međuobrok i ujedno čiste creva. Prilikom jedne primene pojedite pet suvih smokava, a zatim popijte čašu vode. Alternativno, smokve možete preko noći staviti u činiju s vodom kako bi upile tečnost, a zatim od njih možete da napravite pire ili mousse.
  5. Sok od povrća: Koktel od paradajza, šargarepe i kiselog kupusa može da učini čuda za varenje jer ovo povrće podstiče aktivnost probiotičkih crevnih bakterija. Druge namirnice s probiotičkim učinkom su: kimči, kombuha, kiseli krastavci ili miso.
  6. Ricinusovo ulje: Ako uzimate ricinusovo ulje, brz učinak biće zagarantovan. Ricinolna kiselina koju sadrži ovo ulje inhibira apsorpciju vode i natrijuma u crevima. To znači da više elektrolita ostaje u crevima, količina stolice se povećava i ona postaje mekša. Uzmite pola kašike do jednu punu kašiku rafinisanog ricinusovog ulja kao jednu dozu na prazan želudac ujutro pre doručka. Učinak nastupa nakon dva do četiri sata od uzimanja.
  7. Kim: Njegova eterična ulja i tanini pomažu rad probavnog trakta i deluju antispazmatično. Naročito u obliku čaja za probavu kao i u kombinaciji s komoračem i anisom, kim je pouzdan pomoćnik kod zatvora i nadutosti. Najbolje je popiti nekoliko šolja tokom dana kako bi se creva vratila u ravnotežu.

Kada bi trebalo da se konsultujemo s lekarom?

Zatvor je obično kratkotrajna pojava i stoga može da se leči nekim od sredstava iz kućne apoteke. Međutim, u slučaju ponavljanja simptoma, uvek je preporučljivo da potražite stručnu pomoć. To se odnosi, na primer, na:
  • krvarenje tokom pražnjenja creva,
  • primetan gubitak težine,
  • naglo pojačanje simptoma,
  • manje od tri pražnjenja creva nedeljno,
  • akutni zatvor, jer može da ukazuje na crevnu opstrukciju (uz pojavu temperature, povraćanja, mučnine, nadutosti, u kombinaciji s jakim bolovima u stomaku).
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.