Active Beauty
Upala mokraćne bešike: šta stručnjaci kažu da bi trebalo da uradite da je sprečite?
vreme čitanja: min
Infekcija

Upala mokraćne bešike: šta stručnjaci kažu da bi trebalo da uradite da je sprečite?

Upale bešike su bolan problem koji se ponekad kod mnogih žena neprestano ponavlja. Urološkinja dr Andrea Gnad i ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl savetuju kako da prevenirate upalu bešike i objašnjavaju šta da uradite ako se ona ipak desi.

dr Andrea Gnad je urološkinja čija se ordinacija nalazi u Salcburgu. Za ACTIVE BEAUTY objašnjava kako nastaju upale bešike i kako mogu da se leče.

dr Eva Lunzer-Mühl je specijalistkinja ginekologije i akušerstva. Za ACTIVE BEAUTY objašnjava sve o „cistitisu medenog meseca“ i drugim sličnim oboljenjima.

Pitali smo urološkinju dr Andreu Gnad i ginekološkinju dr Evu Lunzer-Mühl koji simptomi ukazuju na infekciju mokraćne bešike i šta zaista pomaže obolelima.

Šta je upala mokraćne bešike?

Dr Andrea Gnad: „Infekcija mokraćne bešike ili infekcija mokraćnog sistema nastaje kada bakterije iz genitalnog područja dospeju u mokraćnu bešiku i tamo izazovu upalu. To se često dešava posle polnog odnosa, ali i kada u svakodnevnom životu ima previše stresa, kao i usled nedostatka estrogena posle menopauze.

Kako dolazi do upale mokraćne bešike?

Dr Eva Lunzer-Mühl: „Upala mokraćne bešike kod žena najčešće nastaje prenosom crevnih bakterija preko infekcije razmazom (na primer, prilikom brisanja posle obavljanja nužde). Iz anatomskih razloga i zbog kratkog mokraćnog kanala put od anusa do mokraćnog kanala nije dug. Ponekad su urođene ili stečene malformacije mokraćnog sistema odgovorne za česte infekcije mokraćne bešike. Prirodno se urinarni trakt dovoljno ispira potrebnim unosom tečnosti u organizam i redovnim mokrenjem. Osim toga, kiselo vaginalno okruženje štiti od kolonizacije mikroorganizmima. Najčešći uzroci upala su baktere ešerihije koli i enterokoke, a polnim kontaktom mogu da se prenesu i stafilokoke, hlamidije i gonokoke.”

Koji su simptomi upale mokraćne bešike?

Dr Andrea Gnad: „Pacijenti osećaju peckanje prilikom mokrenja, učestali nagon za mokrenjem, bolove u karlici, grčeve u bešici i ponekad otkrivaju krv u mokraći.”

Da li je upala mokraćne bešike zarazna?

Dr Eva Lunzer-Mühl: „Klasična infekcija uzročnicima crevne flore načelno nije zarazna, ali infekcije izazvane hlamidijom ili gonokokom jesu.”

Koliko dugo traje upala mokraćne bešike?

Obična upala bešike nestaje posle nekoliko dana. Ako se simptomi ne povuku posle tri dana i budu praćeni povišenom telesnom temperaturom, morate da se obratite lekaru. Obično je neophodna primena antibiotika. Biće potrebno do dve nedelje da se potpuno rešite infekcije mokraćne bešike.

Koji kućni lekovi pomažu protiv upale mokraćne bešike?

  • Sok od brusnice

    Bilo od bake, mame ili od najbolje prijateljice, svi smo čuli da ispijanje soka od brusnice može da spreči upalu bešike. Ali da li je ovaj crveni sok zaista tako delotvoran? „Sok od brusnice prilično je slaba profilaksa”, ističe urološkinja dr Gnad. „Sok zakiseljuje urin i sprečava bakterije da se lepe za zidove bešike. Obavezno se pridržavajte preporuka proizvođača kada je reč o doziranju; koncentracije sastojaka dosta variraju od proizvoda do proizvoda.”

  • Jabukvo sirće:

    Urološkinja dr Gnad daje sledeći savet: „Volim da preporučim pijenje jabukovog sirćeta pre spavanja. Jeftino je, nekomplikovano i zakiseljuje mokraću, što se bakterijama ne sviđa. Najbolje je uveče popiti dva do četiri centilitra sirćeta s malo vode.”

  • Čajevi koji podstiču lučenje mokraće

    Postoje neke biljke, poput biljnih kućnih lekova, koje, kada se pripreme kao čaj, mogu da pokažu potpuno delotvoran učinak kod infekcija mokraćne bešike. Deluju diuretski i obezbeđuju dobro ispiranje mokraćnih kanala i bešike. U apoteci možete da kupite i posebne biljne mešavine koje takođe deluju protivupalno i spazmolitički.

Posavetujte se sa svojim lekarom ili apotekarom o maksimalno dozvoljenim dozama.

Na šta treba da obratite pažnju kod prevencije, na primer kada je u pitanju intimna higijena?

  1. Pijte dovoljno tečnosti

Najbolja profilaksa bila je i ostaje – unos velikih količina tečnosti. Pijte vodu ili čaj, najmanje 1,5 litar dnevno. Kafu treba piti samo umereno, a bezalkoholna pića i alkohol treba izbegavati. Bakterije koje izazivaju infekciju bešike hrane se šećerima i tako mogu da se nesmetano razmnožavaju.

  1. Nemojte predugo da zadržavate mokraću

Ako mnogo pijete, morate češće da idete u wc – i trebalo bi to da radite. Ako bakterije predugo ostanu u bešici, mogu brzo da se razmnože. Zato uvek idite da obavite malu nuždu kad morate i vodite računa o tome da potpuno ispraznite bešiku.

  1. Vodite računa o pravilnoj intimnoj higijeni

„Loša higena, novi partner ili određene seksualne prakse mogu da povećaju rizik od infekcija mokraćnog sistema. Međutim, preterana intimna higena, a pre svega upotreba previše sapuna, remeti prirodnu zaštitnu funkciju sluznice. Tako se patogeni lakše razvijaju i zadržavaju”, objašnjava ginekološkinja dr Lunzer-Mühl. Kada je reč o intimnoj nezi, žene bi trebalo da koriste samo nežne proizvode s prilagođenom pH-vrednošću. Preagresivna sredstva za intimnu higijenu ne samo da iritiraju sluznicu nego i uništavaju prirodni zaštitni sloj kože.

  1. Topla odeća

Žene koje su već imale infekciju mokraćne bešike ili su sklone ponovnim infekcijama mokraćne bešike trebalo bi da se toplo odevaju, posebno za vreme hladnih perioda godine. Obavezno toplo zamotajte područje bubrega (u jesen i zimu nema kratkih jakni!), a noge ugrejte čarapama, kako biste obezbedili dobru cirkulaciju.

Šta da radite ako imate „cistitis medenog meseca”?

Dr Eva Lunzer-Mühl: „Česti polni odnosi opterećuju sluznicu i menjaju vaginalnu floru. Infekcije mikroorganizmima crevne flore izazvane razmazom posle obavljene nužde mogu da se unesu u vaginu prilikom prodora penisa. Zbog anatomskih uslova i kratkog mokraćnog kanala, kod žena postoji veći rizik da se mikroorganizmi nasele u sluznici mokraćnog kanala i da migriraju ka gore. Stoga je važno da pijete dovoljno tečnosti i obavljate malu nuždu posle polnog odnosa kako biste ispraznili bešiku, jer se tako ispira većina mikroorganizama. Ako se simptomi upale ipak pojave, nekoliko dana pijte čaj za bešiku ili uzimajte biljne preparate, poput brusnice ili, još bolje, ekstrakta rena i potočarke. Međutim, često je potrebno da upalu ipak lečite antibioticima. Trebalo bi neodložno da potražite savet lekara, posebno ako se pojave i temperatura, bolovi u karlici ili krv u mokraći.”

Može li vaginalna gljivična infekcija da se oseća kao upala bešike?

Dr Eva Lunzer-Mühl: „Gljivične vaginalne infekcije obično su prepoznatljive po beličastom, mrvičastom sekretu, svrabu i peckanju u području stidnih usana. U većini slučajeva, infekcija bešike može lako da se razlikuje od gljivičnih vaginalnih infekcija.“

Kakvu ulogu ima nizak nivo estrogena tokom menopauze u upalama mokraćne bešike?

„Zbog lokalnog nedostatka estrogena, vaginalni epitel (vaginalna koža) postaje tanji i ranjiviji kako starimo. Osim toga, menja se i sastav vaginalne flore. Ako u predmenopauzi preovlađuju bakterije mlečne kiseline koje održavaju kiseo pH, zbog nedostatka estrogena u postmenopauzi dolazi do promene spektra mikroorganizama. Vaginalana sredina se tada sastoji prvenstveno od bakterija iz crevne i kožne flore, koje mogu da kolonizuju mokraćne kanale.“

Ovde možete da pročitate sve o znacima menopauze.

Koje su mogućnosti lečenja upale mokraćne bešike?

Dr Eva Lunzer-Mühl: „Ako su simptomi samo blagi, pijenje čaja za bešiku ili biljnih preparata s ekstraktom rena i potočarke ili brusnice mogu u nekim slučajevima još uvek dobro da kontrolirišu simptome. Međutim, često je potrebno lečenje antibioticima nekoliko dana.”

Kada treba da se obratite lekaru?

„Ponekad, uprkos najboljim merama opreza, upala mokraćne bešike je neizbežna. Ako imate akutnu infekciju mokraćne bešike, obratite se lekaru! Cistitis karakteriše groznica, bolovi u bokovima i tipični simptomi infekcije mokraćnog sistema. Čak i ako nema krvi u mokraći, trebalo bi odmah da počete s uzimanjem antibiotika. Ako predugo čekate s terapijom, rizikujete da se razvije infekcija mokraćnog sistema, koja može da preraste u pelonefritis.”

Ovde možete da pročitate šta da uradite ako imate upalu mokraćne bešike.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.