Neplodnost kod muškaraca: urološkinja pojašnjava uzroke i lečenje
Uzroci neplodnosti kod muškaraca mogu da budu višestruki. Svi oni su uslovljeni uticajima iz okoline i nezdravim načinom života. Urološkinja dr Andrea Gnad pojašnjava za ACTIVE BEAUTY kako se leči muška neplodnost.
Садржај
- Koliko je učestala muška neplodnost?
- Kako se utvrđuje muška neplodnost?
- Kako neplodnost može da se primeti kod muškaraca?
- Šta može da izazove neplodnost kod muškaraca?
- Koje polno prenosive bolesti mogu da izazovu neplodnost kod muškaraca?
- Kako se leči muška neplodnost?
- Možete li ipak da ispunite zajedničku želju da imate decu ako je vaš muž neplodan?
Muška neplodnost može da ima brojne uzroke, a često upravo poboljšanje načina života pomaže, pojašnjava urološkinja dr Andrea Gnad.
Koliko je učestala muška neplodnost?
O neostvarenoj želji za decom govorimo kada heteroseksualni parovi redovno praktikuju nezaštićen polni odnos, a žena uprkos tome za godinu dana ne ostane trudna. Prema istraživanju koje je sprovela Svetska zdravstvena organizacija (WHO), širom sveta je 17,5% muškaraca u reproduktivnoj dobi barem privremeno neplodno. Kod otprilike 40 posto parova uzrok je muška neplodnost, a kod oko 20 posto pogođena su oba partnera“, pojašnjava urološkinja dr Andrea Gnad. Načelno govoreći, kvalitet sperme znatno opada, što pogoduje neplodnosti. U poslednjih 50 godina kvalitet sperme je opao čak za otprilike 50%. „Uzrok su uticaji iz okoline i promenjen način života“, ističe urološkinja.
Kako se utvrđuje muška neplodnost?
Kako bi se potvrdila neplodnost, muškarci se podvrgavaju dijagnostičkom postupku testiranja koji se naziva spermogram. Pritom se ejakulat laboratorijski obrađuje, a rezultat pokazuje količinu, kvalitet i pokretnost sperme. „Na osnovu toga lekar savetuje par isplati li im se da nastave s prirodnim putem začeća ili ima smisla da potraže pomoć u Institutu za plodnost“, pojašnjava urološkinja. To zavisi i od starosti para, ali i: „Ako su rezultati vrlo loši ili se u ejakulatu uopšte ne nalaze spermatozoidi, obavezno mora da se nastavi s ispitivanjem zdravstvenog stanja muškarca.“
Preporuka za čitanje: Više o želji da imate decu u kasnijoj dobi otkrijte u našem tekstu „Trudnoća s 40“.
Kako neplodnost može da se primeti kod muškaraca?
Gotovo da ne postoje naznake koje ukazuju na to da je neki muškarac neplodan. Stoga se neplodnost kod muškaraca problematizuje tek onda kada oni požele da imaju decu. „Neplodnost ne može da se vidi i oseti. Otkriva se tek kada željena trudnoća izostane, a muškarac se podvrgne testiranju“, pojašnjava urološkinja.
Šta može da izazove neplodnost kod muškaraca?
Glavni uzroci neplodnosti kod muškarca su uticaji iz okoline kao i nezdrav način života. Pesticidi korišćeni u poljoprivredi negativno se odražavaju na kvalitet sperme. „Zahvaljujući studijama sprovedenim u Africi, znamo gde je najizraženiji pad kvaliteta sperme širom sveta“, objašnjava dr Andrea Gnad. Na uticaje iz okoline muškarci ne mogu da deluju, ali na sopstveni način života mogu. Prekomerna težina, premasna hrana, premalo kretanja, nikotin, konzumacija kanabisa i alkohola štete kvalitetu sperme.
I genetski uslovljene bolesti mogu da izazovu neplodnost kod muškaraca. Tu ubrajamo Klinefelterov sindrom, kod kog muškarci imaju barem jedan polni hromozom viška u svojim ćelijama. Cistična fibroza, retka metabolička bolest, takođe može da izazove neplodnost kod muškaraca. Dalje, muškarci mogu da postanu neplodni zbog oštećenja tkiva testisa koje proizvodi spermu. To može da bude podstaknuto nespuštenim testisom, proširenom venom, hemoterapijom ili preležanim zauškama u detinjstvu.
Koje polno prenosive bolesti mogu da izazovu neplodnost kod muškaraca?
Hlamidija i gonokokna infekcija, dve najčešće polno prenosive bolesti, mogu da izazovu mušku neplodnost. U oba slučaja reč je o bakterijskim, polno prenosivim infekcijama. Da bi se izbegle (na primer, kod čestog menjanja partnera) najdelotvornije je praktikovati siguran polni odnos i pravilno koristiti prezervative. Zbog želje za decom može da se napravi testiranje pre polnog odnosa bez zaštite.
Kako se leči muška neplodnost?
Lečenje muške neplodnosti usmereno je prema uzrocima:
- kod genetskih oboljenja lečenje odnosno izlečenje nisu mogući.
- čak i u slučaju stečenog oštećenja tkiva testisa, kao što je nespušteni testis koji je prekasno prepoznat i operisan, oštećenje je često trajno i ne može da se leči.
Možete li ipak da ispunite zajedničku želju da imate decu ako je vaš muž neplodan?
- Ako u ejakulatu uopšte nema spermatozoida, može da se razgovara o oplodnji tuđim semenom. Kod ove vrste veštačke oplodnje tuđi spermatozoidi uvode se direktno u grlić materice ili matericu žene. Dakle, dete će imati barem majčinu genetiku.
- Ako su spermatozoidi prisutni u ejakulatu, veštačka oplodnja je svakako opcija. „Ako kvalitet sperme i nije dovoljno visok, šanse za trudnoću veštačkom oplodnjom i dalje su velike”, objašnjava urološkinja, nudeći time uobičajeno rešenje za mušku neplodnost. Žensko jajašce veštačkim putem se spaja sa spermom muškarca. Ako spermatozoidi imaju smanjenu pokretljivost, to može da bude posledica oksidativnog stresa izazvanog gojaznošću ili pušenjem. U ovom slučaju često pomaže promena načina života. „Zdrava ishrana, dovoljno kretanja i uzimanje dodataka ishrani prema savetu lekara mogu da pospeše proizvodnju zdrave sperme”, savetuje urološkinja.
- Danas postoji i opcija konzervacije zdravih spermatozoida za neke buduće trenutke. Postupak se naziva krioprezervacija. Spermatozoidi se zamrzavaju u tečnom azotu i tako čuvaju. Ova metoda ima smisla pre nego što se muškarac koji želi da ima decu podvrgne hemoterapiji.