Kako funkcioniše krpljanje?

Kako biste i po dubokom snegu mogli da idete na duga planinarenja, krplje su neizostavan deo vaše zimske opreme. Zahvaljujući širokoj kontaktnoj površini krplji, ne tonete u dubok sneg kao inače, već možete da gazite po snežnoj površini. Posebna tehnika planinarenja nije potrebna – treba samo da pazite na to da vam korak bude malo širi od uobičajenog kako ne biste sami sebi stali na noge.

Za koga je krpljanje prikladno i da li je naporno?

Hodanje po snegu prikladno je i za početnike i za napredne planinare. Za jednostavne ture krpljama po uređenim, označenim stazama nije potrebna posebna veština niti posebno dobra kondicija. U zavisnosti od dužine, nagiba i snežnih uslova, ture mogu da iziskuju i veći fizički napor. Na primer, probijati se po dubokom snegu ili uzbrdo s krpljama na nogama mnogo je zahtevnije od savladavanja uređene rute po ravnom terenu. U svakom slučaju, važno je dobro planiranje, prava oprema i poštena samoprocena.

Koliko je krpljanje zdravo?

U principu, svako ko je fizički spreman može da planinari s krpljama. Započnite s kratkim i laganim rutama kako biste se navikli na novi sport i kako se ne biste preopteretili. Takođe preporučujemo pohađanje kursa ili učestvovanje u nekim vođenim turama na početku. Ovaj nežni zimski sport nije samo zabavan već i aktivno unapređuje zdravlje: hodanjem na krpljama treniramo ravnotežu, koordinaciju i grupe mišića kao što su butine, listovi, ramena, ruke i leđa. Osim toga, sportovi izdržljivosti na hladnoći poboljšavaju rad srca i disajnih puteva pa tako jačaju imuni sistem. Dodatno: lagane vežbe u prirodi pomažu u smanjenju stresa.

Kakva oprema vam je potrebna za krpljanje?

Kod krpljanja najvažnije su prave zimske cipele koje ćete nositi preko krplji. Najbolje su vodootporne planinarske čizme visoke do gležnja. Đon bi trebalo da bude čvrst, a cipele dobro postavljene i tople. Naravno, potrebne su vam i krplje, štapovi i zimska odeća.

Oprema

  • zimske cipele (visoke do gležnja, vodootporne, postavljene)
  • gamašne (navlake za cipele i pantalone za zaštitu od vlage)
  • snežne krplje (široka ponuda modela, najbolje je da pitate u specijalizovanoj prodavnici)
  • štapovi za hodanje (za održavanje ravnoteže)
  • prikladna zimska odeća (npr. termo pantalone, kapa, rukavice itd.)
  • ranac
  • dovoljna količina hrane (čaj, grickalice, pločice od žitarica)
  • oprema za hitne slučajeve koja uključuje mobilni telefon, komplet prve pomoći i ćebe/vreću za spasavanje
  • za rute po otvorenom terenu dodatna oprema protiv lavina (LVS uređaj, sonda i lopata)

Kakve su aplikacije prikladne za krpljanje?

Dobre aplikacije za hodanje po snegu nude mnogo više od pukog predlaganja tura. To su, takoreći, mali, digitalni saputnici u krpljanju. Osim planiranja obilaska, takođe pružaju podršku u navigaciji, određivanju vrha ili upućivanju hitnih poziva. Aplikacije s vanmrežnom funkcijom idealne su, iako obično zahtevaju nadoknadu. To vam omogućava preuzimanje obilaska unapred i pristup podacima čak i bez internet veze.


Na šta treba da obratite pažnju kod krpljanja?

Dva su glavna aspekta kod krpljanja koja treba uzeti u obzir kako bi se sprečili rizici i opasnosti: očuvanje prirode i bezbednost.

Očuvanje prirode

Kada krpljate u planinskim šumama i oko njih, trebalo bi da se držite uobičajenih ruta za turiste i da ne skrećete sa šumskih i pešačkih staza. Time se smanjuje rizik od uznemiravanja ugroženih životinjskih vrsta tokom zimskog sna ili zastrašivanja životinja koje žive u šumi, poput tetreba ili krupne divljači.

Bezbednost

Kada je reč o bezbednosti, potrebno je da vodite računa o lavinama na turama van obezbeđenih ruta. To uključuje informisanost o izveštajima koji prate lavinsku situaciju i odgovarajuću opremu za slučaj opasnosti i lavine. Ture se ni pod kojim okolnostima ne preduzimaju ako su nivoi opasnosti 4 ili 5!