Active Beauty
Šta uraditi da ih sprečimo?
vreme čitanja: min
Proširene vene

Šta uraditi da ih sprečimo?

Na početku ćemo istaći dobru vest: proširene vene obično su samo estetski problem. Međutim, njihovu pojavu ne bi trebalo potcenjivati, jer ako se ne leče tokom dužeg vremenskog perioda, mogu da izazovu čak ozbiljne komplikacije poput otvorenih rana na nogama ili opasne duboke venske tromboze. Zato bi najbolje bilo da sprečite nastanak proširenih vena. Uz ove savete u tome možete i da uspete.

Šta su proširene vene?

Varikozne vene, poznate i kao proširene vene, površinske su vene koje su proširene i vijugave. Uglavnom se pojavljuju na nogama. Najčešći uzroci proširenih vena su:
  • genetska predispozicija
  • hormoni
  • trudnoća
  • godine starosti
  • profesije u kojima se mnogo stoji i sedi
  • gojaznost
  • pol (žene su pogođene češće nego muškarci)
  • nedovoljno kretanja
  • pogrešna ishrana
  • preuska odeća

Proširene vene nastaju kada venski zalisci više ne mogu, ili mogu samo delimično da obezbede protok krvi prema srcu dok stojite ili sedite. Kao rezultat toga krv se vraća nazad u nogu, što dovodi do zapušenja i stvaranja nepoželjnih proširenih vena. Uprkos tome što je 90 posto pacijenata s proširenim venama genetski predisponirano, i dalje postoje određeni načini za prevenciju proširenih vena.

Da li su proširene vene opasne?

Kao što je pomenuto na početku, proširene vene u većini slučajeva predstavljaju problem samo na estetskom nivou, a inače su bezopasne. Ipak, čim otkrijete da imate proširene vene, trebalo bi da posetite lekara. Proširene vene mogu da postanu opasne kada je vena delimično ili potpuno zapušena (venska tromboza). Tada ugrušak može da se oslobodi i otputuje u pluća, gde može da izazove plućnu emboliju. Pravilnim lečenjem ti rizici mogu da se znatno smanje. Ako niste (još) pogođeni, svakako je poželjno da sprečite pojavu proširenih vena.


Koji tipovi proširenih vena postoje?

Primarni varikozitet

Ovaj površinski oblik proširenih vena je i najčešći. Izaziva ga upravo opisano zagušenje krvi u venama zbog nefunkcionalnih venskih zalistaka. U ovu grupu spadaju i, na primer, dobro poznate paučinaste vene. One su medicinski beznačajan i, u najboljem slučaju, samo estetski problem.

Sekundarni varikozitet

U ovom slučaju reč je o tipičnoj slici proširenih vena kod kojih krv iz dubokih vena nogu više ne može da otiče ili samo nedovoljno otiče (tromboza vena nogu). Stoga se preusmerava u površinske vene, što dovodi do njihovog širenja.

Koji simptomi prate proširene vene?

Osim zadebljanih, plavkasto-ljubičastih vena na nogama, proširene vene mogu da izazovu i druge tipične simptome:
  • zadržavanje vode i posledično otečeni zglobovi i stopala
  • umorne, teške noge
  • osećaj napetosti u nogama
  • svrab, žarenje i peckanje u nogama
  • noćni grčevi u stopalima i listovima
Zbog toga, ako primetite jedan ili više ovih simptoma, treba da se obratite svom lekaru koji će prema potrebi da vas uputi kod interniste, angiologa ili flebologa. Što pre se prepoznaju prvi znaci, to se lakše mogu sprečiti proširene vene.

Kako sprečiti nastanak proširenih vena?

Kao što je već pomenuto, ponekad može da bude teško sprečiti nastanak proširenih vena. S jedne strane, tako je zbog činjenice da su one često genetski izazvane, a s druge strane, jer se pojavljuju najčešće kod ljudi koji se bave zanimanjima kod kojih se mnogo sedi ili stoji. Međutim, postoje stvari koje možete da učinite kako biste sprečili proširene vene.

1. Kretanjem sprečite nastanak proširenih vena

Ako radite na poslu na kom se retko ili uopšte ne krećete, pokušajte taj nedostatak kretanja da nadoknadite u slobodno vreme. Na primer, hodajte na kratkim udaljenostima kad god je to moguće. Takođe, što je češće moguće probajte da izbegavate lift, a umesto pokretnih stepenica birajte obične. Sportovi poput vožnje bicikla i plivanja takođe mogu da spreče nastanak proširenih vena. Važno je da kretanje integrišete u svoj svakodnevni život i da ga redovno praktikujete.
Ako imate kancelarijski posao, s vremena na vreme ustanite i prošetajte nekoliko koraka. Takođe bi trebalo da izbegavate prekrštanje nogu jer to otežava protok krvi. Razgovarajte sa svojim lekarom o tome da li elastične čarape mogu da vam ponude olakšanje.

2. Sprečite proširene vene naizmeničnim tuširanjem

Naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom takođe je jednostavno za primenu. Pritom uživajte pod toplim tušem i na kraju isperite noge hladnom vodom. Pod uticajem tople vode vene se šire, a pod uticajem hladne se skupljaju. Ovakav tretman podstiče cirkulaciju.

3. Sprečite proširene vene zdravom ishranom

Zdrava, uravnotežena ishrana nudi brojne dobrobiti vašem telu, a takođe može da pomogne u prevenciji proširenih vena. S jedne strane, sa zdravom ishranom lakše je održavati telesnu težinu, što pak štiti vene na nogama. S druge strane, postoje posebne namirnice kao što je masna riba, koja čini vene elastičnijim. Uvek je važno da pijete što više vode!

4. Sprečite proširene vene kućnim preparatima

Ako želite da sprečite proširene vene ili ako je ta pojava tek u ranoj fazi, možete da probate s nekim kućnim rešenjima protiv proširenih vena.
  • Obloga od surutkinog sira: hladan sir namažite na obolelo mesto i obmotajte nogu krpom. Obloge od ovog sira deluju protivupalno i dekongestivno.
  • Obloge za vene s eteričnim uljima: eterično ulje (npr. lavande) nakapajte u hladnu vodu i u nju natopite krpu. Obmotajte krpu oko listova i ostavite da deluje do 30 minuta. I čaj od nevena dobar je kao obloga za vene.
  • Proizvodi za vene: u kombinaciji s vežbanjem i zdravom ishranom mogu da pomognu i posebni proizvodi poput losiona za vene, balzama, gelova i sprejeva.
  • Vitamin C: zbog svog protivupalnog delovanja, vitamin C može da spreči nastanak proširenih vena.
  • Beli luk: kuvajte često jela s belim lukom jer ima blagi učinak na razređivanje krvi.
  • Peršun: ako ne volite beli luk, možete koristiti i peršun jer on takođe može da pospeši prirodnu cirkulaciju.
  • Jabukovo sirće: s jabukovim sirćetom možete da sprečite nastanak proširenih vena, i iznutra i spolja. Možete da ga pijete u vrlo razređenom obliku, a možete i da ga utrljavate na noge.
  • Ostale namirnice: dobar rezultat mogu da imaju i sok od grožđa, paprika, nar i đumbir.

Kako da lečite proširene vene?

Ako domaći preparati ne deluju, postoje načini hirurškog uklanjanja proširenih vena kao što su: hirurško uklanjanje proširenih vena, zatvaranje obolele vene i skleroterapija.

1. Hirurško uklanjanje proširenih vena

Ovde postoje dve uobičajene metode:
  • skidanje vene: vena se uklanja u celosti. Ova metoda se uglavnom koristi za veće, deblje vene.
  • flebektomija: ovaj postupak se primenjuje kod manjih vena. Ovde se napravi nekoliko malih rezova i vena se odstranjuje parcijalno.

2. Zatvaranje proširenih vena

Ovom metodom vena se ne uklanja već se zatvori iznutra umetanjem sonde koja stvara toplotu.

3. Skleroterapija proširenih vena

Kod skleroterapije vena posebna pena ili tečnost ubrizgava se u zahvaćenu venu. One pretvaraju unutrašnji zid vene u vezivno tkivo, koje takođe zatvara venu. Vaš lekar će vam reći koja je metoda najbolja za vas. Načelno, opisani zahvati mogu da se izvode u bilo koje doba godine.

Ipak, treba imati na umu da posle toga neko vreme treba da nosite elastične čarape i izbegavate saunu i solarijum. Zato je najpopularnije vreme za uklanjanje proširenih vena od oktobra do maja. O tome kada ćete i hoćete li se operisati odlučiće vaš lekar. Ako zbog proširenih vena imate povećan rizik od tromboze i plućne embolije u toplo doba godine, preporučljivo je da zahvat sprovedete što je pre moguće.
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.