Active Beauty
Šta je perimenopauza? Ginekološkinja govori o simptomima
vreme čitanja: min

Menopauza

Šta je perimenopauza? Ginekološkinja govori o simptomima

Perimenopauza traje dve do četiri godine pre poslednje menstruacije. U ovoj fazi menopauze menstrualni ciklus je poremećen i simptomi menopauze su najintenzivniji. Ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl objašnjava šta žene u takvoj situaciji mogu da urade kako bi poboljšale svoju dobrobit.

Šta je perimenopauza?

Perimenopauza je druga faza od četiri faze menopauze. Strogo govoreći, menopauza ima samo tri faze, ali se četvrta faza često naziva i menopauza. To je vreme poslednje menstruacije. Perimenopauza uključuje dve do četiri godine pre menopauze. Simptomi menopauze su najintenzivniji u ovoj fazi, zbog čega je perimenopauza poznata i kao „vrhunac menopauze“.

Savet: Više o četiri faze menopauze saznajte na dm.rs.

Šta se dešava u telu tokom perimenopauze?

Menstrualni ciklus poremećen je tokom perimenopauze. To je zato što sazreva sve manje jajnih ćelija sposobnih za oplodnju, ovulacije su sve ređe, a jajnici proizvode još manje polnih hormona nego u prethodnoj fazi, predmenopauzi.

Koliko dugo traje perimenopauza?

Razdoblje u kom nastupa perimenopauza umnogome se razlikuje od žene do žene. U proseku počinje oko 47. godine i traje četiri do pet godina.

Perimenopauza: simptomi koji mogu da nastupe

  • promena ciklusa: menstruacije postaju ređe i ponekad mogu potpuno da izostanu na nekoliko meseci.
  • naleti vrućine i znojenje: oni se dešavaju zbog pada hormona estrogena i promene centra za regulaciju toplote u mozgu. Periferni krvni sudovi se šire i više krvi se privremeno pumpa kroz vene.
  • poremećaji spavanja: hormonske promene tokom perimenopauze dovode do simptoma kao što su problemi s uspavljivanjem i zadržavanjem sna.
  • umor: žene često lošije spavaju tokom perimenopauze i imaju kraća razdoblja dubokog sna. Kada se noću pojave naleti vrućine povezani s hormonima, san se prekida. Rezultat je osećaj nedostatka sna ujutru i umor tokom dana.
  • vrtoglavica: premor i iscrpljenost zbog nedostatka sna mogu da izazovu vrtoglavicu. Ipak, to može da bude i znak povišenog krvnog pritiska.
  • psihičko stanje: hormonske promene tokom perimenopauze mogu da opterete žensku psihu. Posledice su simptomi poput lošeg raspoloženja i bezvoljnosti.

Perimenopauza: šta ginekološkinja preporučuje za ublažavanje simptoma

  • tokom perimenopauze omogućite sebi uravnotežen način života uz rutinske programe, dovoljno fizičke aktivnosti (npr. joga), uravnoteženu ishranu prilagođenu menopauzi i razdoblja opuštanja.
  • ako tokom perimenopauze imate blage simptome, možete da koristite biljne preparate kao što su crvena detelina ili crni kohoš (actaea racemosa ili cimicifuga racemosa) da biste poboljšali svoju dobrobit. Za soju i slatki krompir kaže se da regulišu hormone. Biljnu osnovu imaju i tablete za spavanje s valerijanom, matičnjakom ili hmeljom. Žalfija može da deluje umirujuće kod prekomernog znojenja.
  • ako patite od valunga noću tokom perimenopauze, naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom i druge mere mogu da vam pomognu.
  • ako su simptomi vrlo intenzivni tokom perimenopauze, treba da razmotrite upotrebu hormonske supstitucione terapije. Posle detaljnog pregleda i pod nadzorom lekara vaše telo dobija potrebne hormone u obliku krema i tableta. Razgovarajte s ginekologom kom verujete da li je to opcija i za vas.