Simptomi endometrioze iz perspektive ginekologa
Endometrioza je benigna, ali hronična bolest: kod obolelih žena tkivo koje podseća na sluznicu materice taloži se van materice, što može da izazove bolne simptome koji su stresni na fizičkom i emocionalnom nivou. Ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühler za ACTIVE BEAUTY objašnjava koji su najčešći simptomi endometrioze i kako žene mogu da prepoznaju i leče ovu bolest.
Ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl pojašnjava kakvi simptomi prate endometriozu i pruža informacije o mogućnostima lečenja.
Koji simptomi prate endometriozu?
Endometriozu izazivaju ćelije slične sluznici materice koje se smeštaju van materice. Mogu da izazovu upale, ožiljke i jake bolove. Simptomi endometrioze manifestuju se na nekoliko načina:
Bolovi prilikom polnog odnosa
Izostanak želje za polnim odnosom – jedan od prvih i najčešćih simptoma endometrioze jeste bol tokom polnog odnosa. U ovom slučaju, ligamenti koji drže matericu u karlici zahvaćeni su ćelijama endometrioze. Kao rezultat toga, ligamenti se skraćuju, usled čega se često menja položaj materice u maloj karlici, što dovodi do bolova tokom polnog odnosa. Osim toga, tokom polnog odnosa penis neretko dolazi u direktan kontakt s ožiljcima, upalnim promenama u području ligamenata i male karlice, što izaziva još veći bol, objašnjava ginekološkinja.
Bolovi prilikom obavljanja nužde
Lezije endometrioze takođe mogu da se nalaze na površini creva ili mokraćne bešike. Povremeno se čak mogu naći i u ćelijama creva ili mokraćne bešike, što rezultira simptomima poput bola prilikom mokrenja (ali to može da bude i znak infekcije bešike) ili tokom pražnjenja creva. Ako se bol pojačava tokom menstruacije, to je još jedan znak moguće endometrioze.
Snažni menstrualni bolovi
Jaki bolovi tokom menstruacije takođe su čest simptom endometrioze. Kod obolelih žena ćelije sluznice materice mogu da se nađu u mišićnim slojevima materice koji takođe krvare tokom menstruacije. Međutim, za razliku od same menstruacije, u ovom slučaju krv ne može da otiče i ona se nakuplja u tkivu pa dolazi do upala i ožiljaka. Materica se povećava i takođe zadobija ožiljke. Tokom menstruacije, mišići materice se kontrahuju kako bi odbacili sluznicu iz šupljine materice. Upravo taj proces kod pacijentkinja s endometriozom zbog promena na materici izaziva jake bolove poput kontrakcija
Bolovi u stomaku
Drugi simptom endometrioze može da bude jak bol u donjem delu stomaka. Ovo se dešava zato što se tkivo nalik sluznici materice taloži na opni karlice ili na ligamentima materice pa dolazi do upalnih reakcija i stvaranja ožiljaka. Posledično izrastaju priraslice i nastaju ožiljci na ligamentima, što izaziva bol u abdomenu.
Iscrpljenost
Mnogi odmah pomisle na burn-out. Činjenica je da umor takođe može da bude simptom endometrioze, a on je posledica jakog bola i napetosti mišića tokom menstruacije. Nije neuobičajeno da žene upoređuju bol tokom krvarenja s trudovima. Visok nivo bola utiče na ceo organizam. „Mnoge žene pogođene endometriozom osećaju se posebno iscrpljeno i umorno tokom ove faze”, objašnjava dr Eva Lunzer-Mühl.
Psihički stres
Jak bol tokom menstruacije takođe ima uticaj na psihičko stanje obolelih. „Zbog bola mnoge žene se povlače u sebe, posebno tokom menstruacije. Napete su i osećaju se neshvaćeno. Ovo naročito važi kada im okolina kaže da 'ne bi trebalo da se tako ponašaju'“, objašnjava ginekološkinja. Pogođene žene se takođe često boje da će se bol ponovno pojaviti tokom polnog odnosa i brinu se da će ih bolest učiniti neplodnim. Oba ova pitanja ne samo da psihološki opterećuju žene nego utiču i na odnos s partnerom.
Neplodnost
Žene koje boluju od endometrioze, neretko imaju ograničenu sposobnost začeća. Razlog zbog kog imaju problem sa začećem jesu ćelije endometrioze u jajovodima, koje kasnije ostavljaju ožiljke. Oplodnja prirodnim putem može da bude otežana zbog ožiljaka na jajovodima. Vanmaterične trudnoće su takođe češće. Oplođeno jajašce se ne ugnezdi u materici, nego u jajovodu. Ako se ciste endometrioze nalaze na jajniku, folikuli teško sazrevaju ili se ovulacija uopšte ne dešava.
Endometrioza: kada treba dijagnostikovati simptome?
Simptomi endometrioze prema kojima žene najverovatnije i same mogu da prepoznaju bolest jesu bolovi tokom menstruacije ili tokom polnog odnosa. Ni jedno ni drugo ne treba prihvatiti kao „normalno“ i treba sve razjasniti s lekarom ako ste u bilo kakvoj nedoumici. Informaciju nam može dati precizna anamneza, odnosno sistemsko ispitivanje zdravstvenog stanja i detaljan ginekološki pregled.
Kako se leče simptomi endometrioze?
Od težine i opsega simptoma zavisi kako će se lečiti endometrioza. Plan lečenja takođe uzima u obzir koliko pacijentkinja ima godina i da li želi da ima decu. Simptomi endometrioze uglavnom se ublažavaju protivupalnim lekovima ili antispazmaticima, lekovima protiv bolova. Postoje i druge mogućnosti lečenja koje lekar mora pojedinačno da objasni