Active Beauty
Prostata: šta muškarci moraju da znaju o radu ove žlezde
vreme čitanja: min
Prostata

Prostata: šta muškarci moraju da znaju o radu ove žlezde

Više od 40 posto muškaraca starijih od 60 godina pati od uvećane prostate. I oni od 40 godina naviše takođe bi trebalo da znaju o radu ove žlezde. Šta kontroliše prostatu? Zašto je toliko važna za zdravlje muškaraca? Koji je najbolji način za preduzimanje mera opreza? Povodom meseca muškog zdravlja, novembra, pitali smo stručnjakinju o ovom muškom organu.

Dr Andrea Gnad, specijalistkinja urologije, andrologije i seksualne medicine, za ACTIVE BEAUTY objašnjava sve o prostati i pravilnoj prevenciji.

Kako prostata izgleda i gde se nalazi?

„Prostata je smeštena duboko u muškoj karlici, ispod mokraćne bešike i sa strane se graniči s rektumom“, objašnjava dr Andrea Gnad, specijalistkinja urologije, andrologije i seksualne medicine. „Mokraćna cev prolazi kroz sredinu prostate, a semenski mehurić i semenovod ulivaju se u ovaj deo uretre.“

Kod mladih muškaraca, žlezda je „otprilike veličine kestena“, ističe dr Gnad. Međutim, prostata se uvećava s godinama a tokom života može da „naraste do veličine mandarine ili grejpa“.

„Tokom godina, svaki muškarac iskusi mali ili veliki benigni rast ove žlezde. To može da izazove probleme prilikom mokrenja.“ U mnogim slučajevima povećanje prostate je benigno, ali ipak izaziva probleme. Ako je povećanje praćeno bolnim simptomima ili problemima, prostata hirurški može da se smanji. „Deo prostate uklanja se kroz mokraćnu cev.“ To se uglavnom radi kada prostata pravi velik pritisak na mokraćnu cev i otežava mokrenje, što stalno izaziva upale. „Moguće je i smanjenje veličine lekovima, ali to sa sobom nosi nuspojave, jer narušava ravnotežu testosterona. Ova vrsta lečenja češće se primenjuje kod starijih muškaraca.“

Koja je uloga prostate?

„Prostata služi kao reproduktivni organ“, objašnjava urološkinja. „Enzimi u sekretu koji proizvodi podstiču spermu na plivanje i obezbeđuju energiju potrebnu za oplodnju. Muški ejakulat je mešavina sperme iz testisa i sekreta iz prostate sa semenskim mehurićima.“

Prostata takođe ima važnu funkciju zadržavanja – to je jedan od razloga što se pacijenti s malignim oboljenjem čija je prostata u potpunosti uklonjena često žale na inkontinenciju. „Žene od inkontinencije štiti dno karlice. Muškarci imaju prostatu i dno karlice, ali nisu navikli da koriste dno karlice. Posle operacije, muškarci mogu ciljanom obukom da nauče kako da povrate svoju kontinenciju korišćenjem dna karlice“, ističe dr Gnad.

Zbog kakvih tegoba bi trebalo potražiti medicinsku pomoć?

Postoje simptomi koji ukazuju na bolest prostate i tada je svakako nužan odlazak na lekarski pregled. To uključuje:

  • pojačan nagon za mokrenjem s manjim količinama urina
  • bolno mokrenje ili erekcija/erektilna disfunkcija
  • promenjen ejakulat (npr. krvav)
  • bol u prostati ili donjem delu leđa
  • nagli, nevoljni gubitak težine
  • natečeni, bolni limfni čvorovi
  • Naravno, navedeni simptomi mogu da imaju različite uzroke i ne moraju da budu povezani s ozbiljnom bolešću. Ipak, svakako je poželjno konsultovati se s lekarom.

Kako najbolje čuvati zdravlje prostate?

Baš kao što žene planiraju odlazak kod ginekologa, i to najkasnije posle pojave prve menstruacije, tako bi i muškarci od 45. godine trebalo da idu na redovne preglede. Prema mišljenju dr Gnad, sledeće tačke posebno su važne:

1. Redovni preventivni pregledi:
„Ako imate naslednu sklonost, trebalo bi da jednom godišnje obavljate pregled prostate kada navršite 40. godinu, a ako nemate naslednu sklonost, onda od 45. godine. Međutim, lekar može individualno da odredi interval, zavisno od vrednosti PSA. Ova vrednost odnosi se na prostata-specifični antigen (PSA) u krvi. Njega proizvodi prostata i vrednost ne bi smela da prelazi određene granice. Ako je vrednost ispod 4, obično je sve u redu. Ako je vrednost PSA vrlo niska, pregledi svake 2–3 godine mogu da budu dovoljni.“ Prema rečima lekara, testiranje vrednosti PSA i dalje je standard. „Praćenje te vrednosti jedan je od osnova prevencije“, objašnjava dr Gnad.

2. Posmatranje i dokumentovanje:
Prema rečima lekara, nije važna samo apsolutna vrednost PSA nego i progresija vrednosti: „Merenje vrednosti PSA je trenutna slika. Samo kontinuirano posmatranje PSA-rasta, odnosno toka vrednosti, daje dugoročnu informaciju o zdravlju. Posao lekara je da to kontroliše. Ako promenite lekara, zamolite da vam se stave na raspolaganje sve vaše prethodne vrednosti PSA ili redovno sami vodite evidenciju.”

3. Pregledi palpacijom

Kratki rektalni pregled takođe je deo urološkog pregleda. Umetanjem prsta u anus na nekoliko sekundi proverava se veličina prostate. Dr Gnad: „Mnogi muškarci ovu vrstu pregleda smatraju neprijatnom, ali uveravam vas da nije bolna i da je i dalje važna u prevenciji raka. Ne mogu sve vrste raka da se otkriju prema vrednosti PSA – neke mogu da se osete samo palpacijom. Stoga preporučujem da se svi pacijenti podvrgnu taktilnom pregledu.”

Saveti za lifestyle zdrave prostate

Uravnotežena ishrana i redovna fizička aktivnost dobri su za zdravlje (prostate). Preporučljivo je da koristite sve namirnice koje pozitivno utiču na hormonalnu ravnotežu, a time i na rast prostate. To su:

  • zdrave masti: povećana konzumacija masti negativno utiče na bolesti prostate. Međutim, važno je koja se vrsta masti konzumira. Zasićene masnoće životinjskog porekla povećavaju rizik od raka, dok ga nezasićene masnoće biljnog porekla smanjuju. Meso, žitarice i krompir najčešći su izvori nezasićenih masnih kiselina, ali riba, biljna ulja, orašasti plodovi i avokado takođe su namirnice koje sadrže obilje zdravih masnoća.
  • vlakna: vlakna i hrana bogata vlaknima, poput voća, povrća i proizvoda od celovitih žitarica smanjuju rizik od bolesti prostate.
  • likopen: likopen sadržan u paradajzu (i nekim drugim crvenim plodovima) antioksidans je i hvatač slobodnih radikala. Za smanjenje rizika od raka prostate preporučuje se doza od otprilike 10 srednje velikih zrelih plodova paradajza nedeljno.
  • fitoestrogeni: ove biljne materije inhibiraju učinke estrogena u organizmu. Usporavaju rast prostate. Razlikuju se flavonoidi (npr. u leblebijama, soji i čaju) i lignani (npr. u proizvodima od žitarica i lanenim semenkama).
  • prirodno lekovito bilje: za ublažavanje simptoma ionako povećane prostate dokazana je lekovitost biljke sitnocvetna vrbovica: kašičicu ove biljke prelijte četvrtinom litra proključale vode. Pustite da odstoji pet minuta i popijte šolju ujutro i uveče. Ostale korisne materije uključuju ekstrakte serenoje repens ili korena koprive. Takođe se smatra da grickanje semenki bundeve pomaže zdravlju prostate.

#Movember – mesec muškog zdravlja

Posebno u novembru, mesecu muškog zdravlja, postoje mnoge kampanje koje imaju za cilj da podstaknu muškarce da se brinu o svom zdravlju.

#Movember se obeležava u novembru kada muškarci širom sveta puštaju brkove kako bi podigli svest o važnim problemima muškog zdravlja. Reč brkovi – na engleskom moustache – u kombinaciji s engleskim nazivom novembra – november – čine reč Movember i tako nastaje razigrani podsticaj za početak razgovora. A to može da spasi živote. Tri četvrtine svih samoubistava počine muškarci zbog psihičkih problema u vezi s tabu-temama, dok rak prostate neretko ostaje nedijagnostikovan.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.