Active Beauty
Prirodna kontracepcija: koje metode postoje i koliko su sigurne
vreme čitanja: min
Alternativna zaštita

Prirodna kontracepcija: koje metode postoje i koliko su sigurne

Prirodna kontracepcija iziskuje vreme i disciplinu, pojašnjava ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl.

Kako funkcioniše metoda prirodne kontracepcije?

Žene mogu prirodnim putem da se zaštite od trudnoće tako što posmatraju svoje telo. Tako mogu da saznaju kada imaju plodne, a kada neplodne dane.

  • Najplodnije vreme je dan kada nastupa ovulacija, a to je otprilike oko sredine ciklusa. I nekoliko dana pre, kao i otprilike dan nakon ovulacije, žene mogu da zatrudne.
  • Neplodni dani počinju dan posle ovulacije i traju do kraja sledeće menstruacije. U tom razdoblju nije verovatno da žene mogu da zatrudne.
Napomena: Metode prirodne zaštite od trudnoće ne štite od polno prenosivih bolesti pa je u tu svrhu preporučljivo koristiti prezervative.

Koje metode prirodne kontracepcije postoje?

Postoji nekoliko mogućnosti da se prirodnim putem zaštitite od neželjene trudnoće. Najbolje je da sa svojim ginekologom ili ginekološkinjom procenite koja metoda bi bila najbolja za vas. Donosimo kratak pregled metoda prirodne zaštite.

Prirodna kontracepcija metodom merenja temperature

Telesna temperatura kod žena tokom prvog dela ciklusa nešto je niža nego tokom drugog dela, zato što posle ovulacije ona raste za nekoliko stepeni. Kod ove metode prirodne zaštite od začeća svakodnevno se odmah posle jutarnjeg buđenja meri telesna temperatura. Ako je tri dana zaredom temperatura viša nego prethodnih dana, ovulacija je započela, a s njom i plodna faza.

Savet: koji je toplomer prikladan za prirodnu zaštitu od neželjene trudnoće? Za merenje je potreban toplomer koji pokazuje najmanje dve decimale ili digitalni merač temperature.

Prirodna kontracepcija metodom merenja cervikalne sluzi

Cervikalna sluz, koja nastaje u materici, menja se zavisno od ženskog hormonskog ciklusa. Žene mogu da posmatraju cervikalnu sluz kako bi procenile vreme ovulacije i tako primenile metodu prirodne zaštite od neželjene trudnoće. U tu svrhu mogu da pređu toalet-papirom po vaginalnom otvoru kako bi se na papir zalepila cervikalna sluz. Potom je potrebno proveriti količinu, boju, konzistenciju i miris sluzi. Rastegljivost se može odrediti tako što se toalet-papir savije, a potom razdvoji. U razdoblju pre ovulacije sluz se menja iz lepljive i mutne u tečnu i providnu, što je znak da će uskoro da nastupi ovulacija. Posle ovulacije sluz ponovno postaje lepljiva i mutna, nakon čega počinju neplodni dani.

Prirodna kontracepcija metodom vođenja kalendara

Kod ove metode prirodne zaštite od neželjene trudnoće računaju se plodni i neplodni dani. Budući da je kod većine žena ciklus neujednačen, potrebno ga je beležiti otprilike godinu dana. Možete to da radite na papiru ili pomoću praktične aplikacije za merenje ciklusa. Na osnovu prikupljenih podataka lako mogu da se izračunaju neplodni dani ciklusa.

Praćenje cerviksa (grlića materice) kao prirodna kontracepcija

Tokom ciklusa cerviks se menja. Kod ove metode prirodne zaštite od neželjene trudnoće svakog dana se prati cerviks. U tu svrhu, na primer, možete da čučnete i uvedete u vaginu jedan ili dva čista prsta. U ovom položaju proveravate koliko je cerviks tvrd ili mekan i da li je više otvoren ili zatvoren. Tokom ovulacije on se otvara, a sluz je jasno vidljiva. Neplodni dani nastupaju u danima posle ovulacije pa sve do kraja sledeće menstruacije.

Metoda ovulacije

Takozvani „test ovulacije“ je test u obliku štapića kojim se meri nivo luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu. Ovaj hormon pokreće ovulaciju. Nivo mu se povećava jedan do dva dana pre ovulacije i može da se otkrije pomoću testa. Posle ovulacije, nivo luteinizirajućeg hormona ponovno opada i započinje neplodna faza. Za sigurnu kontracepciju test ovulacije treba kombinovati s drugim metodama prirodne zaštite od neželjene trudnoće.

Simptotermalna metoda

Primenom ove metode kombinuju se najmanje dve metode prirodne zaštite od neželjene trudnoće. Na primer, možete da merite telesnu temperaturu i posmatrate cervikalnu sluz i cerviks. Zbog spleta različitih dokaza, ovo je najsigurnija prirodna metoda kontracepcije.

Koje aplikacije su prikladne za primenu metode prirodne kontracepcije?

Danas postoje brojni digitalni alati za prirodnu kontracepciju. Telesni signali poput temperature, disanja ili statusa urina procenjuju se pomoću praktičnih ciklokompjutera. Podaci se unose ručno ili automatski u aplikaciju. To znači da korisnice znaju kada su njihovi plodni i neplodni dani u svakom ciklusu. Kompjuterski potpomognuta prirodna kontracepcija najpouzdanija je kod žena sa prilično redovnim ciklusima.

Koliko su sigurne metode prirodne kontracepcije?

Načelno, za sve metode prirodne kontracepcije važi da moraju da se koriste dugoročno, pravilno i precizno kako bi bile pouzdane. Ako ne možete sa sigurnošću da protumačite svoje telesne signale, preporučuje se korišćenje prezervativa tokom polnog odnosa. „Prirodna kontracepcija zahteva strpljenje i disciplinu. Ako su vam ciklus i dnevna rutina redovni, ova metoda je vrlo sigurna pod uslovom da je pravilno primenjujete“, potvrđuje ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl. Međutim, žene koje rade u smenama ili imaju česte promene rutine u svakodnevnom životu, trebalo bi da koriste druge, konvencionalne metode kontracepcije.

Prirodna kontracepcija: šta nam govori Pearl Indeks?

Pearl Indeks pokazuje koliko su sigurne različite metode kontracepcije. Ime je dobio po američkom naučniku Raymondu Pearlu. Budući da to nije statistički pouzdana vrednost, više služi kao okvirni vodič. Konkretno, indeks pokazuje koliko će od 100 polno aktivnih žena da zatrudni ako godinu dana koriste određenu kontraceptivnu metodu. Što je vrednost manja, metoda je sigurnija. Vrednost pet znači da će od 100 žena pet žena da zatrudni uprkos korišćenju kontraceptivne metode. Simptotermalna metoda smatra se najsigurnijom prirodnom metodom kontracepcije. Ima vrednost od 0,4 do 2,3.

Da li prirodna kontracepcija ima smisla za vreme dojenja?

Nakon rođenja bebe, hormoni u telu ponovno se polako menjaju. Nije moguće tačno predvideti kada će ponovno da započne ciklus, a time i plodni dani. Zato se tokom dojenja ne preporučuje primena metode prirodne kontracepcije. To se posebno odnosi na žene koje nemaju iskustva s ovom metodom. Ipak, čak i kod iskusnih žena telo može da reaguje drugačije nego inače kod dojenja, na primer, zbog neispavanosti.

Treba li koristiti prirodnu kontracepciju tokom menopauze?

Metode prirodne kontracepcije deluju dobro sve dok je ciklus redovan. To se često menja tokom menopauze (što i jeste znak menopauze): ciklus postaje duži i neredovniji – sve do menopauze, odnosno vremena poslednje menstruacije. Zbog toga je prirodna kontracepcija relativno nesigurna i nije baš prikladna za žene u menopauzi.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.