Povećajte nivo serotonina: srećom, za to imamo pet saveta
Ustanite s kauča
Studije su potvrdile ono što već odavno znamo: kretanje popravlja raspoloženje. Naravno da zimi nije tako jednostavno odvojiti se od kauča. Nije potrebno da pretrčite pet kilometara, možda jednostavno možete intenzivno da plešete u svojoj dnevnoj sobi?
Najvažnije je da ustanete s kauča i da se oznojite! Treninzi izdržljivosti kao što su trčanje, hodanje i vožnja bicikla povećavaju nivo serotonina, ali i vežbe koje podstiču znojenje poput joge su veoma efikasne.
Dobrobiti za creva
Osećaji sreće nastaju u kuhinji jer
naš probavni trakt proizvodi do 90 procenata serotonina koji se nalazi u organizmu. Vodite računa o svojoj crevnoj flori, takozvanom mikrobiomu, tako što ćete da konzumirate fermentisane životne namirnice, probiotike, mahunarke i proizvode od celog zrna žitarica. Da bi vaše telo moglo da proizvede dovoljno serotonina, treba da mu obezbedite dovoljno materijala koji mu je potreban za proizvodnju.
Triptofan, prekursor serotonina, sadrže pre svega orašasti plodovi, semenke, riba, jaja, živina, banane, pasulj i tvrdi sir. Čokolada takođe može da nam popravi raspoloženje jer je tamna gorka čokolada izvrstan izvor triptofana. Ipak, u njoj uživajte u umerenim količinama.
Sunčeva svetlost
Da, tokom zime je teže uhvatiti prijatne zrake sunca, ali suština zapravo nije u njima.
Boravak napolju na dnevnoj svetlosti podstiče proizvodnju serotonina – bez obzira na to da li je napolju tmurno i hladno. Zato provodite vreme napolju! Upijte što više prirodnog dnevnog svetla. Prošetajte redovno svakog jutra i/ili tokom pauze za ručak jedan krug. Ako ne uspete da izađete napolje po danu, može da vam pomogne lampa koja emituje dnevno svetlo.
Mikronutrijenti i dodaci ishrani
Nedostatak vitamina ili minerala često je odgovoran za nizak nivo serotonina.
Vitamin B6, na primer, podržava pretvaranje triptofana u serotonin, vitamin B3 i folna kiselina takođe podržavaju proizvodnju serotonina. Nedostatak magnezijuma može da ima brojne posledice, jedna od njih je potištenost i umor. Cink je takođe veoma važan mineral s antidepresivnim dejstvom, vitamin D reguliše protok serotonina. Ako imate nedoumice u vezi s uzimanjem suplemenata i dodataka ishrani, informišite se kod svog lekara.
Lepe misli i zahvalnost
Naš mozak teško pravi razliku između stvarnog i zamišljenog. To znači da
naš mozak serotonin ne proizvodi samo kada doživimo nešto lepo, nego i kada zamislimo nešto prijatno! Zato što češće razmišljajte o lepim situacijama iz prošlosti ili zamišljajte divne trenutke. Gledanje lepih fotografija takođe se računa! Zahvalnost isto tako podstiče proizvodnju serotonina. Budite redovno svesni onoga na čemu ste zahvalni – to može da bude ukusna hrana, lepa poruka ili maženje kućnog ljubimca. Svakog dana postoji toliko stvari na kojima možemo da budemo zahvalni! Možda će to lakše da vam pođe za rukom uz
žurnalizovanje.