Ples: Pozitivni efekti kretanja uz muziku
Koje su prednosti plesa?
1. Pozitivni efekat plesa na psihu
Ko to ne zna? Kada uključite svoju omiljenu muziku i zaplešete, loše raspoloženje nestaje. Naš mozak voli kada plešemo, jer se tada oslobađaju endorfin i dopamin. Takođe, tokom plesa se smanjuje stres, snižava se nivo hormona stresa – kortizol, i stvara se više serotonina. Pored koktela hormona sreće koji obezbeđuju pozitivan efekat plesa na psihu, tome doprinosi i sam položaj tela. Bez obzira na to da li smo „sklupčani“ na kauču ili se ludo tresemo uz ritmičan zvuk – naše telo šalje poruku našem mozgu o tome šta radimo. Ovo oslobađanje emocija naziva se otelotvorenje i utiče na to kako se osećamo.
2. Ples je zdrav za telo
Postoje mnoge studije o tome koliko je ples zdrav. Koji dokazi postoje za to? Jedna od prednosti plesa jeste to što on vežba našu ravnotežu i izdržljivost. Pored toga, ovaj sport oblikuje celo telo. Svest o telu mora da se vežba – dobar pristup, pozitivniji stav prema telu i potpuno prirodan način da se osećate udobnije u sopstvenom telu. Vežba se motorika, orijentacija u prostoru i sposobnost koordinacije. Sport je uvek dobra aktivnost za unapređenje zdravlja. Vežbanje, na primer, održava kosti i može da spreči osteoporozu.
3. Ples kao izraz radosti življenja
Bez obzira na to da li se radi o plesu sa hula-hopom, zumbi ili treningu s elementima baleta, joge i pilatesa (Barre Workout) – najvažnije je da bude zabavno i da vam ples predstavlja izraz radosti življenja. Još jedna od prednosti plesa: svako može da učestvuje, bez obzira na godine i sportske sposobnosti. Ples je popularan društveni sport koji promoviše zajedništvo od prvog minuta! Inače: žene koje prolaze kroz menopauzu često smatraju da je grupni trening trbušnog plesa odlična podrška, jer im omogućava da povrate samopouzdanje i ženstvenost na veoma opušten način.
4. Pozitivan efekat plesa u starijoj dobi
Prema studiji Univerziteta primenjenih nauka St. Polten, ova aktivnost ima ogromne prednosti za učesnike. Kao rezultat, oni postaju manje usamljeni, ostaju društveno posvećeniji i fizički pokretljivi. Na ovaj način ples u poznijim godinama postaje preventivna mera protiv depresije u starosti, problema s ravnotežom i gubitka mišićne snage. Prema studiji objavljenoj u New England Journal of Medicine 2003. godine, ples je takođe korisno sredstvo u borbi protiv demencije. A šta je s plesom kada je reč o Parkinsonovoj bolesti? Studije se i dalje izvode, ali se svakako promovišu mobilnost i dobrobit polaznika časova terapijskog plesa.