Mood Food: hrana koja utiče na pozitivno raspoloženje!
Hrana nas čini srećnima, to je jasno! Predstavljamo namirnice koje se svrstavaju u kategoriju mood fooda, odnosno hrane koja ima posebno pozitivno dejstvo na nas. Dodatno vam donosimo i recept za dobro raspoloženje i dobar početak dana!
Šta je mood food?
Mood food predstavlja uravnoteženu, celovitu ishranu bogatu vitaminima i mineralima, koja je, kako pokazuju studije, podjednako zdrava za raspoloženje kao i za telo. Kod ove kategorije hrane važi sledeće pravilo: što šarenije, to bolje. Najvažnije namirnice: kombinacija triptofana i proizvodi bogati ugljenim hidratima, poput integralnog hleba, integralne testenine, smeđeg pirinča, žitarica, orašastih plodova i mahunarki.
Mood food – ovo su najvažnije hranljive materije
Losos i laneno ulje sadrže mnogo omega-3 masnih kiselina koje podstiču transport triptofana do mozga. Kapsaicin u ljutim začinima podstiče oslobađanje endorfina. Ostala sredstva za poboljšanje raspoloženja uključuju: vitamin B6 i B12, vitamin C, vitamin A, magnezijum, gvožđe, cink, folat, selen, tijamin i kalijum.
Tri zdrava međuobroka za podizanje raspoloženja između obroka
- Bobičasto voće: pomalo ste bezvoljni? Onda su borovnice, jagode i maline dobar izbor za vas. Osim vitamina C, sadrže antioksidans antocijanin koji podstiče motivaciju i koncentraciju.
- Orasi: razdražljivi ste i mršavi? Sa svojim visokim udelom vitamina B i magnezijuma, orasi podržavaju nervni sistem i pomažu vam da se opuštenije nosite sa svakodnevnim životom.
- Godži bobice: jednostavno ste pod stresom? Slatke i kisele godži bobice sadrže niz vitamina i fitohemikalija. To može podstaći oslobađanje hormona rasta i povećati otpornost na stres.
Tri začina za podizanje raspoloženja zimi
- Đumbir: greje eteričnim uljima, deluje protiv bolova, protivupalno, i može da spreči prehladu.
- Čili: podstiče cirkulaciju i prokrvljenost, ublažava napetost.
- Cimet: stimuliše, greje, potpomaže varenje.
Tri izvora vitamina D koji nas čine srećnima u hladnoj sezoni
- Slatki krompir: vitamin D koji sadrži ne samo da vas dovodi u dobro raspoloženje već pomaže i u jačanju imunološkog sistema u jesen i zimu.
- Avokado: bilo je jasno da gvakamole može da bude samo mood food, zar ne?
- Pečurke: ne skupljaju se uzalud u jesen i prerađuju u ukusne recepte.
Dobro jutro: volimo ovaj recept za palačinke bez glutena od banane
Američki nedeljni klasici podižu raspoloženje. To je uglavnom zbog dva sastojka: ovsenih pahuljica koje utiču na oslobađanje dopamina, prekursora glasnika serotonina, takođe poznatog kao „hormon sreće“. Banane sadrže posebno visok nivo triptofana – aminokiseline koja pomaže u proizvodnji serotonina.
Sastojci za 4 porcije
· 150 g ovsenih pahuljica· ¼ kašičice soli
· ½ kašičice praška za pecivo
· 1 prstohvat cimeta u prahu
· 1 jaje
· 250 ml ovsenog mleka
· ½ kašičice ekstrakta vanile
· 2-3 kašike kokosovog ulja
Serviranje:
· 2 velike banane
· 500 g prirodnog jogurta
· sok agave
· 4 kašike pistaća, krupno seckanog
Priprema palačinki
- Za pripremu palačinki sitno sameljite ovsene pahuljice u multipraktiku ili blenderu. Dodajte ih u činiju, umešajte so, prašak za pecivo i cimet.
- Pomešajte s umućenim jajetom, ovsenim mlekom i ekstraktom vanile kako biste dobili glatko testo. Pustite da odmori 10 minuta.
- Na srednje jakoj vatri zagrejte malo kokosovog ulja u tiganju koji se ne lepi. Sipajte malu kašiku testa u tiganj. Čim se na površini stvore mehurići, pažljivo okrenite i pržite jedan minut. Stavite na tanjir i pokrijte aluminijumskom folijom. Ovako ispecite sve palačinke na malo kokosovog ulja i zatim ih držite na toplom.
- Za posluživanje: oljuštite i naseckajte banane. Palačinke prekrijte kolutovima banane i poređajte ih na tanjire. Prelijte jogurtom, poprskajte nektarom agave i pospite naseckanim pistaćima.