Active Beauty
Menstruacija je i dalje tabu: rezultati velikog istraživanja
Tekst: , Dr. Gisela Gille
vreme čitanja: min
Menstruacija

Menstruacija je i dalje tabu: rezultati velikog istraživanja

Dr Gisela Gille je ginekološkinja u Lüneburgu (u Nemačkoj) i edukuje devojke o ženskom zdravlju i menstruaciji.

Bolovi, promene raspoloženja, strah od vidljivih krvavih fleka – sve to brine (i pogađa) žene, a da se o tome u javnosti ne govori dovoljno. Događaji koji su povezani s menstruacijom često se smatraju ličnim problemima koje treba držati u tajnosti u što većoj meri. Kao rezultat toga, žene dobijaju malo podrške u suočavanju s menstruacijom u privatnom, školskom i poslovnom okruženju. Zato je hitno potrebna otvorena komunikacija! Šta žene najviše brine kada je o menstruaciji reč? Na koliko razumevanja nailaze? Renomirana agencija za istraživanje javnog mišljenja Spectra sprovela je za dm reprezentativno istraživanje u kom je ispitano 600 žena različitih starosnih grupa u jedanaest zemalja (Srbija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Italija, Hrvatska, Austrija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Češka i Mađarska). Zahvaljujući uzbudljivim informacijama o zdravlju žena – i jasnoj spoznaji da je potrebno uraditi mnogo više kako bi se obezbedilo da menstruacija dobiju pažnju koju zaslužuje – iskusna ginekološkinja dr Gisela Gille klasifikovala nam je rezultate studije.

Pitanja o menstruaciji – na njih odgovaraju žene iz jedanaest zemalja

Vaše stanje: kako se žene osećaju tokom „onih dana”?

  • 72% ispitanica oseća bolove u stomaku tokom menstruacije
  • 39% žena je pod stresom zbog nedostatka mogućnosti za povlačenje ili rad od kuće tokom menstruacije
  • 35% žena smanjuje sportske i društvene aktivnosti tokom menstruacije

„To bi pomoglo devojkama i ženama da bolje upoznaju svoja tela. Većina ljudi zapravo nije dobro informisana o tome kako ciklus funkcioniše”, ističe stručnjakinja dr Gisela Gille. „Kad biste ovo poštovanje prema ženskom telu uneli u umove devojaka, ali i u društvo, to bi promenilo javnu percepciju problema i rasteretilo žene. To bi takođe imalo uticaja na svet rada. Ne može svaki posao da se obavlja od kuće, ali ključni termin je period positivity: priznanje društva u celini o stanjima ženskog tela. Bio bi to početak novog promišljanja teških pitanja na koja nije lako dati jednostavne odgovore.”

Percepcija javnosti: koliko razumevanja ima kada je reč o menstrualnim problemima?

  • 60% ispitanica smatra da je suočavanje s menstruacijom teška tema
  • ​44% žena smatra da je tabu o menstruaciji posebno problematičan
  • 70% ispitanica smatra da za zdravlje žena ima premalo mesta u društvu

Kada vidite jarko osvetljene police prepune raznih menstrualnih proizvoda, mogli biste da pomislite kako je već dovoljno učinjeno da se menstruacija i žensko zdravlje približe javnosti. Nažalost, nije tako, smatra naša stručnjakinja: „Iz istorijsko-kulturološke perspektive, tema je još teška. Dugo se menstrualnoj krvi pridavalo nešto magično, neobjašnjivo i ona je podsećala na povrede i nedostatke. Teško je to ljudima izbaciti iz glave. I dan-danas mnoge devojke se stide menstruacije i smatraju da je ona dosadna ili ograničavajuća. I ne zaboravite! Menstruacija utiče na ženska intimna područja. Zato se mnoge generacije i kulture bore za slobodu govora o menstruaciji. Ipak, menstruacija je i znak snage i zdravog tela koje može da rađa novi život. To prvo mora da se internalizuje.”

Poznavanje ciklusa, poverenje u majke i lekare: koliko su žene informisane i ko je prva osoba za kontakt?

  • 33% ispitanica smatra da uopšte nisu informisane ili su nedovoljno informisane o svojim menstruacijama
  • 45% žena imalo je između 13 i 14 godina kada su dobile prvu menstruaciju
  • 58% njih je o menstruaciji informisala majka
  • 40% žena imalo je prvu posetu ginekologu u godinama između 16 do 20 godina
  • 44% devojaka bilo je u pratnji majke

„Ove izjave su u skladu sa studijama koje su više puta potvrdile da je majka najvažnija osoba za devojčice kada je reč o informisanju i saznanjima o menstruaciji”, ističe naša stručnjakinja. „Majčin stav prema menstruaciji ključan je za to kako devojčice doživljavaju svoje menstruacije. Druga osoba za kontakt jeste ginekolog. Preko je potrebno da edukacija započne u školi. Takođe, potrebno je dodatno edukovati i majke kako bi se prekinuo krug dezinformacija. Majke svojim ćerkama mogu da prenesu samo ono što same znaju i ono što kao žene predstavljaju.”

Menstrualno siromaštvo: koliko je ženama važna cena proizvoda za menstruaciju?

  • 41% ispitanica je srećno kada su besplatni proizvodi dostupni na javnim mestima
  • 47% njih doživljava ovu besplatnu ponudu kao znak uvažavanja
  • 48% žena radije bira jeftine nego održive proizvode
Mnogim ženama je finansijski teško izvodljivo da kupe dovoljno proizvoda za menstruaciju i ovaj problem naziva se „menstrualno siromaštvo“. Dr Gisela Gille smatra da je na javnim institucijama posebna odgovornost: „Potrebna je sveobuhvatna ponuda besplatnih proizvoda za menstruaciju, naročito u školskim toaletima. Strah da će se tamponi ili ulošci masovno krasti – što je čest protivargument – neosnovan je, po mom mišljenju. I toalet-papir je dostupan svuda pa ga ne nosite sa sobom.”


* Studija: Institut Spectra u ime dm-a.

Devojke moraju da znaju više o menstruaciji!

Komentariše dr Gisela Gille

„U proseku, žena tokom života krvari 2000 dana – samo to je dovoljan razlog da se ovom temom detaljno pozabavimo. Menstrualni ciklus kao simbol odrastanja, rađanja i pripadnosti ženskom rodu značajan je fizički, psihički i društveni događaj za devojčicu. Međutim, početak menstruacije složena je pojava koja, bez kompetentnog objašnjenja, mora da izazove ambivalentna osećanja. Ako je nedvosmisleno da telesno i psihičko blagostanje pre i tokom menstruacije svaka devojka percipira na osnovu svog znanja i stava, onda ne čudi što mnoge od njih, usled nedostatka informacija, menstruaciju posmatraju odvojeno od svog tela. Još jedan razlog da malo bolje obratite pažnju na menstruaciju!”

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.