Active Beauty
Krvarenje desni: stomatolozi ističu uzroke i savete koji mogu pomoći
vreme čitanja: min
Krvarenje desni

Krvarenje desni: stomatolozi ističu uzroke i savete koji mogu pomoći

Dr Carinu Wick, stomatološkinju i specijalistkinju za ortopediju vilice, pitali smo kako sprečiti i lečiti krvarenje desni.

Šta je krvarenje desni i kako možemo da ga lečimo?

Krvarenje desni obično je posledica upalne reakcije desni na bakterijski plak: ako se na zubima nakupi previše plaka, telo reaguje na toksine koje proizvode bakterije. Ako se plak ne uklanja redovno, telo reaguje upalnom reakcijom, a to znači da problematično područje snabdeva s više krvi. Desni postaju crvene, natečene, i mogu da počnu brže da krvare na dodir. Ako se ne leči, krvarenje desni može da dovede do povlačenja desni, pa čak i do gubitka zuba.

Koji su uzroci krvarenja desni?

Glavni uzrok krvarenja desni obično je izostanak pravilne higijene zuba. Ako se naslage sa zuba ne uklanjaju redovno i pažljivo, dolazi do upale desni.

Dodatni uzroci rizika za pojavu krvarenja desni su:

  • zbijeni zubi
  • loše prehrambene navike
  • stres
  • trudnoća
  • duvanski dim
  • razne ozbiljne bolesti kao što je dijabetes
  • određeni lekovi
  • genetska predispozicija.

U retkim slučajevima gljivice, virusi i manje povrede usled delovanja toplote, hemikalija ili mehaničkih uzroka u ustima takođe mogu da izazovu krvarenje desni. Male rane mogu da nastanu, na primer, zbog grubog pranja zuba ili pogrešne upotrebe zubnog konca.

Kako da izbegnemo uzroke krvarenja desni?

Ispravno i redovno pranje zuba ključno je u borbi protiv uzroka krvarenja desni i održavanja zdravlja zuba. Konkretno, možete da izbegnete krvarenje desni prateći sledeću stomatološku rutinu:

  • redovno perite zube: perite zube dva puta dnevno najmanje dva minuta – čak i ako nosite protezu za zube. Najbolje ujutru POSLE doručka i uveče POSLE jela. Koristite električnu četkicu za zube kako bi vaši zubi bili čistiji. Pranje zuba posebno je važno pre odlaska na spavanje kako se preko noći na zubima ne bi stvorio plak. Noću je lučenje pljuvačke smanjeno i usta se ne ispiraju intenzivno kao preko dana.
  • pažljivo perite zube: očistite i donje površine kao i spoljnu i unutrašnju stranu zuba. Kod električnih četkica za zube lagana vibracija svakih 30 sekundi upozorava vas da pređete na sledeće područje.
  • očistite desni: takozvana „crveno-bela metoda“ znači stavljanje četkice na desni („crveno“) i nežno četkanje zuba („belo“) gore-dole. Nemojte prejako da pritiskate. Čistite zub po zub umesto da četkicu vučete po zubima, jer tako oštećujete plak. Takođe će vam pomoći ako četkicu za zube postavite pod odgovarajućim uglom u odnosu na površinu zuba kako bi čekinje lako mogle da dosegnu i najnedostupnija mesta.
  • očistite međuzubne prostore: međuzubne prostore takođe treba čistiti interdentalnim četkicama i koncem za zube, posebno uveče. Treba li da primenite i jedno i drugo zavisi od razmaka između zuba. U svakom slučaju, četkice treba da lako sedaju u međuzubni prostor kako ne bi povredile desni.
  • obratite pažnju na higijenu jezika: koristite čistač jezika za uklanjanje naslaga s jezika. To je važno jer se tu nakuplja mnogo naslaga.
  • koristite tečnosti za ispiranje usta: kozmetičke tečnosti za ispiranje usta iz apoteke sadrže sastojke poput fluorida ili hlorheksidina u dozama koje su prikladne za svakodnevnu upotrebu. Ispiranje usta njima odmah posle pranja zuba omogućava stvaranje manje naslaga u ustima. Medicinske tečnosti za ispiranje usta obično sadrže antibakterijski aktivni sastojak hlorheksidin u povećanim koncentracijama. Nabavljaju se u apoteci i mogu da se koriste samo kratko vreme. Važno: vodice za ispiranje usta nisu zamena za pažljivo pranje zuba, već korisna dodatna mera u higijeni zuba.
  • žvakaća guma: žvakaća guma prikladna je za pomoć prilikom nege zuba, jer sadrži zamenu za šećer kao zaslađivač. Takve žvakaće gume namenjene su podsticanju izlučivanja pljuvačke kako bi se izazvalo samočišćenje. Međutim, verovanje da žvakaća guma može da zameni pranje jedan je od mitova o nezi zuba!
  • ishrana koja pogoduje zdravlju zuba: što manje šećera sadrži vaša ishrana, to je manji rizik od nastanka plaka i, kao rezultat toga, karijesa. Dajte prednost proizvodima od celog zrna i sirovoj hrani. Što se tiče prehrambenih navika, nemojte samo grickati, već žvaćite u dužim intervalima. Izbegavajte kiseline kao što su gazirana pića ili kiselo voće, jer napadaju zubnu gleđ. Pijte vodu s vremena na vreme. To podstiče protok pljuvačke i oralno okruženje se oporavlja od napada šećera i kiseline.
  • profesionalna oralna higijena: obavite profesionalnu oralnu higijenu u stomatološkoj ordinaciji barem jednom godišnje. Tako uklanjate teže dostupne naslage, posebno one ispod desni. Tokom poseta stomatologu takođe možete da saznate više o pitanjima koja se tiču ispravne tehnike pranja zuba. Što temeljnije redovno perete zube, lakše ćete održavati profesionalnu oralnu higijenu.
  • stomatološki pregledi: tokom stomatoloških pregleda proveravamo postoje li mogući okidači za krvarenje desni. To mogu biti ispuni koje cure, karijesna područja ili zubi koji nedostaju.

Šta da uradimo protiv krvarenja desni u trudnoći?

Tokom trudnoće telo ima tendenciju da jače reaguje zbog hormonalnih promena. Čak i mala količina plaka može da izazove ozbiljno krvarenje desni. Upravo je zbog toga važno tokom trudnoće redovno i adekvatno čistiti zube. Ali trudnicama u svakodnevnom životu nije uvek lako da se nose s tim, jer često povraćaju ili loše spavaju. Pažljiva oralna higijena tokom trudnoće svakako je poželjna.

Šta da uradimo ako desni krvare prilikom pranja zuba?

Ako vam desni prokrvare prilikom pranja zuba, proverite pojavljuje li se krv samo na jednom određenom području. Ako je tako, očistite zahvaćeno područje zuba interdentalnom četkicom ili koncem za zube. Ako je potrebno, možete da koristite i kućne lekove kao što je sredstvo za ispiranje od žalfije ili ulja čajevca kako biste zaustavili krvarenje desni. Veruje se da imaju protivupalni efekat. Ako simptomi ne nestanu ili desni krvare na više mesta, potrebno je da hitno posetite stomatološku ordinaciju.

Šta da uradite ako vam desni često krvare?

Ako se krvarenje desni javlja jače i češće, potrebno je da zakažete pregled kod stomatologa. U stomatološkoj ordinaciji će se rendgenskim snimkom tačno utvrditi šta izaziva krvarenje desni. Takođe će se razjasniti da li je uz upalu desni već evidentan gubitak koštane mase (parodontitis). Prvi korak obično je profesionalna oralna higijena. I kod kuće zube treba pažljivije prati i čistiti. Ako posle toga ne bude znatnog poboljšanja, treba razgovarati o mogućnosti dalje (parodontološke) terapije.

Koja pasta za zube je efikasna protiv krvarenja desni?

Paste za zube sadrže određene sastojke koji podržavaju mehaničko čišćenje. Ako imate problem s desnima, preporučujemo pastu za zube s umirujućim sastojcima. To mogu biti eterična ulja ili biljke kao što su žalfija, kamilica ili ehinacea.







Ovi proizvodi mogu pomoći u sprečavanju krvarenja desni:

Zaustavlja krvarenje desni

„aktiv & sensitivity pasta za osetljive zube i zaštitu desni“ brenda Lakalut

Pronađite u dm online prodavnici

Za osetljivi međuzubni prostor

„Konac za zube na štapiću SENSITIVE“ brenda Dontodent

Pronađite u dm online prodavnici

Četkica za osetljive zube

„Super Soft četkica za zube – Sensitive, više vrsta“ brenda Dontodent

Pronađite u dm online prodavnici

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.