Kamilica: Šta sve može ova biljka
Lekovite biljke su odlične za jačanje imunog sistema, pokreću naše moždane ćelije i dobre su za naš duh. Kamilica (Matricaria chamomilla) pripada već hiljadama godina lekovitim biljkama koje se najčešće koriste. Hipokrat je svojevremeno koristio male i mirisne cvetove kamilice koje je kasnije cenio i Sebastijan Knajp (Sebastian Kneipp). Godine 1987. kamilica je prva ponela titulu „Lekovite biljke godine“.
Kako da prepoznate pravu kamilicu?
Među njenim mnogobrojnim rođacima i dvojnicima prava kamilica može pouzdano da se prepozna ukoliko rasečete njenu cvetnu glavicu i tu zateknete šupljinu. Pored toga, prava kamilica širi tipičnu aromu kamilice – ostale vrste su skoro bez mirisa ili imaju veoma slab miris.
Kamilica: Primena
Cvetovi kamilice mogu da služe unutrašnjoj upotrebi kao čaj ili ekstrakt, ali imaju i spoljnu primenu – na primer kao sastojak melema. U njihove najbitnije supstance spadaju, pored flavonoida, i eterična ulja, pre svega trio bisabolol, matricin i hamazulen.
Način prerade deluje direktno na supstance koje su sadržane u preparatu: U delotvornim visokim koncentracijama eterično ulje cvetova kamilice nalazi se uglavnom u alkoholnim preparatima i u destilatima. S druge strane, flavonoide imamo i u čaju.
Delovanje cvetova kamilice
Kamilica je omiljena zbog svog višestrukog dejstva: ona pomaže u ublažavanju upala, sprečava razvoj i širenje bakterija, uklanja grčeve i potpomaže zaceljivanje rana. Simptomi kijavice i kašalj ublažavaju se inhaliranjem pare od kamilice. Rastvori za ispiranje grla blagotvorni su za sluzokožu usta i zubne desni ili smiruju nadraženo, prehlađeno grlo.
Konzumiranjem čaja od kamilice mogu da se ublaže tegobe želudačno-crevnog trakta, napisao je sveštenik i stručnjak za lekovite biljke Benedikt Felsinger u svojoj knjizi portreta biljaka. Smatra se da sedenje u toploj kupki od kamilice može da ublaži tegobe koje potiču od infekcija u analnom i genitalnom području ili od hemoroida.
Kao melem, krema ili rastvor za ispiranje, kamilica može da pomogne protiv bakterijskih oboljenja kože kao što su akne. Ova nežna biljka se pokazala uspešnom i kod površinskih povreda kože, opekotina, opekotina od sunca, rana od operacija kao i kod oštećenja kože od zračenja.
Tvrdi se da kamilica može čak i kosu da posvetli na prirodan način – a da pri tome održi dobro zdravlje temenjače, objašnjava stručnjak za lekovito bilje Benedikt Felsinger. U tu svrhu treba pet kesica čaja od kamilice ubaciti u pola litre kipuće vode i ostaviti da se ohladi. Kosu treba jednom nedeljno prati u toj vodi, a nakon toga kosa ne treba da se ispira.
Kamilica: O čemu morate da vodite računa?
Ako ste alergični na glavočike, trebalo bi za svaki slučaj da izbegavate kamilicu. Ljudi koji uzimaju sredstva za razređivanje krvi trebalo bi zbog mogućih kontraindikacija takođe da izbegavaju kamilicu, upozorava lekarka Ulrike Gešl (Ulrike Göschl). Preparati s kamilicom iz kućne radinosti mogu da budu zagađeni klicama; zbog toga bi bilo dobro da ne dođu u kontakt s očima.