Pobedite prolećni umor: ovi saveti pobrinuće se za energiju i dobar osećaj
Dok se priroda polako budi, mi počinjemo da zevamo i osećamo prolećni umor. Svetlosne promene u proleće utiču na hormonsku ravnotežu, krvni pritisak pada, osećamo se umorno i teško. Kako bismo osećali više energije u proleće, neće nam pomoći samo saveti iz biljne kuhinje. Važnu ulogu u dobrom osećaju igraju vežbanje i obilje svetla. Donosimo najvažnije informacije.
Kretanje, izloženost svetlu za više energije i pomoć iz biljne kuhinje – tako uspevamo da ostanemo u formi u proleće.
1. Kretanjem protiv prolećnog umora
Prvi korak protiv prolećnog umora jeste kretanje, zato što ono jača krvotok i podiže nizak krvni pritisak. Treninzi izdržljivosti najbolji su za razbuđivanje, a tu se svrstavaju duge šetnje na svežem vazduhu ili lagano trčanje. Sve što pokreće naš organizam dobro je i otklanja umor, jer što se manje krećete, postajete sve umorniji.
2. Više svetla za više energije
Zbog prolećnih promena svetlosti telo mora da prođe kroz procese prilagođavanja zato što su naša tela tokom zime bila izložena smanjenoj svetlosti, što je u organizmu dovelo do povišenog nivoa melatonina (hormona sna) i smanjenog nivoa serotonina (hormona sreće, odgovornog za aktiviranje tela). Sve dok se u proleće ponovno ne intenzivira proizvodnja serotonina, melatonin je dominantan – zato se osećamo umorno i slabo. No dobra vest je da se tamno doba godine završilo i da od sada imamo priliku da budemo više izloženi dnevnom svetlu. Ako je moguće, trebalo bi da provedete 20 minuta dnevno na otvorenom, izloženi prirodnom svetlu. Tako se naš unutrašnji sat vraća u ravnotežu, jer se telesni dnevno-noćni ritam ponovno ispravno prilagođava i dokazano poboljšava kvalitet sna.
3. Lekovito bilje koje sada pomaže
Maslačak je provereno dobra biljka koja pomaže u borbi protiv prolećnog umora. Pripisuje joj se važno lekovito delovanje, a u prirodi je nalazimo u izobilju. Cveta u prikladno vreme, upravo onda kada njegova lekovita svojstva možemo dobro da iskoristimo. Gorke materije u listu podstiču metabolizam i pomažu telu da se reši toksina i zimskog tereta. Detoksikacija tela uglavnom se odvija u jetri i crevima. Maslačak pruža podršku radu tih organa, a sadrži i mnoge druge sastojke korisne za ceo organizam: obiluje vitaminom A, važnim antioksidansom, i vitaminom C, koji jača imuni sistem. Takođe sadrži karotenoide, flavonoide, kalcijum, inulin i minerale. U organizam se unosi u čvrstom ili tečnom stanju.
Svi delovi maslačka su jestivi. Cvetovi mogu da ulepšaju svežu prolećnu salatu. Ulje bundeve savršeno se slaže s ukusom ove biljke. Najbolje je da listove prelijete vrelom vodom i pustite da se tako pripremljen čaj kuva 10 minuta. Koren maslačka može i da se osuši, a zatim prelije vodom, pa se tako dobijeni napitak pije kao čaj.
Jetra će nam biti zahvalna, a prolećni umor će se smanjiti.