Jesenja melanholija: kako da je pobedite?
Da li spadate u ljude koji su na jesen manje aktivni i kod kojih tada osetno pada raspoloženje?
U tom slučaju možemo da govorimo o jesenjoj melanholiji, koja je, po rečima Ditmara Vinklera (Dietmar Winkler), specijaliste za psihijatriju i zamenika direktora specijalne ambulante za jesenju/zimsku depresiju pri AHK u Beču, povezana s blagim poremećajima raspoloženja i bezvoljnošću tokom tmurnog perioda.
1. Jesenja melanholija? Identifikovanje simptoma
Obavezno s lekarom razjasnite da li se radi o jesenjoj melanholiji ili patite od zimske depresije!Važno: Već od puberteta mnoga deca se bore s jesenjom melanholijom ili čak sa zimskom depresijom. „U slučaju da sumnjate na to, prava adresa je specijalista dečje psihijatrije“, objašnjava gospodin Vinkler. Prevencija i terapija za mlade i odrasle su slične.
2. Fiksni dnevni/noćni ritam
U današnje vreme, redovne, planirane dnevne rutine, nažalost, nisu nešto što se podrazumeva. Ustajanje i odlazak na spavanje u isto vreme, što savetuju i hronobiolozi, su, po mišljenju Ditmara Vinklera, važan faktor u svakoj terapiji protiv depresije i deluju preventivno protiv jesenje melanholije, jer se održava bolja uravnoteženost hormona sreće, serotonina, i hormona spavanja, melatonina. Isto tako i rituali, kao npr. čajanka (možda s porodicom i prijateljima?), doprinose strukturi dana.
3. Mnogo kretanja, manje stresa
Terapija sportom, odnosno mnogo kretanja na otvorenom, pomaže u prevenciji česte pojave jesenje melanholije s blagim simptomima – npr. svakodnevna šetnja (najbolje po šumi), trčanje ili vožnja biciklom. Alternativno, možete da uvedete više sportskih aktivnosti u svakodnevicu. Kako da za to pronađemo vreme? Tako što ćemo da se, radi prevazilaženja stresa, u svojim dužnostima odreknemo perfekcionizma.4. Hranom protiv melanholije
Prema mišljenju stručnjaka, ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama i dodacima za ishranu ima antidepresivni efekat. Ako uočite znake jesenje melanholije, počnite da u ishrani koristite više semenki lana, lanenog ulja i ulja uljane repice, oraha ili jedite više lososa, pastrmki i sardina.
I probiotici poput kiselog kupusa ili čičoke deluju preventivno u borbi protiv jesenje melanholije, takođe i preko mikrobioma u crevima. Na raspoloženje deluje i tzv. „Soulfood“, dakle hrana i piće koji razgaljuju dušu – međutim, izbegavajte previše slatkiša i proizvoda od belog brašna.
5. Test na vitamin D
„Nedostatak vitamina D takođe može da bude uzrok jesenje melanholije. Stoga bi trebalo da retke zrake sunca iskoristimo tako što ćemo duže da boravimo napolju“, kaže dr Martin Špinka (Dr. Martin Spinka), lekar tradicionalne evropske medicine (TEM) u banjskom lečilištu Bad Krojcen (Bad Kreuzen). On preporučuje određivanje vrednosti vitamina D kontrolom krvne slike i, ukoliko je potrebno, korišćenje dodataka u ishrani po savetu lekara.
Dobro je znati:
Nikada nemojte da uzimate kapi vitamina D ili tablete na svoju ruku bez prethodnih konsultacija s lekarom. Manje količine vitamina nalaze se i u masnoj ribi, žumancetu, džigerici, avokadu i šampinjonima.