Active Beauty
Infekcija hlamidijom: ginekološkinja opisuje simptome i lečenje
vreme čitanja: min
Seksualno zdravlje

Infekcija hlamidijom: ginekološkinja opisuje simptome i lečenje

Hlamidija je polno prenosiva infekcija (SPI). Ginekološkinja dr Eva Lunzer-Mühl objašnjava za ACTIVE BEAUTY da infekcija ovom bakterijom često nije praćena simptomima, ali je svakako treba lečiti.
Hlamidija često nema simptome, a ipak je treba shvatiti ozbiljno, pojašnjava ginekološkinja i akušerka dr Eva Lunzer-Mühl.

Šta je genitalna infekcija hlamidijom?

Hlamidija je bakterija koja može da izazove upale. Specifična podvrsta bakterijskog patogena pod nazivom Chlamydia trachomatis izaziva polno prenosive infekcije (SPI). Često su zahvaćene sluznice grlića materice, uretre i rektuma. Infekcija hlamidijom jedna je od najčešćih polno prenosivih bolesti u svetu. Najčešće se javlja kod mladih odraslih osoba do 25. godine života. Ako se zarazite, simptomi mogu da se pojave posle jedne do tri nedelje. Međutim, infekcija često nema simptoma.

Kako se hlamidija prenosi?

Hlamidija se uglavnom prenosi polnim putem, odnosno polnim odnosom ili oralnim seksom. Infekcija je moguća i tokom polnog odnosa pomoću ruku ili seksualnih igračaka. Zaraza može da se prenese i sigurnim polnim odnosom, odnosno prilikom korišćenja kondoma ili femidoma. Premda su kondomi najsigurnija zaštita od infekcije hlamidijom, oni smanjuju rizik od infekcije, ali ne sasvim. Međutim, prenos poljupcem, preko prljavih toaleta ili peškira vrlo malo je verovatan. Trudnice mogu da prenesu hlamidiju novorođenčetu.

Koji se simptomi hlamidije javljaju kod žena?

Žene s genitalnom infekcijom hlamidijom prvenstveno pate od upale grlića materice, ali mogu da budu zahvaćeni i uretra ili rektum. Kod žena najmanje 70 posto genitalnih infekcija hlamidijom prolazi bez simptoma. Ipak, postoje klasični simptomi na koje žene mogu da obrate pažnju:

  • vaginalni sekret ima promenjenu boju, miris ili količinu.
  • menstruacija vam je obilnija nego inače ili imate probijajuće krvarenje.
  • posle polnog odnosa javlja se krvarenje u genitalnom području.
  • postoji bol, sekret ili krvarenje u analnom području.
  • donji deo somaka boli ili na tom području osećate neprijatnost.
  • nagon za mokrenjem je pojačan i/ili osećate peckanje prilikom mokrenja.

Koje je boje sekret kod hlamidije?

Infekcija hlamidijom praćena je pojačanim, žućkasto-gnojnim sekretom iz vagine. „Tokom kliničkog pregleda često se kao uzrok identifikuje upala grlića materice”, objašnjava dr Eva Lunzer-Mühl.

Koji su simptomi hlamidije kod muškaraca?

Kod muškaraca obično dolazi do upale mokraćovoda posle genitalne infekcije hlamidijom, ali mogu da budu zahvaćeni i testisi i rektum. Otprilike polovina muškaraca nema simptome. Ipak, mogu da obrate pažnju na sledeće indikacije:

  • pečenje tokom mokrenja i gnojavi sekret
  • bol u testisima ili osećaj slabosti
  • bol, sekret ili krvarenje u analnom području.

Kako se hlamidija leči?

Ako sumnjate da ste inficirani hlamidijom, trebalo bi da se uzdržite od polnih odnosa. Molimo vas da se što pre javite svom ginekologu ili urologu kako biste proverili svoje zdravstveno stanje. Lekar će obaviti fizički pregled i poslati vas na laboratorijska testiranja. Ako imate hlamidiju, infekcija se leči antibioticima.

Koliko vremena treba da se rešite hlamidije?

Kod lečenja hlamidije antibiotici se uzimaju tokom nedelju dana ili, alternativno, jedna visoka doza leka. Ipak, hlamidija obično ne nestaje odmah posle uzimanja antibiotika. „Nažalost, otpornost ovih bakterija je vrlo visoka, pa posle završene terapije svakako treba uraditi bris kako bi prema potrebi mogao da se koristi alternativni antibiotik”, objašnjava ginekološkinja.

Polna aktivnost se ne preporučuje tokom nedelju dana posle lečenja antibioticima. Takođe, obavestite sve svoje seksualne partnere iz proteklih šest meseci o vašoj infekciji hlamidijom. I oni bi trebalo da obave lekarski pregled i prema potrebi da se leče. To je važno kako ne bi bilo daljih infekcija ili dugoročnih posledica.

Može li hlamidija da nestane sama od sebe?

Infekcija često nema simptoma i zato može da ostane neprimećena. Prema ginekološkinji, malo je verovatno da će hlamidija nestati sama od sebe. Bakterija može ostati u telu i izazivati ponavljajuće infekcije. „To znači da je rizik od prenosa ili infekcije visok čak i u asimptomatskim fazama“, objašnjava dr Eva Lunzer-Mühl.

Ako bolest ostane neotkrivena, može da postane hronična i da ima dugoročne posledice. Žene mogu da imaju hroničan bol u stomaku ili da pate od neplodnosti. Kod muškaraca može doći do upale prostate, testisa... U retkim slučajevima oni mogu da postanu neplodni.

Možemo li hlamidijom da se zarazimo i na drugim delovima tela?

U retkim slučajevima, genitalna infekcija hlamidijom može da se proširi na druge delove tela, poput grla ili očiju. Stoga bi zaražene osobe trebalo da redovno i temeljno peru ruke i izbegavaju dodirivanje lica. Tokom oralnog seksa, grlo može da se direktno zarazi hlamidijom. Teoretski, bakterije mogu da dospeju u oči preko kontaminirane vode u bazenu. „Zbog visokih higijenskih standarda to je vrlo malo verovatno”, ističe ginekološkinja.

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.