Active Beauty
Endometrioza: uzrok bolova u stomaku
vreme čitanja: min
Žensko zdravlje

Endometrioza: uzrok bolova u stomaku

Endometrioza može da izazove jake bolove u stomaku, kao i neostvarenu želju za decom. Premda od ove bolesti oboleva svaka deseta žena, često može da prođe i do deset godina pre nego što se dijagnoza konačno postavi. O terapijskim pristupima, uzrocima i dijagnozi razgovarali smo sa stručnjacima.

Šta je endometrioza?

Endometrioza je benigno stanje kod koga se tkivo koje podseća na sluznicu materice pojavljuje van materice. Imunološki sistem reaguje na to tkivo i razvija se hronična upala. Otprilike od 10 do 15 posto svih žena u reproduktivnoj fazi zahvaćeno je endometriozom. „Međutim, broj neevidentiranih slučajeva mogao bi da bude znatno veći“, pojašnjava dr Janšek rukovodilac Centra za endometriozu u Vilaču. „Postoje i žene koje gotovo da nemaju simptome.“ Međutim, kod mnogih žena bolest prate jaki bolovi.

Simptomi koji su tipični za endometriozu:

  • jak menstrualni bol
  • bol u donjem delu stomaka nezavisno od menstruacije
  • bolan polni odnos
  • bol u leđima
  • nelagodnost u crevima ili osećaj punoće creva

Ako su bolovi toliko intenzivni da ograničavaju kvalitet vašega života, trebalo bi neodložno da posetite lekara.

Šta izaziva endometriozu?

Postoji nekoliko teorija o tome kako nastaje endometrioza. „Moguće je da tkivo endometrijuma prodire u trbušnu duplju i tamo nastavlja da se nakuplja“, pojašnjava dr Janšek „Prema drugoj teoriji, menstrualne kontrakcije izazivaju invaziju endometrijuma dublje u tkivo materice, što se naziva adenomioza. Prema trećoj teoriji, određene matične ćelije mogu da se transformišu u ćelije endometrijuma u telu.”

Zašto se dijagnoza endometrioze postavlja prekasno?

Put do dijagnoze neretko je dug. Oboleli uglavnom čekaju osam do deset godina kako bi se uspostavila tačna dijagnoza. „Endometrioza ima mnogo lica“, kaže Janšek „Podvrste ove bolesti često proizvode simptome koji se ne povezuju odmah s endometriozom. Nažalost, menstrualne bolove još kvalifikujemo kao uobičajene, čak i ako su toliko jaki da utiču na privatni život, posao ili školovanje. Nažalost, ova bolest je potcenjena. Uprkos tome, svest o bolesti polako raste.“

Kako se postavlja dijagnoza endometrioze?

Ako sumnjate na to da imate endometriozu, najbolje bi bilo da se obratite svom ginekologu koji će vas uputiti na dalje lečenje. „Na početku se sprovodi detaljna anamneza (ispitivanje i beleženje simptoma i istorije bolesti pacijenta) u kojoj se isključuju drugi uzroci bola“, opisuje Janšek „Potom sledi ginekološki pregled i dubinski ultrazvučni pregled. Većina oblika endometrioze može da se otkrije već u ovoj fazi.”

Kako endometrioza utiče na začeće?

Endometrioza može da zahvati zid materice ili jajnike. Priraslice i upalna žarišta u abdomenu takođe predstavljaju mehaničke prepreke. Kod operativnih zahvata na jajnicima, nažalost, uvek se uklanja i zdravo tkivo. Bolest uvek mora precizno da se odredi kako bi se pacijentkinja lečila na najbolji mogući način, i kako bi joj se pomoglo da ostane u drugom stanju. Iz raznih razloga endometrioza može da dovede i do poremećaja implantacije oplođenog jajašca ili pak da izazove komplikacije tokom trudnoće ili porođaja.

Šta možemo da učinimo da sprečimo endometriozu?

Lečenje endometrioze zavisi od tipa bolesti i želja pacijentkinje. Dok je prisutan blagi oblik endometrioze, dve trećine žena mogu da se leče hormonskom terapijom s malo simptoma ili bez njih. U prvom redu, delotvorni su preparati s luteinizujućim hormonima ili klasične (kontraceptivne) pilule, kaže Janšek „Iako oni ne mogu da eliminišu bolest, sprečavaju dalji razvoj endometrioze. Druga mogućnost lečenja jeste stavljanje tela obolele osobe u veštačku alternaciju. Međutim, kod dužeg lečenja potrebno je da se uzima mala doza ženskih hormona kako bi se izbegle ozbiljne nuspojave kao što su valunzi, znojenje i smanjena gustoća kostiju. Od jeseni 2023. takav preparat biće dostupan i za oralnu primenu. U ovom trenutku se primenjuje ubrizgavanjem.“ „Važno je da lekar specijalista precizno definiše bolest kako ne bi bilo previda kod teških oblika endometrioze. U nekim slučajevima neophodno je odlučiti se za operaciju, kako bi se očuvale funkcije organa”, kaže Janšek „Međutim, lečenje lekovima samo je deo lečenja. U idealnom slučaju trebalo bi se opredeliti za holistički pristup lečenju. Zdrava ishrana s fokusom na tradicionalnu mediteransku ishranu, redovno bavljenje sportovima izdržljivosti, akupunktura, kao i biljne mešavine koje deluju protiv grčeva i vraćaju hormonalnu ravnotežu upotpunjuju ceo niz tretmana. Takođe je važno savladati zdrave strategije suočavanja s bolešću!”
x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.