Šarenom šminkom protiv malih nesavršenosti!
Zar ne bi bilo savršeno kada bismo jednostavno nekako mogli da izbrišemo bubuljice, tamne mrlje na području oko očiju i druge nesavršenosti na koži? Pritom ne mislimo na neki skupi softver na kompjuteru u kojem bi to bilo moguće uraditi u virtuelnom svetu, nego mislimo na stvaran život. I da, to se može, a trik je prilično prefinjen. Postoji posebna tehnika nanošenja šminke – color correcting koja se temelji na principima učenja o bojama.
Krajnja misao je jednostavna – komplementarne boje se nalaze dijametralno u krugu boja, a kada se kombinuju, daju ahromatsku boju, odnosno međusobno se poništavaju. Tako zelena eliminiše crvenu, žuta neutrališe plavu, odnosno jedna boja se dopunjuje drugom. U skladu sa tim saznanjem, tehnika nanošenja šminke color-correcting koristi zelenu, žutu, lila i boju breskve kako bi se korigovale nesavršenosti na licu i mada se sve ovo čini malo čudnim, ipak funkcioniše. Tehnika color-correcting savršeno neutrališe crvenilo, tamne podočnjake ili upali ten. Crvene bubuljice nestaju zahvaljujući zelenom korektoru, dok plave kapilare ili tamne podočnjake možemo da prikrijemo žutom bojom.
Crtanje prema bojama
Četiri temeljna tona – zelena, žuta, lila i boja breskve dostupna su u najrazličitijim oblicima proizvoda za šminku: kao olovke, cele palete boja ili kao kompaktni puderi koji istovremeno objedinjuju više komplementarnih boja. Kremasti proizvodi imaju jaču snagu prikrivanja i najprikladniji su za korekciju pojedinačnih nesavršenosti. Proizvodi se ciljano nanose na problematična mesta jer samo tako mogu da neutrališu ono što se mora. Da kojim slučajem zelenu boju nanesemo preko celog lica, verovatno bi nas, pod sumnjom da smo bolesni, vratili kući. Kada želimo da obavimo korekciju preko veće površine, bolje bi bilo da posegnemo za kombinovanim proizvodima.
Dobra podloga
Korektor u boji se nanosi nakon što smo obavili dnevnu negu lica. Kod ove tehnike najvažnije je dobro senčiti celu površinu jer šareni tonovi treba da se stope sa kožom i ni u kojem slučaju ne bi smeli da budu vidljivi kao pojedinačne boje. U skladu s tim izbegavajte stroge linije. Kremaste teksture se nanose četkicom ili aplikatorom, a potom se dobro utapkaju sunđerom ili prstima. Treba malo pričekati kako bi efekat bio vidljiv, a potom je potrebno nastaviti i naneti uobičajenu podlogu ili šminku.
Savet: ako ste skloni podočnjacima koji se manifestuju u više boja, onda sami možete da pomešate individualnu boju svog korektora. U tu svrhu možete da kombinujete žutu i boju breskve.
Komplementarne boje
Boja breskve: breskva/apricot i rosé deluju kao osveženje za umornu kožu. Reč je o nijansama koje mogu učiniti da čak i područje oko očiju zasija posebnim sjajem. Ovi tonovi boje mogu da neutrališu plavkasta i zelenkasta područja, baš kao i jako tamne pigmentacijske mrlje.
Lila: ova nijansa može da bude od pomoći kod tamnih mrlja na području oko očiju i kod pigmentacijskih mrlja. Najbolje rezultate postiže kada umornoj i bledo-žutoj koži daje novi sjaj. Kada ste pod stresom ili ste fizički iscrpljeni, lila kao osnovni adut za šminku može našem tenu da donese čuda.
Žuta: žuta je u krugu boja suprotstavljena plavoj i ljubičastoj i najprikladnija je za prikrivanje tamnih mrlja oko očiju i upalog tena. I u ovom slučaju morate da pripazite na to da komplementarne boje moraju zaista da se nanose samo na tamna mesta na licu i da ih treba dobro naneti. Ako vaša koža obično naginje plavkastim tonovima, onda možete da probate podlogu sa blagim žutim primesama koja će da neutrališe lice. Kod jako svetle kože, preporučljivo je koristiti svetlo žuti ton, a ako imate tamniju kožu, onda za podlogu birajte intenzivnije narandžaste nijanse.
Zelena: zelena je komplementarna boja crvenoj. Ako se borite sa crvenilom, sitnim bubuljicama ili crvenim kapilarima, onda je najbolje da posegnete za zelenim korektorom koji može da prikrije crvenilo na pojedinačnim mestima, ali i većim površinama kao, na primer, u slučaju kuperoze. Potom razmislite o prajmeru zelene boje..