Promena navika: Sasvim lako pomoću ovih Life Hacks
Life Hacks za promenu navika
Voleli bismo da preoblikujemo svoje živote i da steknemo sasvim nove zdrave navike… Međutim, promena nam pada teško. Ipak, razlog za to ne leži u nedostatku samodiscipline. Pomoću ovih Life Hacks konačno ćemo uspeti da se oslobodimo loših navika.1. Olakšati dobre navike, otežati loše
Promena navika na lak način: ovde nam pomaže put najmanjeg otpora – kada je najjednostavnije da uključite Netflix ili otvorite aplikaciju za društvene mreže, tada postoji velika šansa da će upravo to da vam ispuni veče. Da biste pomogli sebi u sticanju dobrih navika, morate da smanjite svoj otpor prema njima, kako tvrdi Dzejms Klir (James Clear) u svojoj knjizi „Metoda 1% – minimalna promena, maksimalan efekat. Primeri: ako želim da steknem naviku da više čitam, onda je dobra ideja da na noćnom stočiću, u dnevnoj sobi, u kuhinji – ukratko, svuda gde želim da čitam, mogu da vidim knjige. Kao alternativa, čitač e-knjiga treba da bude napunjen i uvek spreman za upotrebu. Loše navike tada samo treba što više otežati: aplikacija društvenih mreža može da se izbriše i da se ponovo instalira ili pristupni podaci moraju iznova da se unesu. Možemo i da je smestimo u skriveni folder na pametnom telefonu, kako ne bismo uvek iznova refleksno posezali za njom. Laptop s Netflixom možemo da odložimo u neku kutiju tako da mora da se raspakuje – kao alternativa lako dostupnom televizoru s ravnim ekranom.
2. Uvek uspostavljajte samo jednu novu naviku
Ne preterujte prilikom promene navika! Ako ste sada veoma motivisani i želite da okrenete svoj život naglavačke, morate da budete strpljivi. Potrebno je dosta vremena (najmanje tri nedelje) dok novo ponašanje zaista ne postane navika. Ovo je povezano s tim da je naš mozak često na autopilotu s čvrsto utvrđenim rutinama. Ako ste na primer godinama započinjali dan šoljicom kafe, potrebno je neko vreme pre nego što uspostavite novu jutarnju rutinu s čašom vode ili nekim zdravim smutijem.
3. Moć mikro-navika
Promena navika ali u malim stvarima. Često su male promene te koje na duži rok imaju najveći efekat. Takođe od milja nazivane mini-navike, one mogu da nas izvedu na pravi put i da ojačaju naše samopouzdanje i samoefikasnost. Mikro-navike su često realističnije i lakše ih je primeniti. To posebno važi za novogodišnja obećanja. Da bi ta novogodišnja obećanja mogla da se ostvare, ona moraju da budu realistična i autentična. Dakle, bolje je da planirate minimalnu promenu, na primer, penjanje stepenicama umesto vožnje liftom, nego pet sati nedeljno u fitnes centru. Male promene funkcionišu kao domina koja postepeno izaziva pozitivnu promenu. Uz malo kretanja svakog dana vratićete se brzo u formu i pomisao na kraće planinarenje učiniće vam se ubrzo kao pozitivna i lako izvodljiva ideja.
4. Nadogradite dobre navike jednu na drugu
Ideja o nadogradnji navika jednih na druge takođe potiče od Džejmsa Klira i pomaže nam kod promene navika. Postojeće navike često su čvrsto ukorenjene u našem umu. Lakše je da samo dodamo neku novu malu naviku umesto da navike menjamo iz korena. Za to postoji mnogo primera, koji sasvim lako mogu da se primene u praksi. Kada izlazite u šetnju sa psom, možete uvek da ponesete smeće. Još jedan primer za dobru naviku jeste da se odmah posle popodnevnog čaja isprazni i napuni mašina za pranje sudova. Šoljica kafe uvek može da se kombinuje s velikom čašom vode protiv dehidratacije, jutarnje tuširanje s ritualom nanošenja losiona, dugi telefonski razgovori sa šetnjom…