Postanite srećni uz veću dozu samoprihvatanja! Donosimo ključ uspeha!
Zamislite da stojite pred ogledalom, nenašminkani i goli, i mislite: „Aha, pa to sam ja”. Prihvatate se bez osuđivanja, bez kritikovanja, ali i bez odobravanja. Ovako biste metaforički mogli da gledate na samoprihvatanje. Sa psihoterapeutkinjom mag. Heidemarie Eder ulazimo dublje u temu i učimo kako da počnemo da prihvatamo sebe i šta pomaže ako ne uspete da prihvatite sebe i postanete srećni.
Gospođo mag. Eder, šta znači samoprihvatanje?
Sposobnost da prihvatite sebe onakvima kakvi jeste: sa svim svojim vrlinama i slabostima, uspesima i greškama. Oni koji prihvataju sebe mogu da se nose sa sopstvenim greškama i neuspesima, ne obezvređuju se i ne osuđuju se – ukratko, mogu da postanu srećni u životu. Samoprihvatanje znači razumevanje sebe i učenje iz negativnih iskustava bez obeshrabrenja
Da li je samoprihvatanje ključ za sreću?
Samoprihvatanje je važan aspekt ličnog razvoja. Pomaže da izgradite zdrav odnos sa samim sobom i da vodite samoodređen, ispunjen život.
Zašto je mnogima toliko teško da prihvate sebe?
Živimo u društvu koje zahteva visok nivo prilagođavanja i postignuća. Od nas se traži gotovo nedostižan telesni ideal i večna mladost. Naše društvo nije baš tolerantno prema greškama i podrazumeva školski sistem koji se fokusira na nedostatke umesto na prednosti. Ove vrednosti su nam usađene od malih nogu tako da ih internalizujemo a da ih nikada ne preispitujemo. Rečenice poput:
- „Nisi dovoljno dobar.“
- „Nisi to zaslužio.“
- „Niko te ne voli takvu kakva jesi.“
- „Predebeo si, nesportski si tip, lenj si“, itd., otkrivaju unutrašnjeg pokretača i kritičara koji nas sprečavaju da prihvatimo i volimo sebe. Naravno, to nas onemogućava da postanemo srećni.
Kako se samoprihvatanje razlikuje od ljubavi prema sebi?
Samoprihvatanje je preduslov i osnova ljubavi prema sebi. Samoprihvatanje omogućava priznavanje sopstvenih nesavršenosti i ućutkivanje unutrašnjeg kritičara. Ljubav prema sebi nadilazi prihvatanje i uključuje dobronameran, saosećajan stav prema sebi – u kombinaciji s brigom o sebi, naročito u teškim okolnostima.
Kako možete da prihvatite sebe sa svim svojim navodnim slabostima i nedostacima?
Jedan od načina da vežbate samoprihvatanje jeste da se prema sebi odnosite kao prema svom najboljem prijatelju. Biti sam sebi najbolji prijatelj uključuje poštovanje, ljubaznost i saosećanje. Slušate svoje potrebe i govorite kada vas zlostavljaju. Važne rečenice koje sebi možete da izgovorite, takozvane afirmacije, bile bi:
- „Dobar sam takav kakav jesam.“
- „Ja sam vredan.“
- „Dopušteno mi je da grešim i mogu da učim iz svojih grešaka.“
Ove bi fraze trebalo da pruže protivtežu i negativnim uverenjima, i možete da ih pomislite ili izgovorite nekoliko puta dnevno dok ih ne osetite.
Koje vežbe postoje za više samoprihvatanja?
- Pozitivno obraćanje sebi: svesno obraćate pažnju na unutrašnje dijaloge, samokritiku i devalvacije i zamenjujete ih izjavama podrške. Ohrabrite sami sebe i prisetite se svojih snaga i uspeha. Pomoći će vam i pitanje „Kakve rečenice ili ponašanje biste poželeli da ima dobar prijatelj?“
- Dnevnik zahvalnosti: zapišite tri pozitivne stvari koje su se događale svakog dana.
- Briga o sebi: odvojite vreme za brigu o sebi i radite stvari koje su dobre za vas.
Koliko je otprilike potrebno da naučite da prihvatite sebe i postanete manje samokritični?
Vežbanje samoprihvatanja može da traje čitav život. Nikada nije kasno za početak i nikad nije završeno. Samoprihvatanje praktikujete svakodnevno tokom života, isto kao i svesnost.
Šta da radimo ako samoprihvatanje jednostavno ne funkcioniše?
Loša iskustva iz detinjstva koja se ne mogu zaboraviti, traume privrženosti ili traumatična iskustva iz prošlosti mogu da otežaju razvoj saosećajnog odnosa sa samim sobom jer ste doživeli i internalizovali suprotno. Ako osoba ne uspe da razvije samoprihvatanje, preporučila bih psihoterapiju.