Vantelesna oplodnja: šta bi, po rečima stručnjakinje, trebalo da utvrdite.
Kada bi trebalo da razmislite o vantelesnoj oplodnji?
Ako imate želju za potomstvom, možete da pokušavate da zatrudnite bez stručne medicinske pomoći do, otprilike, 35. godine života. Ako trudnoća ne nastupi posle godinu dana, potrebno je da se konsultujete sa stručnjakom. Ako ste već stariji od 35 godina, trebalo bi da potražite medicinsku pomoć posle šest meseci. Važno je da ne gubite vreme, jer kvalitet jajnih ćelija počinje da opada već posle 35. godine.
Koji su još kriterijumi važni osim godina?
Osim godina, kvalitet jajnih ćelija takođe je važan kriterijum. Nije odmah i uvek reč o vantelesnoj oplodnji, nego o tome da se prvo napravi detaljna procena. Kod žena se prvo proverava hormonski status i utvrđuje da li su jajovodi prohodni. Ova procena može da se obavi kod ginekologa. Kod muškaraca se paralelno radi spermogram i, prema potrebi, takođe procenjuje hormonski status. Tako može da se utvrdi imaju li oba partnera dobre uslove za prirodnu trudnoću ili je potrebna medicinska pomoć.
U ovom tekstu možete da saznate sve o neplodnosti kod muškaraca, što uključuje i uzroke, kao i mogućnosti lečenja.
Kako funkcioniše vantelesna oplodnja i kakav je postupak?
U osnovi, cilj je stimulisati jajnike pomoću hormona koje telo inače samo proizvodi, ali u nešto većim dozama. To se postiže potkožnim injekcijama (sličnim onima koje koriste dijabetičari za insulin) s vrlo tankim i malim iglama. Žena ih primenjuje od početka ciklusa tokom sedam do deset dana. Tokom tog razdoblja obavljaju se dva do tri ultrazvučna pregleda kako bi se proverilo rastu li folikuli (mehurići jajnih ćelija). Kada dosegnu određenu veličinu – što ukazuje na prisutnost zrelih jajnih ćelija – zakazuje se postupak vađenja jajnih ćelija. Ovaj postupak se sprovodi pod kratkotrajnom anestezijom preko vaginalnog ultrazvuka (slično ginekološkom pregledu). Zahvaljujući anesteziji, žena ne oseća bol i zapravo prespava ovaj zahvat. Izvađene jajne ćelije zatim se oplode van tela. Posle toga embrioni se razvijaju pet dana u inkubatoru i svakodnevno se pregledaju pod mikroskopom. Posle pet dana, najbolji embrion se tankim silikonskim kateterom unosi u unutrašnjost materice i tamo se polaže. Zatim se nadamo da će se embrion ugnezditi i da će se desiti trudnoća. Rezultat se saznaje posle 12 do 14 dana.
Postoje li razne metode za oplodnju jajne ćelije?
Postoje, jedna od njih je klasična metoda IVF-a (oplodnja in vitro). Reč je o osnovnoj metodi koja se koristi kada je problem uglavnom kod žene, dok su spermatozoidi dobrog kvaliteta i imaju dovoljno snage da probiju zid jajne ćelije. Naprednija verzija je metoda „Intracitoplazmatske injekcije spermatozoida“ ili skraćeno ICSI. Ova metoda se primenjuje kada spermatozoidima treba pomoć da uđu u jajnu ćeliju. Pod višestrukim povećanjem mikroskopa bira se jedan spermatozoid i ubrizgava u jajnu ćeliju. Sama oplodnja tada uglavnom uspeva zahvaljujući jajnoj ćeliji i spermatozoidu.
Da li žene treba posebno da vode računa o nečemu?
Žena treba da oslobodi dan za postupak vađenja jajnih ćelija. Hormonska stimulacija može lako da se uklopi u svakodnevni raspored. Posle vantelesne oplodnje, žena može da nastavi sa svojim uobičajenim aktivnostima, a druga polovina ciklusa podržava se lekovima. Preporučuje se da se žena ne preopterećuje jer ulazi u tzv. fazu „gnežđenja“. Treba izbegavati aktivnosti koje uključuju snažne vibracije kakvim je izložena prilikom bavljenja nekim sportovima.
Kolike su šanse za trudnoću uz vantelesnu oplodnju?
Šanse za trudnoću po ciklusu lečenja su između 30 i 40 posto. Međutim, to zavisi od godina i individualnih okolnosti koje izazivaju neplodnost. Za poređenje, u prirodnom ciklusu šanse za trudnoću su 15 do 20 posto. Mnogi parovi su razočarani jer očekuju da će uz pomoć tehnologije šanse biti između 70 i 90 posto. S obzirom na to da se vantelesna oplodnja sprovodi zato što prirodnim putem nije moguće zatrudneti, važno je od početka realno postaviti očekivanja. Ključno je otvoreno razgovarati o mogućnostima i ograničenjima kako bi se izbegla prevelika razočaranja.
Traže li parovi i psihološku pomoć?
Parovi imaju mogućnost da zatraže psihološku pomoć, a mi ih u tome snažno podržavamo. U zavisnosti od toga koliko dugo traje želja za potomstvom, situacija može da bude vrlo stresna, posebno ako svi u njihovom okruženju postaju roditelji, a oni to ne uspevaju. Zato preporučujemo psihološku podršku i podstičemo parove da je koriste.
Šta negativno utiče na šansu da žena zatrudni?
Pušenje negativno utiče na kvalitet jajnih ćelija, kao i na cirkulaciju u materici, uključujući sluznicu i jajnike. Takođe pogoršava kvalitet spermatozoida. Posledice dugotrajnog pušenja ne mogu da se ponište za samo tri meseca apstinencije. Ekstremna pothranjenost ili gojaznost takođe smanjuju šanse za trudnoću. PCOS (sindrom policističnih jajnika) i endometrioza dodatno smanjuju plodnost. Sve češće primećujemo da mlade žene imaju smanjenu rezervu jajnih ćelija, što se naziva prevremenim starenjem jajnika. Preporuka je da se proveri plodnosti između 30. i 35. godine kako bi se utvrdilo da li je sve u redu i postoji li potreba da se dodatno deluje.
Koji su najčešći strahovi pacijentkinja?
Najčešći strahovi odnose se na nuspojave, ali oni mogu da se ublaže informacijama. Hormoni koji se koriste u postupku već su poznati telu, a lečenje se prilagođava individualnom hormonskom statusu žene. Strah od samog zahvata je manji jer su pacijentkinje dobro informisane o tome šta ih očekuje.
Kako žene doživljavaju zahvat? Imaju li bolove posle njega?
Zahvat se izvodi pod kratkotrajnom anestezijom. Posle vađenja jajnih ćelija moguće je da se osećaju bolovi slični menstrualnim, koji obično nestaju nakon jednog do dva dana i mogu da se ublaže lekovima protiv bolova.
Šta treba savetovati parovima ako postupak ne uspe?
Svaki ciklus lečenja donosi nove informacije. Možemo da analiziramo kvalitet jajnih ćelija, razvoj embriona i druge uzroke. Na osnovu tih podataka mogu da se prilagode dalji koraci. Ako ni uz pomoć napredne medicine nije moguće ostvariti trudnoću, parovima se nude opcije poput donacije jajnih ćelija, donacije spermatozoida, usvajanja deteta ili hraniteljstva.