Uklanjanje strija: šta možemo da uradimo?
Često povezujemo strije samo s trudnoćom. Međutim, brazde na koži mogu da se formiraju ne samo tokom nastajanja novog života već, na primer, i kao rezultat povećanja telesne težine, rasta ili zbog ličnih predispozicija. Zbog toga i muškarci mogu da budu pogođeni strijama. Za to postoje razne mogućnosti.
Kako nastaju strije?
Žene su posebno sklone strijama u trudnoći. To se ne dešava samo zbog povećanja stomaka i grudi, već nastanku dosadnih strija pogoduje i promenjena hormonska ravnoteža u trudnoći, zbog čega koža postaje tanja. Trudnice mogu da pokušaju da preduprede nastanak strija uz nekoliko naših saveta.
Osim trudnoće, postoji i niz drugih faktora koji mogu da izazovu nastanak crvenih brazdi:
- Veliko povećanje telesne težine
- Brzo povećanje mišićne mase (intenzivnim vežbanjem)
- Slabo razvijeno vezivno tkivo (što je često nasledni faktor)
- Promene u hormonskoj ravnoteži (pubertet)
- Izuzetno brz rast
Strije pogađaju mnoge ljude i nisu nešto čega treba da se stidite. Svako ko želi da se otarasi strija treba da bude spreman na to da one nikada neće potpuno nestati jer predstavljaju ožiljke. Ipak, imamo za vas nekoliko opcija da podstaknete proces zarastanja kako bi ožiljci brže izbledeli.
1. Uklanjanje strija kremama
Strije ne možete da uklonite kremama, ali specijalne kreme mogu da ublaže intenzitet i vidljivost strija. Kreme sadrže veoma veliku količinu vitamina E, koji stimuliše i podržava mehanizme obnavljanja kože. Osim toga, specijalna ulja za ožiljke i dosta cinka mogu znatno da poboljšaju ten. Namirnice posebno bogate cinkom jesu mahunarke (npr. sočivo, leblebije i grašak), sir i povrće kao što su brokoli, spanać i prokelj.
2. Lasersko uklanjanje strija
Ako vam mali ožiljci mnogo smetaju, tretman laserom smatra se najefikasnijom metodom za ublažavanje strija. U zavisnosti od prirode i strukture strija, postoje razne mogućnosti.
Laserska boja uništava krvne sudove u gornjim slojevima kože i posebno je podesna za uklanjanje strija i ožiljaka koji su se nedavno pojavili. Oni brže blede i ne ostaju tamnocrveni ili ljubičasti.
Međutim, tretman frakcionim CO2 laserom smatra se obećavajućim. Ova vrsta lasera izaziva rupice u donjim slojevima kože i tako stimuliše stvaranje novog vezivnog tkiva. Koliko je laserskih sesija potrebno i da li je ovaj tretman uopšte odgovarajuć, mora da se utvrdi za svaki individualni slučaj zajedno s lekarom i to zavisi od stanja tkiva.
3. Uklanjanje strija ultrazvukom
Nežniji način za uklanjanje strija jeste tretman ultrazvukom. Pošto su brazde u tkivu stvorile male praznine, tj. udubljenja, vibracijama ultrazvuka stimuliše se apsorpcija endogenih supstanci kojima se tkivo obnavlja. Ovo poboljšava i cirkulaciju krvi u našem organizmu i pomaže u procesu oporavka kože.
4. Uklanjanje strija masažom
Kao kod ožiljaka, nežna masaža može da bude od pomoći da strije zacele. Posebno je efikasna takozvana masaža štipkanjem. Ime govori sve, jer se mesta na koži na kojima ima strija pažljivo štipkaju/čupkaju nagore. Ovaj postupak stimuliše cirkulaciju krvi, što ubrzava proces zarastanja. Važno: Ako imate strije koje su novijeg datuma, uvek treba da pripazite da ne razdvojite kožu još više, jer bi tako mogle da nastanu nove brazde. Jednostavnija varijanta je primena masažnih četkica i pilinga, jer se i na taj način podstiče cirkulacija krvi.Tokom trudnoće, masaža štipkanjem, posebno na stomaku i grudima, ponekad može čak i da spreči pojavu strija. Da biste postigli željeni efekat, s masažom bi trebalo da krenete što je pre moguće. Pred kraj trudnoće trebalo bi da pređete s ove vrste masaže na nežno masiranje uljem za masažu. Obavezno pre tretmana porazgovarajte o tehnikama masaže s ginekološkinjom/ginekologom!