Testovi za utvrđivanje trudnoće: šta morate da znate
Od kada može da se uradi test za utvrđivanje trudnoće, kakvi testovi postoje i kako pravilno da tumačite rezultate.
Kako funkcioniše test za utvrđivanje trudnoće?
Dr Eva Lunzer-Mühl pojašnjava za ACTIVE BEAUTY po kom principu funkcioniše test za utvrđivanje trudnoće.
„Test za utvrđivanje trudnoće zasniva se na detekciji hCG-a, humanog korionskog gonadotropina, hormona koji se proizvodi u placenti. Njegova prisutnost može da se utvrdi u krvi ili urinu. Kratko posle izostanka menstruacije većina testova za utvrđivanje trudnoće može da detektuje prisutnost hCG-a. U krvi ga je moguće utvrditi već nedelju dana posle oplodnje. Po pravilu, bol u donjem delu stomaka neposredno pre izostanka menstruacije može da bude znak trudnoće. Ako stvarno nemate menstruaciju, test za utvrđivanje trudnoće pomoći će vam da budete sigurni.”
Dodatni saveti:
- Pre testiranja nemojte da pijete previše tečnosti kako rezultat ne bi bio lažan!
- Pažljivo pročitajte uputstva pre nego što započnete s testom za utvrđivanje trudnoće.
- Vrh testa uvek treba da bude usmeren prema dole kako urin ne bi došao u dodir sa štitnikom. Pridržavajte se navedenog vremena i test sprovodite prema uputstvima.
- Kada raspakujete test i skinete zaštitnu kapicu, držite vrh testa direktno pod mlazom urina ili u uzorku urina (u čašici) onoliko vremena koliko je navedeno u uputstvu.
- ako se bojite da ćete propustiti pravo vreme za očitavanje testa, kupite test za utvrđivanje trudnoće s pametnim odbrojavanjem. Rezultat će se prikazati (na primer, pomoću trake za učitavanje) čim test bude dovršen. Alternativno, postavite merač vremena koji tačno odgovara navedenom vremenu čekanja.
- Premda je test negativan, pribojavate se da biste ipak mogli da budete trudni? Nekoliko dana kasnije uradite dodatni test za utvrđivanje trudnoće. Ako ste zaista trudni, s vremenom će nivo hCG-a u urinu biti povišen, a samim tim i rezultati testa precizniji.
Koliko dana posle polnog odnosa su testovi za trudnoću tačni?
Zavisno od vrste testa, trudnoća može da se utvrdi već posle 10 dana od polnog odnosa. Najranije, to je moguće uraditi između 5 i 8 dana od izostajanja menstruacije. Neposredno pre toga, testovi za utvrđivanje trudnoće koji mere nivo hCG u urinu daju relativno pouzdane rezultate. Testovi na trakice daju rezultate od prvog dana posle izostanka menstruacije, a koriste ih i lekari.
Preporuka: Na dm.rs možete da koristite kalkulator ovulacije koji je raspoloživ kao podrška u planiranju proširenja porodice.
Da li testove za utvrđivanje trudnoće treba raditi ujutro ili uveče?
Većina testova za utvrđivanje trudnoće može da se sprovode nezavisno od doba dana. Ipak, hormon hCG je u jutarnjem urinu koncentrisaniji nego u večernjem. Kako bi se izbegao lažni rezultat testa za utvrđivanje trudnoće, preporučuje se da ga uradite ujutru. To posebno važi za testiranje u ranoj fazi. Ako se testiranje sprovodi tek posle izostanka menstruacije, u redu je da ga uradite u bilo kom dobu dana, jer je tada nivo hCG-a u urinu već ionako visok i može da se dobije korektan rezultat.
Kako izgleda pozitivan test na trudnoću?
Načelno, prikaz može da varira od proizvođača do proizvođača. Ovo su najčešći prikazi:
- Crtice: Kao i kod COVID-testa, dve crtice znače pozitivan rezultat. Ako je vidljiva samo kontrolna crta, ali ne i testna, niste trudni. Uputstva donose dodatno pojašnjenje koliko intenzitet boje testne crte otkriva o nedelji trudnoće. Ako testna crta nije prikazana, test nije važeći.
- Plus i minus: Neki testovi za dokazivanje trudnoće koriste prikaz simbolima plus i minus, pri čemu je „+“ znak za pozitivan ishod testa, a „–“ za negativan ishod.
- Reči: Kako bi se sprečile pogrešne interpretacije, postoje i testovi za utvrđivanje trudnoće koji objavljuju rezultat rečima, na primer, „trudnoća“ ili „nema trudnoće“.
- Dodatni podaci o nedelji trudnoće: Neki testovi za utvrđivanje trudnoće dodatno prikazuju broj nedelja trudnoće. Na primer, „2–3“ nedelje je broj nedelja koje su prošle od začeća.
Postoji li rani test za utvrđivanje trudnoće?
Dok većina testova za utvrđivanje trudnoće može da se primeni od 10. dana, postoje i testovi koji već od 8. dana trudnoće mogu da daju željenu informaciju.
Šta znači kada je test za utvrđivanje trudnoće lažno negativan?
Postoji mogućnost da je test za utvrđivanje trudnoće negativan, a da ste vi uprkos tome trudni. Kako je to moguće? Možda ste test uradili prerano ili se niste pridržavali navoda na pakovanju?
Može li test za utvrđivanje trudnoće da bude lažno pozitivan?
Nekada se može desiti da se jajašce implantira, ali da nedugo potom dođe do gubitka trudnoće. To se dešava neprimetno (gotovo da nema znakova trudnoće, poput mučnine), ali test na trudnoću otprilike u to vreme pokazuje se pozitivnim. Čak i ako ste nedavno imali spontani pobačaj, nivoi hCG-a mogu da ostanu povišeni. Poremećeni nivoi hormona tokom menopauze, lekovi za neplodnost i bolesti (npr. određene ciste) takođe mogu da dovedu do lažno pozitivnih rezultata testa. Ako je test pozitivan na trudnoću, svakako treba da se posavetujete sa svojim ginekologom koji će proveriti da li ste zaista trudni.
Šta znači crta isparavanja na testu za utvrđivanje trudnoće?
Neke žene postavljaju pitanje da li je njihov test za utvrđivanje trudnoće zaista pozitivan ako vide transparentnu testnu crtu. Pritom je reč o takozvanoj crti isparavanja koja nastaje kada urin isparava na testnoj crti. Posle isteka vremena za očitavanje ta će crtica da nestane (vidi uputstva) i neće uticati na rezultat testa.