Presvlačenje bebe platnenim pelenama: Najvažnije činjenice i pitanja
Kako zapravo funkcioniše presvlačenje bebe platnenim pelenama? Sve više roditelja želi da sazna nešto više o tome. Jer dok beba ne preraste pelene, proizvede prosečno jednu tonu otpada korišćenjem jednokratnih pelena. To je prilično velik broj. Odgovaramo na najvažnija pitanja o platnenim pelenama i predstavljamo još tri ekološki prihvatljive opcije.
Садржај
- Kako funkcionišu platnene pelene?
- Koje prednosti, a koje nedostatke imaju platnene pelene?
- Da li se isplate platnene pelene – za klimu i za novčanik?
- Koliko platnenih pelena će mi biti potrebno?
- Koliko su izdržljive platnene pelene?
- Kako se skladište platnene pelene?
- Kako funkioniše presvlačenje platnenih pelena dok ste na putu?
- Kako da očistite platnene pelene?
- Priprema za pranje
- Koji program pranja da odaberete za platnene pelene?
- Kakva sredstva za pranje se koriste za platnene pelene?
- Sušenje platnenih pelena
- Šta da uradite kada platnene pelene neprijatno mirišu?
- Da li su platnene pelene higijensko rešenje?
- Tri alternative za platnene pelene
- Ekološke pelene
- Hibridne pelene
- Rešenje bez pelena
- Održivo i ekološki prihvatljivo rešenje za presvlačenje beba
Otkako su se jednokratne pelene pojavile na tržištu 60-ih godina prošlog veka, napravile su revoluciju u području nege beba. Roditeljima su jednokratne pelene donele veliko olakšanje. Konkretno, upijajuće jezgro se od tada kontinuirano razvija. Moderne jednokratne pelene imaju superupijajuće sredstvo koje može da upije tečnost trideset puta veću od sopstvene težine i održava bebinu guzu nežnom i suvom.
Ali koliko god jednokratne pelene bile praktične, one, nažalost, imaju jedan nedostatak: uglavnom su napravljene od plastike. Dok se malo dete odvikne od pelena u prosečnoj dobi od dve i po do tri godine, od jednokratnih pelena nastane oko tona otpada.
Mnogi roditelji zato traže ekološki prihvatljivija rešenja. Platnene pelene poslednjih godina sve su popularnije. Odgovaramo na najvažnija pitanja o platnenim pelenama i predstavljamo tri druge alternative.
Kako funkcionišu platnene pelene?
Moderne platnene pelene sastoje se od dve komponente: ulošci za pelene upijajuće su komponente koje dolaze u direktan kontakt s osetljivom kožom beba. Uglavnom su to tkanine organskog kvaliteta, poput pamuka, bambusove viskoze ili konoplje. Tkanine mogu da budu tkane na razne načine – klasične tkane pelene od muslina, udobne tkanine od flanela ili umeci od frotira.
Gornje gaćice vodootporna su spoljna tkanina koja se spaja pomoću kopči ili čičak-traka. Prednost kopči krije se u tome što starije bebe i mala deca ne mogu sama da ih otvore. Prednost čičak-kopči je u tome što pelene mogu da se individualno prilagode opsegu struka i rastu bebe. Platnene navlake za pelene najčešće se prave od modernog PUL materijala. To su materijali koji su presvučeni poliuretanom i zato su nepropusni za tečnost.
Prema potrebi, mogu da se koriste i pelene od flisa. Ovo je jak, upijajući papir napravljen od celuloze koji se stavlja preko umetka od tkanine. Usmerava urin na umetak i štiti ga od teške kontaminacije izazvane čvrstom stolicom. U zavisnosti od proizvođača, flis od pelena može da se opere jednom pre nego što se baci. Ako bebinu guzu želite da negujete kremom za zaštitu od ojeda, svakako morate da koristite umetak od flisa. Masna krema teško se ispira iz platnenog umetka, a smanjuje i sposobnost upijanja.
Postoje različiti sastavi pelena za višekratnu upotrebu: kod jednostrukih platnenih pelena spojeni su upijajući i vodootporni sloj. Jednostavne su za stavljanje kao jednokratne pelene. Kod platnenih pelena u dva koraka presvlačenje traje malo duže, ali se pere samo umetak, pod uslovom da spoljna tkanina nije zaprljana.
Koje prednosti, a koje nedostatke imaju platnene pelene?
Najveća prednost je to što se količina otpada drastično smanjuje, jer su visokokvalitetne platnene pelene za višekratnu upotrebu vrlo izdržljive ako se pravilno održavaju i može da ih koristi više beba. To takođe znači da nema potrebe da stalno kupujete pelene, a dugoročno su platnene pelene jeftinije od jednokratnih. Neke bebe imaju i posebno osetljivu kožu na guzi koja na površinu jednokratnih pelena reaguje crvenilom. Dečja koža bolje će podneti platnene pelene, pod uslovom da se peru na higijenski način i redovno menjaju. Osim toga, bebe se platnenim pelenama automatski povijaju šire nego tankim jednokratnim pelenama – to podstiče zdrav razvoj kukova dojenčeta.
Ovde možete da pročitate kako da povijate bebe a da to bude nežno prema bebinim kukovima.
Ipak, platnene pelene nisu opcija koja je prihvatljiva svim roditeljima. Presvlačenje platnenih pelena oduzima više vremena mladim roditeljima, nego što se to dešava s jednokratnim pelenama. Ne sme da se potceni dodatni posao koji izaziva pranje veša, i to uprkos činjenici da većina porodica već ima dovoljno stresa u svakodnevnom životu s malom bebom. Još jedan nedostatak: platnene pelene su relativno debele i deluju glomazno ispod odeće. Stoga je preporučljivo da se obezbedi dovoljna sloboda kretanja prilikom odabira bodija i pantalonica. Takođe možete da kupite produžetke za telo koji se pričvršćuju na normalne kopče i stvaraju malo više prostora.
Da li se isplate platnene pelene – za klimu i za novčanik?
Prema studiji Ujedinjenih nacija iz 2021, platnene pelene su ekološki najrazumnija opcija. Ipak, ekološka prednost nije automatska: potrošnja resursa platnenih pelena za višekratnu upotrebu prvenstveno proizlazi iz potrošnje energije i vode tokom pranja. Kako bi se obezbedila odgovarajuća higijena, platnene pelene treba prati na najmanje 60 stepeni. Često se pritom koristi i mašina za sušenje veša koja troši mnogo električne energije. Ako se platnene pelene neefikasno čiste, mogu čak da imaju lošiju ekološku ravnotežu od jednokratnih pelena.
Za razliku od jednokratnih pelena, roditelji mogu da koriste platnene pelene kako bi bile što prihvatljivije u ekološkom smislu. To znači da treba napuniti veš-mašinu što je moguće više (ali da ne bude prepuna!) i da treba sušiti pelene na sušaču umesto u mašini za sušenje veša. Sve to štedi električnu energiju i resurse. Ako koristite polovne platnene pelene ili nove platnene pelene za veći broj dece, dali ste sve od sebe kada je u pitanju ekološka ravnoteža.
Platnene pelene nisu samo važne za okolinu i klimu: u zavisnosti od samih platnenih pelena i toga da li su pelene korišćene ili kupljene nove, roditelji mogu da uštede mnogo novca – procene se obično kreću od 700 do 1000 evra uštede u periodu od približno tri godine menjanja pelena po detetu.
Koliko platnenih pelena će mi biti potrebno?
Novorođenčad ima nekoliko stolica tokom dana, do deset puta dnevno. Platnene pelene imaju manju sposobnost upijanja od jednokratnih pelena i potrebno ih je češće menjati. Ako svoje korišćene platnene pelene perete svaka dva dana, morate imati spremno od 20 do 24 pelene za novorođenčad. Ako uzmete u obzir vreme sušenja pelena na stalku za sušenje, onda i veći broj. Starije bebe nemaju stolicu toliko puta na dan, pa je za njih dovoljno 15 do 20 platnenih pelena.
Koliko su izdržljive platnene pelene?
Platnene pelene imaju manju sposobnost upijanja od jednokratnih pelena. Kako bi osetljiva koža na pelenskom području ostala suva i zdrava, roditelji bi trebalo da menjaju platnene pelene svakih sat i po do tri sata, i to odmah posle pražnjenja creva. Postoje i posebni jastučići za noć. Ako platnena pelena često propušta, razlog može da bude preuska odeća.
Kako se skladište platnene pelene?
Posebno je važno obezbediti dobru ventilaciju. Bakterije razgrađuju topli urin u amonijak – a to ne samo da izaziva intenzivan miris nego može da pređe i na vlakna tkanine. Osim toga, amonijak se teško ispira. Nedostatak ventilacije često rezultira stvaranjem plesni. Postoje posebne vreće od vazdušastog PUL materijala ili posude za platnene pelene koje obezbeđuju dovoljnu cirkulaciju vazduha. Neretko čak čuvaju i mirise.
Iskorišćene platnene pelene najbolje je čuvati na što hladnijem mestu. Koliko često treba prati platnene pelene? Ciklus pranja od dva do tri dana je optimalan. Najkasnije posle četiri dana miris u torbi ili kanti za pelene obično postane neprijatan, a istovremeno ponestaje i zaliha čistih platnenih pelena. Osim toga, što duže korišćene platnene pelene leže unaokolo, bakterije imaju više vremena za kolonizaciju i razmnožavanje.
Kako funkioniše presvlačenje platnenih pelena dok ste na putu?
Dok će jednokratne pelene jednostavno da završe u najbližoj kanti za smeće kada ste u pokretu, iskorišćene platnene pelene moraju da se transportuju kući. Neki roditelji stoga izbegavaju platnene pelene na dužim putovanjima, i za to vreme koriste konvencionalne jednokratne pelene. Međutim, postoje praktične vreće za put u koje korišćene platnene pelene mogu da se smeste jer su nepropusne pa neće biti curenja i otpuštanja mirisa.
Kako da očistite platnene pelene?
Jedno od prvih pitanja koje roditelji postavljaju kada je reč o platnenim pelenama jeste – mogu li platnene pelene da se peru s ostatkom veša? Čak i ako se ta ideja nekim mamama i tatama ne sviđa, odgovor je potvrdan. To istovremeno znači da izbegavate uključivanje poluprazne veš-mašine, jer bi to imalo negativan uticaj na ekološku ravnotežu platnenih pelena.
Priprema za pranje
Kako biste uklonili jaku prljavštinu, preporučljivo je da temeljno isperete korišćene umetke od pelena. Međutim, oni ne smeju da se potapaju pre pranja jer se tako smanjuje životni vek mekih vlakana. Gaćice i druge PUL materijale ne smete da perete toliko često kako bi se vodoodbojni premaz održao što duže.
Koji program pranja da odaberete za platnene pelene?
Ulošci za pelene se čiste u punom programu pranja na minimalno 60 stepeni i s velikim brojem okretaja. Pretpranje je takođe važno, jer se prva prljava voda odliva, a sadržaj bubnja se ispira svežom vodom. Dodatna opcija je i taster za dodatnu vodu: platnene pelene zbog svoje sposobnosti upijanja prikupljaju mnogo vode tokom programa pranja i što je više vode u bubnju, to je bolji rezultat pranja. Ekonomični ili ekoprogrami često troše manje vode i iziskuju nižu temperaturu, zbog čega se ne preporučuju.
Gaćice idu u mrežu za pranje veša, kopče se otvaraju, čičak kopče se zatvaraju. Gaćice mogu da se peru i na programu od 60 stepeni, ali mogu i na nižim temperaturama ako nisu zaprljane izmetom.
Kakva sredstva za pranje se koriste za platnene pelene?
Kakav deterdžent je odgovarajući? Upijajuće jastučiće najbolje je da perete jakim deterdžentom u vidu praška za osetljivi veš, a gornje gaćice deterdžentom za odeću u boji ili blagim deterdžentom. Važno: deterdženti ne smeju da sadrže izbeljivače na bazi hlora, omekšivače ili mirise. Izbeljivač na bazi hlora napada vlakna i oštećuje PUL materijal. Omekšivač zapušava vlakna i smanjuje upijanje platnenih pelena. Mirisi mogu da izazovu alergijske reakcije kod beba. Želite li da ostvarite dodatnu ekološku prednost, koristite deterdžente bez optičkih posvetljivača i konzervansa – premda ne štete tkanini, teško su razgradljivi pa su štetni za okolinu.
Umesto omekšivača, u odeljak za omekšivač možete da dodate tečnu limunsku kiselinu. To olabavi vlakna a ne slepljuje ih. Od čestog pranja platnene pelene mogu da postanu tvrde i da imaju hrapavu površinu pa više nisu toliko prijatno mekane za bebinu guzu.
Sušenje platnenih pelena
Posle pranja platnene pelene se rastresu – to će olabaviti vlakna i sprečiti otvrdnjavanje. Sušenje u mašini za sušenje brže je od sušenja na sušaču za veš, ali troši mnogo električne energije i smanjuje životni vek platnenih pelena.
Šta da uradite kada platnene pelene neprijatno mirišu?
Ako platnene pelene neprijatno mirišu, razlozi mogu da budu različiti. Za intenzivan miris krivci su urin ili amonijak i oni ukazuju na to da pelene nisu dovoljno isprane. Rešenje: platnene pelene natope se pola sata u mlaku vodu s malo limunske kiseline ili sredstva za uklanjanje kamenca. Zatim se stavljaju u veš-mašinu na 60 stepeni s blagim izbeljivačem kao deterdžentom na najduži i najintenzivniji mogući program. Zatim ponovo dobro isperite pelene. Vodootporne gornje gaćice treba da perete posebnim deterdžentom za obojeni veš.
Ako pelene imaju miris plesni ili truljenja, onda nisu potpuno suve. I u ovom slučaju važno je da platnene pelene dobro isperete, centrifugirate i osušite – po mogućnosti na suncu, jer UV-zraci imaju prirodan dezinfekcijski učinak.
Neefikasne veš-mašine, prepuni bubnjevi ili korišćenje ekoloških programa koji štede vodu takođe mogu da budu razlog za neprijatan miris platnenih pelena.
Da li su platnene pelene higijensko rešenje?
Višekratne platnene pelene mogu da budu pojednako higijenske kao i jednokratne pelene – ako imate nekoliko stvari na umu. Ako platnene pelene nisu dovoljno čiste posle pranja, bebe mogu da pate od pelenskog osipa. Osip na području pelena često je izazvan gljivicama na koži.
Platnene pelene se na niskim temperaturama ne čiste dovoljno. Program pranja stoga treba da bude najmanje 60 stepeni. Međutim, kod mnogih modernih uređaja navedena temperatura pranja nije postignuta. Premda se time smanjuje potrošnja energije, to dolazi nauštrb higijene. Ako veš-mašina ima poseban higijenski program, to je često bolja opcija.
Osim toga, treba koristiti veće doze jakih deterdženata koji sadrže izbeljivač, a koji potpuno uklanjaju organske materije s pelena.
Drugo rešenje bilo bi da se platnene pelene čiste industrijski. Međutim, to predstavlja dodatno organizaciono i finansijsko opterećenje za mnoge porodice. U našoj zemlji još su retki oni koji pružaju komercijalnu uslugu prikupljanja i pranja pelena.
Tri alternative za platnene pelene
Platnene pelene nisu uvek održiva opcija za sve porodice koje žele da presvuku svoje dete na ekološki prihvatljiv način. Ipak, postoje i druge opcije koje imaju manji uticaj na okolinu i klimu od uobičajenih jednokratnih pelena.
Ekološke pelene
Ekološke pelene su pelene za jednokratnu upotrebu koje funkcionišu kao konvencionalne pelene za jednokratnu upotrebu. Velika je razlika između ta dva tipa pelena, u korist ekoloških: sastoje se od većeg udela prirodnih, obnovljivih materijala, poput pamuka, kukuruza ili celuloze. Ne sadrže mirise, boje ili pesticide i izbeljuju se bez hlora. Samo se čičak-kopče i ljepljive trake uglavnom još prave od fosilnih izvora. Takođe su vazdušastije od jednokratnih pelena s visokim udelom plastike – tako da postoji manji rizik od alergija i pelenskog osipa s ekološkim pelenama. Nedostatak koji ne može da se zanemari, posebno za porodice: ekološke pelene često koštaju tri do četiri puta više od uobičajenih pelena.
Hibridne pelene
Hibridne pelene su sistem presvlačenja beba koji kombinuje jednokratne i višekratne pelene. Hibridne pelene sastoje se od tekstilne, perive navlake za pelenu, koja može da se pere s običnim vešom, i upijajućeg jednokratnog umetka koji posle jedne upotrebe ide u otpad.
Rešenje bez pelena
Novopečeni roditelji sve češće čuju i za opcije koje ne uključuju upotrebu pelena. Šta to znači? Trend se takođe često naziva „prirodna nega bebe“ ili „eliminacijska komunikacija“. Korišćenje pelena se potpuno ili uglavnom izbegava. Roditelji posebno obraćaju pažnju na bebine signale kada ona želi da piški ili kaki. Potom drže bebu iznad WC šolje ili posebne noše. Naročito je važno u prvim mesecima reagovati na detetove signale, jer oni mogu da se povuku posle četvrtog meseca života kada dete počne da se navikava na pelene. Svaka porodica mora sama da odluči koliko je roditeljstvo bez pelena praktično u svakodnevnom životu. Ovaj koncept definitivno ima nedvosmislenu prednost u odnosu na korišćenje pelena jer dete kasnije ne mora da se odvikava od pelena.