Pravilna higijena usne duplje i zuba se uči – i trebalo bi da počne već s prvim mlečnim zubom. Osim što doslednije ishrane bez šećera i redovnih poseta dečjem stomatologu, važno je i svakodnevno pranje zuba kod dece i beba. Samo tako zdravi mlečni zubi mogu da stvore dobru osnovu za trajne zube.

Savet uredništva: Ovde nutricionistkinja preporučuje koliko šećera dnevno deca smeju da jedu.

Pranje zuba kod dece: brzi odgovori na najvažnija pitanja

Koliko minuta treba prati zube?

Koliko dugo deca treba da peru zube, zvisi od broja zuba koje imaju. Pravilo iz prakse: za svaki zub izdvojite pet do deset sekundi – i to najmanje dva puta dnevno. Kada su svi mlečni zubi nikli, optimalno vreme pranja iznosi dva do tri minuta. Ritual bi trebalo obavljati posle obroka. Ako su obroci sadržali kiselu hranu ili napitke, bolje je da pričekate još pola sata, jer kiselina čini hrapavom zubnu gleđ, koja se zatim pokretima četkice pri čišćenju doslovno izriba. Za hitne potrebe usta mogu da se pre pranja zuba temeljno isperu vodom.

Koju dečju pastu za zube da odaberete?

Postoje zubne paste za svaki uzrast, a razlikuju se po koncentraciji fluorida. Fluorid sprečava karijes i važan je za strukturu zubne gleđi i kostiju. Previše fluorida može da izazove fluorozu kod dece, zbog koje nastaju fleke na zubnoj gleđi ili ona čak postaje porozna. Stoga bi roditelji svakako trebalo da se pridržavaju saveta za doziranje navedenih na pakovanju paste za zube. Važno: ako koristite pastu za zube koja sadrži fluorid, deci ne smete dodatno da dajete tablete fluorida.

Koja dečja četkica za zube je najbolja?

Glava četkice treba da bude mala i da odgovara veličini dečjih usta, najbolje je kada je kraća od dva centimetra. Mnogo malih pramenova sa zaobljenim mekim čekinjama čistiće nežno i temeljno. Kako bi dete uskoro moglo da učestvuje u pranju zuba, drška bi trebalo da bude ergonomska, debela i protivklizna. Četkice za zube od veštačkih materijala bolji su izbor nego one s prirodnim čekinjama jer se kod ovih drugih brže nastanjuju bakterije. Da li je električna četkica za zube bolja za decu nego ručno četkanje, svakako je pitanje ukusa. I vrlo važno: svaka dva do tri meseca treba da kupite novu četkicu, odnosno nastavak za četkicu za zube!

Otkad deca mogu da počnu sama da peru zube?

Do uzrasta od tri godine roditelji preuzimaju pranje zuba, a četvorogodišnja deca mogu da počnu samostalno da peru zube. Do sedme godine roditelji bi uveče trebalo da im dodatno operu zube i da ih do jedanaeste godine redovno kontrolišu.

Uputstva poput GVU metode mogu manjoj deci da pomognu da na jednostavan način nauče da peru zube a da se pritom ne zaboravi nijedna površina zuba. Prema toj metodi zubi se uvek peru istim redosledom:

  • Najpre se čisti površina zuba kojom grizemo (gornja površina) kratkim pokretima levo-desno.
  • Posle toga kružnim pokretima treba očistiti sve spoljne površine, od sredine prema desno i prema levo.
  • Na kraju unutrašnje površine dole i gore čistite u malim krugovima, od „crvenog prema belom”, dakle od zubnog mesa prema zubu. Pravilna nega zubnog mesa trebalo bi da se podrazumeva kao i pranje zuba.

Sedam saveta za pranje zuba: decu treba pravilno motivisati

Ono što u teoriji zvuči jednostavno, u praksi je često teže. Upravo kod beba i male dece dnevna higijena usta i zuba nije baš omiljena. Nikakvo čudo: pri izbijanju zuba maleni imaju bolove i u fazi autonomije žele mnogo toga sami da isprobaju, što ne funkcioniše uvek baš tako dobro – frustrirajuće je za obe strane. Mnogi roditelji ne žele da ignorišu volju svog deteta, i to je u redu. (Ovde porodična psihološkinja otkriva šta znači vaspitanje prema razvojnim potrebama.)

Šta, dakle, da uradite kad baš nikako ne funkcioniše pranje zuba? Deci i roditeljima ritual zajedničkog pranja zuba trebalo bi i dalje da ostane zabava. Uz ovih sedam saveta svi će, i roditelji i podmladak, vrlo brzo ponovo lepo da se smeju.

1. Pomaže odvraćanje pažnje

Postoje brojni video-snimci i aplikacije uz koje bi deca mogla da doživljavaju pranje zuba kao poslasticu. Doduše, to nije odgovarajuće rešenje baš za svaku porodicu. Pre svega kod vrlo male dece ili kod beba ekran bi trebalo da ostane isključen. Postoje ipak alternative: na primer, gledati kroz prozor ili praviti grimase (stariji sestre i braća sigurno će vrlo rado preuzeti taj zadatak). Trik koji često funkcioniše kod sasvim malih početnika u pranju zuba: ponudite dve četkice za zube – jednu beba može da uzme u ruku i pomno istražuje, dok drugom roditelji u međuvremenu peru bebi zube.

Savet uredništva: Ovde ćete pronaći savet stručnjakinje od kog je uzrasta mobilni telefon za decu primeren.

2. Sačekajte pravi trenutak

Beba je mala i još sisa ili jede na svaka dva sata? U tom slučaju roditelji ne moraju da se drže strogog plana, mogu da budu fleksibilni i da obrate pažnju na detetove signale: kad je beba dobro raspoložena i saradljiva, i kad ipak ima hitnije potrebe. Pritom je važno samo to da ne zaboravite na pranje zuba.

3. Ritual pranja pretvorite u igru

Deca obožavaju razigrane rituale. Mame i tate mogu to da iskoriste i učine da četkica za zube progovori: obavezno želi da se pomazi sa zubićima ili potera karijes-čudovišta iz usta.

4. Kupite ludi pribor za pranje zuba

Da, deca su (često) podmitljiva. Četkica za zube u omiljenoj boji i dečji sat koji odbrojava preostale minute i sekunde za pranje možda mogu da naprave razliku. Ako ni to ne pomaže, roditelji mogu da kupe zanimljivu knjigu ili igračku koja se pojavljuje samo za vreme rituala pranja zuba.

5. Dopustite detetu saodlučivanje

Faza autonomije je sama po sebi zahtevnija. Deca više teže samostalnosti, žele svakako da nešto urade sama. Tu pomaže kada mogu da učestvuju u odlučivanju u skladu sa svojim stepenom razvoja, na primer, kojom četkicom žele danas da peru zube. Pranje zuba u kupatilu je glupo – šta misle o premeštanju u dečju sobu ili leti na balkon? (Ako lavabo nije u blizini, dete može da ispljune penu u svoju čašu za pranje zuba.) Tako mališani brzo shvataju jedno: o pranju zuba se ne raspravlja, ali okviri mogu različito da se definišu.

6. Međusobno perite zube

Šta mislite o ovom dogovoru? Najpre dete pere zube mami ili tati, a posle toga roditelji mogu da pristupe dečjim zubima. Ta vežba može i da otvori oči: kakav je osećaj kada neko drugi čačka po tvojim ustima!

7. Budite uzor

Pomladak se orijentiše prema roditeljima, a to važi i za pranje zuba. Deca i roditelji zato bi trebalo da barem jednom dnevno u isto vreme peru zube – ne onda kada su mališani još ili ponovo u krevetu. Tako će deca rano da shvate kako je pranje zuba deo svakodnevice.