Kolike kod beba: babica donosi odgovore na najvažnija pitanja
Ako beba u prvim nedeljama života stalno plače i teško može da se smiri, roditelji često posumnjaju na takozvane kolike (grčeve u stomaku). Bol u stomaku uvek izaziva veliku neprijatnost. Babica objašnjava kako da prepoznate prave kolike, kako roditelji mogu da pomognu bebi i kada je potrebna pomoć pedijatra.
Садржај
- Šta kod beba izaziva kolike?
- Kako ću da znam kada moja beba ima kolike?
- Kada su kolike najneprijatnije? Postoje li tromesečne kolike?
- Kako da brzo umirimo bebu kod kolika?
- Šta još pomaže protiv kolika kod novorođenčadi?
- Postoje li namirnice koje bi dojilje trebalo da izbegavaju?
- Na šta majke koje ne doje bebe treba da obrate pažnju?
- Kada bebu s grčevima treba da odvedete kod lekara?
Šta kod beba izaziva kolike?
Pre svega, moramo da razlikujemo da li beba ima prave kolike ili je to normalan rad sistema za varenje? Mnogo toga se dešava u bebinom stomačiću u prvih nekoliko nedelja i meseci. Tanka, još nezrela creva moraju da obave težak posao. Peristaltika, tj. pokret mišića koji gura hranu, potpuno je nova, a mikrobiom još se razvija, što je stresno za odojčad.
Ipak, bolovi u stomaku nisu uvek odgovorni za sate i sate plača koji se obično javljaju uveče, premda se upravo ova „dijagnoza“ često postavlja. Nostalgija za domom u materici, senzorna preopterećenost, nedostatak sna koji se nakupio tokom dana ili, jednostavno, potreba za bliskošću – sve to, ponekad i sve to zajedno, ispoljava se u plaču i vrištanju. To je prilika u ranom detinjstvu za izražavanje neprijatnosti i suočavanje sa stresom u isto vreme.
Moguć je i suprotan smer: mozak je usko povezan sa crevnim nervnim pleksusom unutar crevnog zida. Ako je svega previše, to se odražava na želudac i manifestuje bolovima u stomaku.
Kako ću da znam kada moja beba ima kolike?
Za prave kolike karakteristični su crveno lice, stisnute šake, nadut stomak s napetom trbušnom dupljom, povijena kolena, udaranje, preterano istezanje i odsečno vrištanje koje teško može da se smiri. Međutim, prave kolike verovatno su mnogo ređe nego što bismo to očekivali.
Kada su kolike najneprijatnije? Postoje li tromesečne kolike?
Kolike se obično javljaju nekoliko nedelja posle rođenja, a vrhunac dosežu od šeste do osme nedelje života. Uz nekoliko izuzetaka, napadi vrištanja spontano se povlače do kraja trećeg ili četvrtog meseca.
Kako da brzo umirimo bebu kod kolika?
Bez obzira na to da li je reč o pravim kolikama ili opravdanom plaču iz drugih razloga, za odojčad je neophodno roditeljsko razumevanje, podrška i pomoć u samoregulaciji. Mnogo nošenja, masiranje trbuščića, eventualno previjanje i dovoljno sna – sve to može da pomogne bebi. Ako to ne pomogne, trebalo bi da budete svesni da kao mama i tata niste uvek odgovorni za bebin plač i da ne morate da ga „zaustavljate”. Najvažnije je da pratite bebu i budete prisutni. Budite dobri prema sebi i olakšajte svoju situaciju.
U nastavku pročitajte o pojedinačnim metodama koje pružaju olakšanje ako se beba ne oseća dobro:
Nošenje u položaju koji smanjuje pritisak na trbušnu duplju, nežno masira i greje stomačić u mnogim slučajevima je garancija za opuštanje i uspavljivanje. Nosiljka za bebe koja vam odgovara i prianja za leđa zlata je vredna! Ako su detetov bol i uznemirenost toliko jaki da beba ne može da se obuzda, treba isprobati nešto rastegljiviju, elastičnu nosiljku. Studije pokazuju da nošena deca plaču do 43 posto manje tokom dana u poređenju s decom koja nisu nošena. Ali budite oprezni: često preporučljivo „držanje za letenje“, u kom bebe leže potrbuške na podlakticama, sve je više na lošem glasu. Čini se da pomaže – ali izaziva preteranu stimulaciju bebe i ona se povlači od svih impulsa tako što zaspi. Načelno, strogo se ne preporučuje nošenje „licem prema napred“!
Masaža stomaka posebnim uljem, ili nežno kruženje oko karlice dok su bebine nožice zgrčene, mogu da pomognu u ublažavanju bolova u stomaku. Važno je da obratite pažnju na bebine signale jer ne vole sve bebe masažu. Ponekad je dovoljan samo dodir i zagrevanje stopala. Lupkanje olakšava obavljanje nužde. Takođe je moguće držati bebu u čučećem, oslonjenom položaju iznad kadice ili podloge za presvlačenje. Ovaj položaj podstiče obavljanje nužde i rasterećuje trbušni zid.
Kako bi izbegli preteranu nadraženost uveče, roditelji bi trebalo da obezbede dovoljno prilika za spavanje tokom dana. Toplina i sigurnost, sitost i umor – najbolji su recepti za uspavljivanje. Nošenje na rukama je takođe dobra metoda.
Ovde možete da pročitate važne informacije o ponašanju beba tokom spavanja kao i savete za kvalitetan san.
Neke bebe uživaju u povijanju, odnosno umotavanju tkanine kojom se simuliraju fizičke granice materice. Važno je da dete nikada ne povijate dok su mu ispružene noge, nego u laganom čučnju s lagano razmaknutim bedrima. To je neophodno za razvoj još nezrelih kukova dojenčeta. Za roditelje je najbolje da im babica pokaže kako se povija.
Ovde roditelji mogu da otkriju kako uspešno da poviju bebu.
Šta još pomaže protiv kolika kod novorođenčadi?
Neki roditelji kunu se u osteopatiju: suptilne blokade, obično u gornjem vratnom delu kičme, dovode do neprijatnosti. Ova napetost utiče na nerv koji je direktno povezan sa sistemom za varenje. Te blokade mogu da se reše osteopatijom. U svakodnevnom životu ima smisla da uvek podižete bebu sa strane. Ako bebu podižete iz ležećeg položaja, glava se često isteže unazad – a to takođe može da dovede do napetosti u vratnom delu kičme.
Naročito posle carskog reza ili ako je majka tokom porođaja dobila antibiotik, beba može da ima nepovoljnu kolonizaciju creva. Primena probiotika u ovom slučaju može da bude vrlo uspešno rešenje. Najbolje je da o tome razgovarate sa svojim pedijatrom.
Postoje li namirnice koje bi dojilje trebalo da izbegavaju?
Dojiljama se često govori da određena hrana izaziva nadutost i bolove u stomaku kod beba. Ipak, verovatno nije presudna ishrana niti razmaci između pojedinih obroka u procesu dojenja. Jedini izuzetak je kravlje mleko. Verovatno veliki broj dojenčadi pati od alergije na proteine kravljeg mleka. Protein se prenosi detetu preko hrane koju unosi s majčinim mlekom. Ako uz bolove u stomaku i nadutost ima krvi u stolici, ili dete sporo dobija na težini, ima osip na licu i u pelenskom području, dijagnoza je očigledna. Tada majka treba da prestane s upotrebom proizvoda od kravljeg mleka, što zapravo može da doprinese olakšanju.
Na šta majke koje ne doje bebe treba da obrate pažnju?
Babice preporučuju hranjenje formulom. Prilikom pripreme važno je da se pridržavate tačnih uputstava na pakovanju, da pazite na preporučenu temperaturu napitka, kao i na to da u tečnosti bude što manje mehurića vazduha. Prilikom hranjenja trebalo bi držati bebu u naručuju – kao i kod dojenja. Bebu ne smete ležerno da hranite flašicom dok sedi u dečjoj sedalici. Posle obroka roditelji treba da pomognu bebi da podrigne. Na tržištu postoje i posebne cucle protiv grčeva.
Kada bebu s grčevima treba da odvedete kod lekara?
Ako beba ne dobija dovoljno na težini, lošeg je opšteg zdravlja ili ako ima zelenkastu, vodenastu stolicu jakog mirisa, potrebno je da posetite pedijatra. Isto važi i ako se sumnja na alergiju na belančevine kravljeg mleka, premda to ne može uvek jasno da se dijagnostikuje.