Active Beauty
Menopauza: crvene fleke na koži i drugi problemi s kožom
vreme čitanja: min

Zrela koža

Menopauza: crvene fleke na koži i drugi problemi s kožom

Dr Katharina Medek je dermatološkinja u Univerzitetskoj bolnici u Salcburgu. Za ACTIVE BEAUTY objasnila je kakvu vezu imaju crvene fleke i drugi problemi kože s menopauzom.

Zašto se tokom menopauze javljaju simptomi poput suve, opuštene kože i šta izaziva iritaciju kože i osip s crvenim flekama? Usled hormonskih promena, koža je tokom menopauze izložena raznim procesima starenja, što pak može da dovede do problema s njom. Koliko brzo će proces starenja kože da napreduje razlikuje se od žene do žene.

Činjenica da koža stari tokom menopauze ima unutrašnje i spoljne uzroke:

  • unutrašnji uzroci: smanjenje nivoa hijaluronske kiseline utiče na to da koža zadrži manje vode, zbog čega ona postaje sve grublja i suva. Elastična vlakna se smanjuju, zbog čega koža postaje opuštena. Zbog smanjenog kolagena manje je otporna na oštećenja. Budući da se stvara manji broj pigmentacijskih ćelija, koža postaje bleđa. Osim toga, koža koja stari bleđa je jer se krvni sudovi u koži smanjuju. To ih pak čini osetljivijim na upale i usporava zaceljivanje rana.
  • spoljni uzroci: prvenstveno uključuju vaš sopstveni stil života s faktorima kao što su nedostatak nege kože ili pušenje. Izloženost sunčevoj svetlost najbrži je uzrok starenja kože, zato što sunce pokreće i pojačava unutrašnje uzroke starenja kože.

Mogući uzroci crvenih fleka na koži tokom menopauze

Crvene fleke na koži nisu nužno simptom menopauze. Međutim, postoji moguće objašnjenje zašto crvene fleke izbijaju na koži tokom menopauze: Na početku menopauze nivo progesterona kontinuirano opada. Hormon estrogen zasad ostaje stabilan i privremeno dominira telom, što kod žena može da izazove prvu pojavu simptoma kožne bolesti rozacee. To uključuje crvenilo na licu koje se pojačava usled delovanja toplote, napora, stresa i određene hrane. U daljim stadijumima na koži takođe mogu da se stvore crveni čvorići ili mehurići i pustule.

Još jedno objašnjenje zašto crvene fleke mogu da se pojave na koži žena tokom menopauze: kako menopauza napreduje, nivo estrogena opada, a progesteron postaje dominantan. Kako estrogen opada, kolagen i elastin se razgrađuju, a koža postaje tanja, suvlja i sklona iritacijama i osipima, vidljivim kao crvene fleke. Dodatni okidač za izbijanje crvenih fleka na koži mogu da budu proširene vene tokom valunga, konzumacija previše začinjene ili ljute hrane ili stres.

Savet dermatologa za crvene fleke na koži tokom menopauze

Simptome svakako razjasnite s dermatologom. Ako patite od kožne bolesti rozacee, razgovarajte sa svojim dermatologom o mogućnostima lečenja. Ako isključi rozaceu, potrebno je da negu prilagodite suvoj koži. Najbolji način da sprečite pojavu crvenih fleka jeste da u najvećoj mogućoj meri izbegavate potencijalne okidače, poput konzumacije prevruće, začinjene hrane ili tuširanja prevrućom vodom.

Suva koža i svrab tokom menopauze

Ovako nastaje suva koža tokom menopauze: zaštitna funkcija epidermisa smanjuje se tokom menopauze, što znači da koža gubi više vlage. Sve veća suvoća izaziva pojavu većeg broja bora. Budući da koža takođe može da proizvodi manje hijaluronske kiseline, ona sada skladišti manje vode i tako se isušuje. Suva koža sklonija je tome da svrbi.

Savet dermatologa za suvu kožu tokom menopauze

Vratite svojoj koži ono što više nema u dovoljnim količinama i neprestano prilagođavajte proizvode za negu svojoj koži. „Redovno mažite kožu kremama, mastima ili losionima koji sadrže, na primer, ureu i koristite posebna ulja za tuširanje koja koži daju potrebne lipide. „Samo to može da pruži olakšanje”, preporučuje dermatološkinja. Takođe, zaštitite svoju kožu od UV-zračenja i slobodnih radikala korišćenjem odgovarajuće zaštite od sunca kao što su krema za sunčanje i proizvodi za negu kože s antioksidansima. Budite na oprezu! Važna je pravilna nega suve kože, ali preterana nega tela može dugoročno i da odmasti kožu!

Koža s velikim porama kao simptom menopauze

Kako starite, pojedinačne žlezde lojnice mogu da se povećaju. Stalno vam se čini da su pore veće, jer tkivo kože postaje sve opuštenije. Osim toga, može da se pojavi više mitesera, što rasteže pore. One nastaju zato što koža postaje manje elastična zbog hroničnog izlaganja suncu i znak su hroničnog oštećenja od sunca u poodmaklim godinama. Osim toga, gubitak elastinskih vlakana tokom menopauze načelno izaziva povećanje pukotina na koži i pora. Kao rezultat toga, prljavština ostaje zarobljena unutar tih pukotina. To je obično vidljivo u obliku malih, crnih tačkica na proširenim porama.

Savet dermatologa za kožu s velikim porama tokom menopauze

Koža s velikim porama može da se poboljša individualno prilagođenom negom. Proizvodi za negu kože s aktivnim sastojkom retinolom pokazali su se uspešnima. Medicinska terapija takođe može da pomogne. Ovde postoje različite mogućnosti – od lokalne terapije preko pilinga do laserskih tretmana. Takve terapije treba sprovoditi samo posle konsultacija s dermatologom.

Bore na koži u menopauzi

Zbog manjeg volumena, anatomskih promena na licu i smanjene čvrstoće kože – pod jakim uticajem uzročnika poput sunca ili pušenja – konture lica tokom menopauze izgledaju opuštenije, što izaziva pojavu sitnih i krupnih bora.

Saveti dermatološkinje za kožu koja ima sve više bora tokom menopauze

Sitne i krupne bore moguće je donekle ublažiti doslednom upotrebom posebnih medicinskih proizvoda (za negu). „Osim toga, korišćenje botulinum toksina, pilinga, radiofrekvencije i laserskih terapija, kao i medicinskih igala, može da daje dobre rezultate”, kaže dr Katarina Medek. Najbolje je da pitate svog dermatologa koja je metoda prikladna za vas. Masaža lica kod kuće, gimnastika lica ili redovna upotreba maski za negu lica mogu da budu od pomoći. Fitoestrogeni – to jest „biljni estrogeni” – takođe stimulišu metabolizam kolagena.

Ako su bore dublje ili želite dodatno da učvrstite kožu i podstaknete stvaranje kolagena, postoje i drugi tretmani. Posebne supstance koje se nazivaju biostimulatori ubrizgavaju se u kožu. Primer za to je gel koji ima učinak punjenja i volumena. „U slučaju viška kože i izrazito opuštene kože, postoji mogućnost estetskog hirurškog zahvata u vidu fejsliftinga ili miniliftinga”, objašnjava dermatološkinja.

Kako smatra naša dermatološkinja, trebalo bi da imate na umu ove savete za negu kože tokom menopauze:

rutinska nega: minimalna dnevna rutinska nega uključuje uklanjanje šminke, ostataka kreme i prljavštine s lica ujutru i uveče losionom za čišćenje ili gelom za čišćenje prilagođenim vašoj koži.

Savet: kako pravilno da skinete šminku? Ovako se to radi.

  • prilagodite negu kože: posmatrajte promene na svojoj koži. Može se desiti da prethodno korišćene kreme i losioni više nisu prikladni za promenjeno stanje kože. Dermatološkinja savetuje da negu kože prilagodite novonastaloj situaciji. Međutim: „Ne postoji tajni recept i najbolja rutinska nega – to je vrlo individualna stvar i može da se promeni u različitim godišnjim dobima, na primer. Iako preporučujem bogatiju negu u zimskim mesecima, ona bi mogla da dovede do pogoršanja ako se koristi leti.” Zato je važno da s dermatologom razjasnite oblik nege kože koji je prikladan za svakog pojedinačno.
  • visoka zaštita od sunca: prema dermatološkinji, zaštita od sunca sa SPF 50 sasvim je neophodna svakog dana. „Većina dobrih proizvoda za zaštitu od sunca ne štiti samo od UV-zračenja, nego štiti kožu i od plave svetlosti koju emituju laptopovi, televizori i ekrani mobilnih telefona”, objašnjava dermatološkinja.

Savet: Mineralna krema za sunčanje štiti kožu bez hemijskih UV-filtera. Više o mineralnoj kremi za sunčanje i da li vam ona odgovara možete da pročitate ovde.

  • poseban serum: ujutru možete da koristite i poseban serum za lice kako biste zaštitili kožu od slobodnih radikala koji izazivaju brže starenje kože. Uticaji iz okruženja poput UV-zračenja ili stresa dovode do posebno visokih nivoa slobodnih radikala. Takav serum ima i korektivni učinak, na primer, suzbijanjem neželjene pigmentacije. Razgovarajte sa svojim dermatologom o tome koji je serum najbolji za vaš tip kože.
  • tretman retinolom: korišćenje retinola preko noći može da dovede do znatnog poboljšanja teksture kože i tena. No budite oprezni! Svakako razgovarajte o tome sa svojim dermatologom. „Koža mora da se polako uvodi u tretman retinolom, inače može da dođe do iritacije”, objašnjava dr Katarina Medek.

Ovi aktivni sastojci u proizvodima korisni su za negu kože tokom menopauze

Aktivni sastojci proizvoda za negu ne prodiru u duboke slojeve kože. Zato nisu lek za sve, ali mogu u određenoj meri da doprinesu zdravlju kože.

  • hijaluronska kiselina hidrira i veže vlagu. Ima učinak punjenja i može delovati tako da koža izgleda malo bujnije i glatkije.
  • kolagen može da smanji bore, jer ima učinak punjenja. Ten takođe izgleda svežije.
  • retinol podstiče obnovu ćelija i proizvodnju kolagena, skuplja velike pore i smanjuje bore.
  • vitamin C, antioksidans, važan je za stvaranje kolagena. Dluje protivupalno i može da posvetljuje hiperpigmentacije, odnosno sunčane pege i smeđe pigmentacijske fleke.
  • vitamin B3 ima brojne pozitivne učinke i može da se koristi na gotovo svakom tipu kože. Jača kožnu barijeru, smanjuje stvaranje sebuma, smanjuje crvenilo i pigmentacijske fleke i tako poboljšava ten.
  • urea se skladišti u koži, veže vodu i tako koži daje vlagu. Koncentracija uree od oko 10 posto takođe utiče na uklanjanje mrtvih ćelija kože i žuljeva.

Ovako možete dobro da negujete svoju kožu tokom menopauze, primenjujući zdrav način života

Lepa koža dolazi uglavnom iznutra, čak i tokom menopauze. Zato možete aktivno da radite sledeće kako biste obezbedili zdravlje svoje kože:

  • uobičavajte što uravnoteženiju ishranu. Pobrinite se za to da unosite dovoljno vitamina, hranljivih materija i proteina. U nastavku sledi još saveta za ishranu tokom menopauze.
  • obezbedite telu dovoljno tečnosti, poput vode ili nezaslađenih biljnih čajeva.
  • izbegavajte alkohol.
  • prestanite da pušite ili pušite što je manje moguće.
  • vežbajte i održavajte formu. Najbolje mesto za vežbanje je na otvorenom.
  • dodatno smanjite stres, na primer, tehnikama opuštanja.

Savet: Više o problemima kože tokom menopauze saznajte na dm.rs.

Ove proizvode za probleme kože u menopauzi potražite u dm-u

S mineralnim kompleksom za bolju vitalnost kože

„Hijaluronska maska za lice, 16 ml“ brenda Balea

Pronađite u dm online prodavnici

Povećava elastičnost kože

„NO WRINKLES losion SUPER 3D HYDRATOR, 150 ml“ brenda HADA LABO TOKYO

Pronađite u dm online prodavnici

Elastična i zategnuta koža

„HYALURONIC GOLD - krema protiv bora oko očiju, 15 ml“ brenda bioten

Pronađite u dm online prodavnici

Nega lica za zrelu kožu

„Koncentrat protiv pigmentnih fleka, 20 ml“ brenda Balea

Pronađite u dm online prodavnici

Dnevna krema protiv bora

„Revitalift Laser Renew krema - sa ZF 20, 50 ml“ brenda L'Oréal Skin Expert

Pronađite u dm online prodavniciv