Kako da se informišete i sprečite osip od vrućine: dermatološkinja objašnjava
Crvenilo i neprijatan svrab – osip od vrućine javlja se tokom toplih dana ili kada smo vrlo aktivni u sportu. Bebe ova bezopasna kožna bolest pogađa češće nego odrasle. Naša stručnjakinja objašnjava šta je osip od toplote i otkriva kako da ga sprečite i lečite.
Šta je osip od vrućine?
Postoje li različiti oblici? Osip od vrućine, poznat i kao milijarija, sitni su plikovi na koži koji neretko i svrbe. Nastaju kada se znojne žlezde zapuše. Postoje dva oblika: miliaria cristallina je najblaži oblik osipa od vrućine i nastaje zbog zapušenog ulaza znojnih žlezda u gornjem sloju kože. Karakterišu je mali, prozirni plikovi ispunjeni tečnošću. Ne izaziva upale i crvenilo i obično simptomi nestaju posle nekoliko sati ili dana. Miliaria rubra, češći i dublji oblik osipa od vrućine, pojavljuje se u obliku malih crvenih čvorića ili pustula. Koža deluje grubo i upaljeno. Nastaje zbog zapušenih znojnih žlezda ispod sloja tzv. zrnastih ćelija. Ovaj oblik toplotnog osipa često je praćen svrabom i peckanjem, a može da nestane posle nekoliko dana u blažim slučajevima, dok u težim slučajevima može da traje nekoliko nedelja.
Na kojim mestima se pojavljuje osip od vrućine?
Osip od vrućine obično se pojavljuje na delovima tela koji imaju mnogo znojnih žlezda ili tamo gde znoj i toplota mogu da se zadrže. To uključuje pazuhe, dekolte, pregibe kolena, pregibe ruku i kožne nabore. Posebno su bebe osetljive na osip od vrućine, jer njihove znojne žlezde još nisu potpuno razvijene, a koža osetljivije reaguje na spoljne nadražaje. Kao i kod odraslih, osip se kod beba pojavljuje na toplim i vlažnim mestima, na primer, ispod ruku, na vratu i između nabora kože.
Osip od vrućine / alergija na sunce – kakva je razlika?
Osip od vrućine nastaje zbog zapušenih znojnih žleda prilikom znojenja i zadržavanja toplote. Alergija na sunce, s druge strane, izazvana je UV-zracima. Dok se toplotni osipi obično pojavljuju kao mali, crveni čvorići ili plikovi, alergija na sunce ima različite oblike, poput čvorića, osipa ili plikova koji liče na akne. U slučaju nesigurnosti, treba da se konsultujete s lekarom.
Kako može da se spreči osip od vrućine? Nosite odeću od prirodnih vlakana, poput pamuka ili lana, i izbegavajte direktnu sunčevu svetlost. Takođe je važno da vam telo bude suvo i da redovno brišete znoj kako ne bi došlo do zapušavanja pora kože.
Kako može da se leči osip od vrućine i koliko traje dok koža ne zaceli?
Hladite zahvaćena područja kože hladnim oblozima i gelovima za hlađenje kako biste ublažili svrab i upalu. Blagi piling tela može da spreči zapušavanje znojnih žlezda. Izbegavajte uljne formulacije i premasne kreme. Savetovala bih da se ne koristi cinkova mast, iako se ona često preporučuje. Ona može dodatno da zapuši kožu i isuši je. Kod dubljeg, upaljenog toplotnog osipa ili trajnog svraba kortizonske kreme mogu da pruže olakšanje. U takvom slučaju potrebno je da se obratite svom dermatologu.