Active Beauty
Istiskivanje bubuljica: stručnjakinje odgovaraju na najvažnija pitanja
vreme čitanja: min
Nečista koža

Istiskivanje bubuljica: stručnjakinje odgovaraju na najvažnija pitanja

Treba li bubuljice istiskivati ili ne? Kako uopšte nastaje gnojna bubuljica? Šta je odstranjivač mitesera? Za ACTIVE BEAUTY razgovarali smo s dermatološkinjom i stručnjakinjom u oblasti kozmetike o tome kako da postupate s bubuljicama i šta je najbolje da ih izbegnete.

Dr Katharina Medek dermatološkinja je na Univerzitetskoj klinici u Salzburgu. Za ACTIVE BEAUTY opisala je šta je uzrok pojavljivanja bubuljica.

Madelaine Sommerlat mendžerka je kvaliteta u dm-u. Za ACTIVE BEAUTY pojašnjava kako se bubuljice profesionalno tretiraju u dm kozmetičkom studiju.

Dermatološkinja dr Katharina Medek i Madelaine Sommerlat, menadžerka kvalitata u dm-u, specijalizovana za kozmetiku, pojašnjavaju za ACTIVE BEAUTY kako nastaju bubuljice i zašto ne bi trebalo da ih same istiskujemo.

Kako nastaju bubuljice?

Odumrle ćelije kože blokiraju izlazne kanale u lojnim žlezdama. Zbog toga sebum ne može da izađe napolje pa se nakuplja. Ako dođe u dodir s kiseonikom ili bakterijama, pod kožom se stvara grudvica koju u žargonu nazivamo bubuljicom.

Posmatramo li preciznije, zavisno od uzroka, postoje različite vrste bubuljica. Uzroci, na primer, mogu da budu nedovoljna higijena, stres ili hormonske promene. Bubuljice čak mogu da izazovu pogrešna rutinska nega kože ili neodgovarajući proizvodi za negu. Masna krema za sunčanje na mešovitoj koži može, na primer, da pospeši izbijanje akni.

Koje vrste bubuljica postoje?

Miteseri (komedoni): Ako se desi zapušenje izlaznog kanala lojne žlezde, sebum je žućkaste/bele boje i stvaraju se milije – kolokvijalno se još nazivaju zrnca griza. Ako je lojna žlezda donekle otvorena i ako kroz otvor prodire malo kiseonika, sebum će da pocrni i stvoriće se miteser (komedon). Crna boja nastaje zbog reakcije pigmenta melanina na koži s kiseonikom iz vazduha. Što se više sebuma nakuplja u miteserima, to je više bakterija, a posledično nastaju upale u vidu akni.

Bubuljica (papula, pustula): Ako sebum dođe u dodir s bakterijama, nečistoća se upali. Tako nastaju promene koje u svakodnevnom govoru nazivamo bubuljicama. U stručnom žargonu nazivaju se papulama. Takve upale na površini kože nemaju izlaz pa papule i ne mogu da se istisnu. Ako se u njima nakupi gnoj, govorimo o pustulama.

Potkožne bubuljice: Za razliku od „normalnih“ bubuljica, nalaze se u dubokim slojevima kože. Potkožne bubuljice, koje još nazivamo cistama ili dubinskim/teškim aknama, na dodir mogu da deluju poput zadebljanja, mogu da popune potkožne kanale, da budu bolne ili izazovu ožiljke.

Preporuka za čitanje: Na dm.rs potražite savete za borbu protiv bubuljica.

Da li bubuljice treba istiskivati ili ne?

U principu ne bi trebalo da sami istiskujete bubuljice, jer tako može da se proširi upala, što može posledično da dovede do stvaranja ožiljaka. „Nemojte da se ogledate u ogledalu koje uvećava. Tako neretko možete da vidite nečistoće koje obično nisu vidljive, a koje biste možda počeli da istiskujete, i tako pogoršate stanje s bubuljicama“, pojašnjava dermatološkinja dr Katharina Medek.

Obratite se dermatologu radi određivanja individualne terapije. Istovremeno se isplati redovno odlaziti kod kozmetičara kako biste profesionalno i u higijenskim uslovima očistili kožu.

Zašto ne bi trebalo da sami istiskujemo bubuljice?

Istiskivanje bubuljica uglavnom nije dobra ideja, jer tako nastaju male, otvorene rane. U njima mogu da se nakupljaju bakterije zbog kojih se dešavaju upalni procesi. Rane zaceljuju sporo i posle njih mogu da se stvore ožiljci. „Nečistoće, tragovi bubuljica i upale ključni su razlozi za to što bubuljice ne smemo sami da istiskujemo“, sažeto poručuje dermatološkinja. „Čim upalni procesi zahvate velike površine, nužno je da potražite savet specijaliste.“

Kako pravilno da istiskujete bubuljice?

Ako uprkos svemu i dalje želite da istiskujete bubuljice, najbolje je da to radite uveče kako bi koža mogla da se preko noći oporavi i kako biste ujutru imali vidljive rezultate. Ako se prethodno okupate ili istuširate, pore će od vodene pare još više da se otvore. Ako nemate iskustva s tim, sledite korak po korak uputstva kako da istiskujete bubuljice:

  1. Sredstvom za dezinfekciju dezinfikujte mesto na koži koje ćete tretirati, ruke i prste.
  2. Oko prstiju obmotajte maramicu i oprezno istisnite nečistoću, pritiskajući odozdo prema gore. Ako ne uspete posle nekoliko pokušaja, odustanite i potražite pomoć stručne osobe. Kada se pritiska previše snažno i dugo, mogu da se prošire neki kapilari ili koža može da otekne. Alternativno, bubuljicu možete oprezno da pročistite dezinfikovanom iglom, a potom da je istisnete. Ali to bi trebalo da radite samo ako ste uvežbani i ako znate koliko duboko smete da ubodete. U suprotnom postoji prevelika opasnost od povrede.
  3. Na problematično mesto na koži ponovo nanesite malo dezinfekcionog sredstva.
  4. Prethodno nanesite sredstvo protiv bubuljica u stiku, kako ne bi došlo do dodira s bakterijama i kako biste isušili otvorene rane.
  5. Na otvorenu ranu nanesite flaster za bubuljice koji ima antibakterijsko delovanje i isušuje bubuljice.

Šta je odstranjivač mitesera i kako može da pomogne prilikom istiskivanja bubuljica?

Odstranjivač mitesera medicinski je instrument za istiskivanje bubuljica iz pora kože. Neretko je to metalni štapić s malim čeličnim prstenom na vrhu. Laganim pritiskom njime se prelazi preko kože kako bi se bubuljica istisnula. Ipak, dermatološkinja ne preporučuje da ovo primenjujete sami kod kuće. „Ovakvo tretiranje kože u nečistim uslovima može da donese više štete nego koristi“, ističe ona. Bolja opcija je profesionalno čišćenje kože u kozmetičkom salonu.

Kako da sprečite pojavljivanje bubuljica?

  • ujutro i uveče kožu čistite vodom, blagim losionom za pranje i blagim tonikom za lice. „Losion za pranje čisti, a tonik za lice gradi zaštitni kiseli sloj kože“, pojašnjava stručnjakinja iz dm kozmetičkog studija. Svakodnevnim ritualima pranja odstranjujete preostali sebum, nečistoće i bakterije pa tako bubuljicama pružate malo prilika. Prema potrebi, u nekom kozmetičkom salonu možete da utvrdite koji proizvodi odgovaraju kom tipu kože. Na dm.rs postoji velik izbor proizvoda za čišćenje lica.
  • zaštitite svoju kožu od prevelike izloženosti suncu, jer UV-zračenje pogoduje bubuljicama.
  • pripazite na uravnoteženu ishranu s mnogo povrća i integralnih proizvoda. Buddha Bowls zdrav je, raznovrstan i ukusan izbor. „Znamo da previše šećera, mlečnih proizvoda i jednostavnih ugljenih hidrata može da pogoduje nečistoj koži“, pojašnjava dermatološkinja. Pijte i dovoljno vode jer koža tako ostaje zdrava iznutra, pa se na njoj stvara manje bubuljica.
  • naviknite se na što je moguće više uravnotežen životni stil i u međuvremenu priuštite sebi povremeno malo odmora. Pri tome pomažu tehnike opuštanja i druge metode protiv stresa. Tako ćete sprečiti da vas stres nadvlada, jer stres može da poremeti hormone, što opet može da podstakne izbijanje bubuljica.
  • upravo kada nije reč samo o pojedinačnim bubuljicama nego o izraženim nečistoćama sami ne biste smeli predugo da eksperimentišete s mogućnostima. Potražite što je brže moguće neku dermatološku praksu ili profesionalni kozmetički salon, jer u suprotnom mogu da se stvore ožiljci, koža može da postane osetljiva ili pak može da bude nekih drugih posledica.
  • osim svega navedenog, pripazite na dobru higijenu u svakodnevnom životu. Tu, na primer, spada redovno čišćenje pribora za negu lepote. „Isto tako, nemojte suviše često da posežete rukom ka licu, redovno perite jastučnice i dezinfikujte unutrašnju stranu svoje kacige za bicikl“, predlaže stručnjakinja za kozmetiku. „Tako bakterijama maksimalno sužavate manevarski prostor.“

Ove proizvode za bubuljice potražite u dm-u:

Za tretiranje bubuljica

„Odstranjivač mitesera, 1 kom“ brenda ebelin

Pronađite u dm online prodavnici

Za nečistu, masnu i mešovitu kožu

„YOUNG & PURE, PORE PURIFIER, pena za čišćenje lica sa ugljem, 150 ml“ brenda AFRODITA

Pronađite u dm online prodavnici

Utiče na smanjenje lučenja sebuma

„ZINK PCA - krema za lice, 75 ml“ brenda Q+A

Pronađite u dm online prodavnici

Protiv bubuljica i mitisera

„CLEAR tonik za lice - glina i organski zeleni čaj, 200 ml“ brenda alverde NATURKOSMETIK

Pronađite u dm online prodavnici

Za otklanjanje nečistoća

„Trake za nos, sa aktivnim ugljem, 3 kom“ brenda Balea

Pronađite u dm online prodavnici

x
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.