Bademovo ulje: nega lica uz višestruko korisno sredstvo u kozmetičkom svetu
Jedno je od najpopularnijih ulja u kozmetičkom svetu, i to ne bez razloga – bademovo ulje impresionira i mlade i stare svojim pozitivnim svojstvima za lice, kožu i kosu. Ima protivupalni, hidrirajući učinak i može da pomogne u podmlađivanju kože.
Kako se proizvodi bademovo ulje?
Strogo govoreći, bademi nisu orašasti plodovi, jer rastu kao koštuničavo voće na stablima badema. Bademovo ulje kakvo poznajemo proizvodi se ceđenjem jestivih semenki koje se nalaze u plodu. Stabla badema izvorno potiču iz Azije, ali sada mogu da se nađu u mnogim različitim delovima sveta. Većina badema koje danas konzumiramo dolazi iz SAD-a, zatim iz Španije i Maroka.
Prilikom kupovine bademovog ulja važno je da obratite pažnju na to o kojoj je vrsti bademovog ulja reč. Postoje dve glavne vrste bademovog ulja:
- ulje slatkog badema: prikladno za kozmetičku i kulinarsku upotrebu. Ima blago sladak, orašast ukus i miris. Kao ulje za kuvanje vrlo je zdravo, jer snižava nivo holesterola i sprečava kardiovaskularne bolesti.
- preporučuje se kupovina hladno ceđenog ili nerafinisanog bademovog ulja. Ovi pojmovi označavaju procese u kojima se ulje posebno nežno ekstrahuje, što znači da zadržava više vitamina i minerala.
- ulje gorkog badema: koristi se za proizvodnju eteričnih ulja ili kao miris u parfemima. Međutim, u svom čistom obliku je otrovno, što ga čini neprikladnim za kuvanje ili kozmetičku upotrebu.
Koje sastojke sadrži bademovo ulje?
Svoja pozitivna svojstva za lice, kožu i kosu bademovo ulje prvenstveno duguje sledećim važnim sastojcima:
- vitamin A: podstiče proizvodnju kolagena, pomaže u borbi protiv nesavršenosti kože i obezbeđuje bolji ten.
- vitamin E: pomaže u zaštiti ćelija kože od slobodnih radikala koji napadaju kolagen kože i stoga mogu da izazovu oštećenje ćelija poput opekotina od sunca.
- vitamin B: jača kosu i nokte i podstiče stvaranje kolagena, što može da smanji prve znake starenja kože.
- nezasićene masne kiseline kao što su linoleinska kiselina (omega-6 masna kiselina) i oleinska kiselina (omega-9 masna kiselina): linoleinska kiselina vlaži kožu i, poput oleinske kiseline, deluje protivupalno. Oleinska kiselina takođe podstiče zaceljivanje rana.
Koje prednosti bademovo ulje ima za kožu?
1. Vlaži kožu
Zahvaljujući visokom udelu nezasićenih masnih kiselina u ovom ulju, koža usporava gubitak vode i štiti je od isušivanja. Zato je bademovo ulje posebno prikladno za suvu kožu.
2. Deluje protiv starenja kože
U području nege lica pomaže u zatezanju kože i usporavanju procesa starenja kože. Tako deluje zahvaljujući antioksidansu, vitaminu E koji neutralizuje slobodne radikale u koži koji bi inače doveli do oštećenja ćelija. Zato koža negovana bademovim uljem izgleda mlađe i svežije.
Osim toga, zahvaljujući vitaminu B podstiče se proizvodnja kolagena, što može da spreči nastanak bora.
3. Podstiče regeneraciju kože
Ako je koža upaljena, natečena ili crvena, nanošenje bademovog ulja može da deluje umirujuće na nadražena područja kože i da pospeši proces zaceljivanja. Zbog visoke prisutnosti linoleinske kiseline, koja pomaže zadržavnje vlage u koži, predstavlja dobar izbor za opekotine od sunca, jer nadoknađuje vlagu suvoj koži.
4. Poboljšava ten
Ne samo kod fleka na koži nego i kod ožiljaka, može da poboljša izgled kože i smanji ozbiljnost ožiljka, zahvaljujući svojim protivupalnim svojstvima. Ovo se takođe odnosi i na ožiljke od akni na licu.
5. Prikladno je za negu celog tela
Bademovo ulje smatra se korisnim hidrirajućim sredstvom za ostatak tela, posebno za negu suve i grube kože. Takođe se često koristi tokom trudnoće za sprečavanje strija. Bademovo ulje isto tako može da se koristiti za nežnu i osetljivu kožu beba i male dece jer je vrlo dobar izvor vlage, zahvaljujući velikom udelu nezasićenih masnih kiselina.