Ovi saveti zaista pomažu u borbi protiv oštećene i lomljive kose
Naša kosa osetljivija je nego što mislite: voda, topao vazduh i nepravilno oblikovanje mogu da imaju ogroman uticaj na nju. Šta pomaže protiv oštećenja kose i lomljenja vrhova? Otkrivamo vam kako izgleda prava nega i nekoliko pametnih trikova.
Ispucali vrhovi ili lomljiva kosa? Zapravo postoji razlika između ova dva stanja kose. Ispucali vrhovi javljaju se na krajevima kose. Lomljenje kose je strukturalno oštećenje koje može da se desi na celoj dužini. I jedno i drugo uglavnom može da se spreči, ali ako je kosa već oštećena, pomažu samo makaze.
Kako nastaju ispucali vrhovi?
Kao najstariji deo kose, vrhovi su izloženi velikom stresu. Ako cvetaju, kažemo da pucaju. Do tog stanja dolazi mehaničkim, hemijskim ili toplotnim uticajima. To uključuje trenje o odeću, agresivne proizvode za negu kose ili farbe, kao i često oblikovanje toplotnim uvijačima za kosu.
Šta izaziva lomljenje kose?
Mnogo je razloga. Izbeljivanje, mini-val, ali i greške u oblikovanju mogu da oštete strukturu kose do te mere da se ona krza. Često ispravljanje i feniranje najtoplijim vazduhom može da prekine vodonikove veze u kosi, čineći je lomljivijom i ranjivijom.Kako nastaju ispucali vrhovi?
Kao najstariji deo kose, vrhovi su izloženi velikom stresu. Ako cvetaju, kažemo da pucaju. Do tog stanja dolazi mehaničkim, hemijskim ili toplotnim uticajima. To uključuje trenje o odeću, agresivne proizvode za negu kose ili farbe, kao i često oblikovanje toplotnim uvijačima za kosu.
Saveti za negu oštećene kose
Najbolje je da kosu iščetkate pre pranja. Oštećenu kosu potrebno je da nežno tretiramo, naročito posle pranja. Voda izaziva bubrenje dlake, zbog čega je ona prenapregnuta i veća je verovatnoća da će se slomiti. Zato je bolje kosu osušiti tapkanjem peškirom a ne trljanjem. Regenerator koji se ne ispira pomaže pri naknadnom raščešljavanju. Posle toga, nežno osušite kosu – ali ne nužno samo na vazduhu zato što je u tom slučaju kosa duže vlažna i ranjiva. Bolje je sušiti je na niskoj temperaturi i s punijom snagom fena. Alternativno mogu da se koriste i fenovi za kosu s jonskom tehnologijom. Oni uklanjaju manje vlage iz kose jer joni razgrađuju molekule vode. Ipak, temperaturu treba da održavate što nižom.
Saveti za oblikovanje oštećene kose
Kod stilizovanja, za razliku od sušenja, važi pravilo da treba koristiti više toplote a manje snage. Obavezno koristite proizvod za oblikovanje toplotom i izbegavajte da suviše često prelazite peglom za kosu po istom području. Štipaljke ili šnale takođe mogu da oštete kosu ako se uvek stavljaju na isto mesto. Zato češće menjajte frizuru i birajte dodatke prikladne za kosu poput gumica za kosu.Kako da sprečite lomljenje kose
Nega regeneratorom ključna je i na kraju, posebno ako je kosa ofarbana ili ima mini-val. Dobra alternativa konvencionalnim farbama za kosu su biljne farbe koje se nanose samo na kosu. Uvek je dobro da birate proizvode koji su deklarisani da popravljaju kosu jer sadrže prave aktivne sastojke za oštećenu kosu, poput hidrirajućih ulja od makadamije, badema i semenki grožđa ili meda.
Kako da sprečite pucanje vrhova
Koristite samo antisplit proizvode kada su vrhovi već izlomljeni? To je pogrešno: proizvodi za negu protiv ispucalih vrhova obogaćeni su arganovim, moringinim ili ricinusovim uljem i posebnim lepkovima koji štite kosu od stvaranja ispucalih vrhova. Kao preventivnu meru, vrhove kose možete da negujete i hidrirajućim uljima posle pranja i tako zapečatite strukturu kose.
Ishrana za zdravu, sjajnu kosu
Snaga kose takođe dolazi iznutra: preko uravnotežene, sveže ishrane ili, ako u tome ne uspete, unosom biotina, cinka, vitamina C, omega-3 masnih kiselina i gvožđa u obliku tableta.