Ispravljanje kose: sedam saveta za pravilno korišćenje pegle za kosu
Za mnoge je pegla za kosu odavno postala osnovni deo opreme u kupatilu. Nije ni čudo: malo koja druga sprava za stilizovanje kose daje tako sjajne rezultate i toliko brzo! Ipak, za ispravljanje kose potrebno je malo znanja o nezi i pripremi. Susanne Forobosko, savetnica za kvalitet u dm-u u Austriji, zna na šta bi trebalo da obratite pažnju i otkriva poneki vreli trik...
Susanne Forobosko savetnica je za kvalitet u dm frizerskom studiju u Austriji. Za ACTIVE BEAUTY podelila je svoje najbolje savete o korišćenju pegle za kosu.
Ispravljanje kose: sedam saveta za ravnu, sjajnu kosu
Koju peglu za kosu preporučuju stručnjaci za kosu?
Pegle za kosu postoje u različitim varijacijama. Posebno su važni toplotni elementi: keramičke ploče održavaju ravnomernu temperaturu za razliku od (jeftinijih) čeličnih ploča. Osim toga, bolje klize kroz kosu. Manji, uži modeli idealni su za kratku kosu ili ispravljanje šiški. Što je kosa duža i čvršća, pegla može da bude veća i šira. Izrazito neposlušna kosa može dodatno da se ukroti posebnim kremama za ispravljanje.
„Pre korišćenja pegle za kosu najbolje je da se konsultujete sa stilistom ili stilistkinjom – jer oni najbolje poznaju kosu svojih klijenata i njihove potrebe, kao i rutinu u nezi kose. Uvek preporučujem kvalitetan proizvod kojim se jednostavno rukuje i koji dobro klizi kroz kosu – kako bi na kraju ona bila predivno sjajna!“
Ispravlja li se kosa dok je vlažna ili kada je potpuno suva?
Kosa bi uvek trebalo da bude suva pre ispravljanja. Ako mokra kosa dođe u kontakt s ekstremnom toplotom keramičkih ploča, to može da dovede do (trajnih) oštećenja kose. Razlog: pegle za kosu mogu da se zagreju do 230 stepeni. Prilikom ispravljanja kose isparava dosta vlage. Ako vruć metal dodirne mokru kosu, može da dođe do opekotina vlasišta i korena kose. U najgorem slučaju može da usledi opadanje i lomljenje kose i ispucalih vrhova.
Forobosko daje sledeći savet: „Najbolje je da kosu prethodno začešljate velikom ravnom ili okruglom četkom!“ Tako će željena frizura biti postojana – i verovatno ćete izbeći potrebu za ponovnim ispravljanjem, i to nekoliko dana.
Koja temperatura se preporučuje za ispravljanje kose?
Koliko vrela pegla za kosu treba da bude, zavisi od strukture kose. Većina proizvođača preporučuje temperature između 120 i 150 stepeni za tanku, hemijski tretiranu ili oštećenu kosu. Zdrava, prirodna kosa podnosi do 200 stepeni. Još viša temperatura može da bude za neposlušnu i vrlo kovrdžavu kosu. Ovde je moguća maksimalna temperatura od 230 stepeni.
Profesionalni savet Susanne Forobosko: „Budući da proizvodi poput ulja za kosu daju posebno lep i sjajan efekat, preporučujem da ih koristite za zaokružen izgled.“
Treba li uvek prilikom ispravljanja da koristite proizvode za zaštitu od toplote?
Kao što je već pomenuto, upotreba pegle za kosu predstavlja određeni napor za kosu. Stoga se preporučuje odgovarajuća nega unapred, na primer, hranljivim šamponom i regeneratorom za hidrataciju. Pre nego što stavite u upotrebu peglu za kosu, uvek treba da koristite toplotnu zaštitu koja se ponaša kao zaštitni sloj oko kose i sprečava da se kosi oduzme više vlage nego što je to neophodno. Osim toga, pojačava se dejstvo stilizovanja.
„Proizvode za zaštitu od toplote nanosite na suvu kosu, po dužini kose i na vrhove, i vodite računa o tome da kosa prilikom korišćenja pegle za kosu više nije vlažna“, preporučuje savetnica za kvalitet u dm frizerskom studiju.
Kako konkretno treba da ispravljate kosu?
Čak i kada ste u žurbi: ako stavite previše kose između zagrejanih ploča, to neće dati željeni rezultat! Osim toga, ovo može da rezultira ružnim pregibima na korenu kose. Zato važi pravilo: pažljivo podelite kosu oko glave u takozvane pramenove (izraz za izdvojene delove kose), npr. pomoću štipaljki za kosu, a zatim ispravljajte pramen po pramen. Pritom je važna prava brzina: ko žuri i prebrzo prolazi kroz kosu, mora da pravi češća ponavljanja, što opet nepotrebno opterećuje kosu. Presporo ispravljanje nosi rizik od spaljivanja kose.
Prava tehnika za ispravljanje, prema savetima Susanne Forobosko, izgleda ovako: „Prvo lepo zagladite kosu, a potom peglom za kosu povucite prema dole.“
Kako da ispravite šiške?
Da, šiške zahtevaju pažnju – i kada je reč o ispravljanju kose. Da biste pripremili kosu, prvo je osušite pomoću okrugle četke. Ponekad to može da bude dovoljno za postizanje željenog glatkog efekta. Ako nije tako, sledeći trik će sigurno delovati: podelite kosu dijagonalno prema čelu – što su tanji pramenovi, to će rezultat biti lepši. Da koren ne bi bio previše spljošten, najbolje je da postavite peglu za kosu dva centimetra iznad njega. Zatim je pažljivo povucite ka dole i lagano prema unutra – i vaše šiške će biti spremne.
Šta je bolje za kovrdže: pegla za kosu ili uvijač?
U osnovi, i s peglom za kosu i s uvijačem možete da stilizujete predivne talase i kovrdže. Razlika je u tome što je oblikovanje kovrdža s uvijačem malo lakše i zato je on posebno dobar izbor za početnike.
Sve što je potrebno za sjajnu kosu:
Ispravljanje kose: korak po korak
Temeljno četkanje kose
Prvo je potrebno da raspetljate kosu i temeljno je očešljate – idealno je kada je kosa tek oprana. Izbor četke uvek zavisi od strukture kose. Savet: Detangling četkom možete lako i bez povlačenja da raspetljate i tvrdokorne čvorove.
Nanošenje proizvoda za zaštitu od toplote
Posle češljanja sledi nanošenje proizvoda za zaštitu od toplote. Ako želite da budete posebno temeljni, isprskajte sprejem za zaštitu od toplote svaki pramen posebno, pustite da se osuši, a zatim koristite peglu za kosu.
Podela kose na pramenove
Najlakše je podeliti kosu tako što se drškom češlja napravi razdeljak do vrata i kosa se podeli na dva dela. Zatim se na visini uva napravi horizontalni razdeljak, kako bi se dobile četiri veće sekcije kose. Oni delovi kose koji se ne ispravljaju mogu da se pričvrste štipaljkama za kosu. Savet: što je kosa deblja i strukturisanija, to bi pojedinačni pramenovi trebalo da budu tanji.
Povlačite odozgo prema dole
Prilikom ispravljanja kose, pegla se postavlja kod područja vrata i polako se povlači prema dole. Zatim slede bočne sekcije.
Pravilno ispravljanje
Da bi ispravljanje bilo uspešno, tehnika je ključna! Pojedinačne pramenove kose treba da izdvojite češljem otpornim na toplotu, da klizite po dužini i pratite peglom za kosu.
Fiksiranje ravne kose
Kada su svi pramenovi ispravljeni, ima smisla da na kraju nanesete lak za kosu koji se brzo suši, kako bi frizura bila postojana što duže.