Gubitak kose tokom menopauze: šta savetuju stručnjaci
Ne pati svaka žena od gubitka kose tokom menopauze, ali mnoge pate. Donosimo dobre vesti! Gubitak kose neretko može lako da se kontroliše i leči. Dermatološkinja i stručnjak za zdravlje kose objašnjavaju zašto žene često gube kosu tokom menopauze i šta u tome može da im pomogne.
Садржај
- Zašto žene tokom menopauze gube kosu?
- Šta mogu da urade žene koje s godinama počnu da gube kosu?
- Koji šampon žene treba da koriste protiv gubitka kose tokom menopauze?
- Pomažu li kućni lekovi i biljni sastojci kod gubitka kose tokom menopauze?
- U kojoj meri ishrana može da utiče na gubitak kose tokom menopauze?
- Šta žene mogu da urade, posebno ako u menopauzi imaju kosu poput slame?
- Šta još može da pomogne kod gubitka kose tokom menopauze?
- Da li su dodaci ishrani korisni protiv gubitka kose tokom menopauze?
- Koji je „najbolji lek” protiv gubitka kose u menopauzi?
Dr Katharina Medek specijalistkinja je dermatologije. Sa mr Horstom Untermoserom, stručnjakom za zdravlje i negu kose, objasnila je za ACTIVE BEAUTY kako se dešava gubitak kose kod žena tokom menopauze i šta žene mogu da urade povodom toga.
Zašto žene tokom menopauze gube kosu?
Simptomi menopauze su složeni, a mogu da zahvate i kosu. Zašto se to dešava? Načelno, kosa prolazi kroz razne faze: fazu rasta, prelaznu fazu, fazu odmora i fazu opadanja. U fazi aktivnog rasta, kosa se formira u folikulu na temenu i s vremenom raste. Ova faza traje oko sedam godina. Istraživanja su pokazala da činioci poput hormona i ishrane utiču na trajanje ove faze. Upravo zato na opadanje kose kod žena može da utiče i hormonska neravnoteža tokom menopauze. Isto tako, što je osoba starija, to je faza rasta kose uglavnom kraća. Ako se faza rasta skrati, kosa će ranije da počne da opada. Koliko dugo gubitak kose traje tokom menopauze, razlikuje se od žene do žene.
Šta mogu da urade žene koje s godinama počnu da gube kosu?
Koji šampon žene treba da koriste protiv gubitka kose tokom menopauze?
Koji šampon žene treba da koriste protiv gubitka kose tokom menopauze?
Pre svega, žene koje pate od gubitka kose tokom menopauze trebalo bi da se obrate specijalisti dermatologije ili trihologije (fokus je na bolestima kose i vlasišta). Prvo je potrebno da se utvrdi tačan uzrok problema s kosom da bi on mogao da se reši. U tu svrhu pregleda se vlasište, često se uzima uzorak krvi, a može da se uzme i uzorak kože s glave. Odgovarajući šampon protiv gubitka kose u menopauzi treba da se odredi naknadno, što zavisi od vrste i uzroka gubitka kose, kao i stanja vlasišta. Primer: žene sa suvim vlasištem imaju koristi od aktivacijskih, medicinskih terapijskih metoda i aktivirajućih šampona s aktivnim sastojcima kao što su: kofein, ulje ruzmarina, ulje gingka i ulje semenki boražine.
Savet redakcije: Ruzmarinovu vodicu za kosu možete da napravite i sami. Međutim, porazgovarajte prvo sa svojim dermatologom o tome da li to sredstvo rešava vaš problem.
Pomažu li kućni lekovi i biljni sastojci kod gubitka kose tokom menopauze?
Iz medicinske perspektive, kućni lekovi se ne preporučuju kod gubitka kose tokom menopauze, zato što ne mogu lako da se doziraju. Osim toga, biljni i kućni lekovi takođe mogu da imaju nuspojave. „Ne treba potcenjivati moguće nuspojave. Zato izbegavajte kućne lekove protiv gubitka kose tokom menopauze. Ako ipak želite da ih koristite, onda to treba da radite samo u dogovoru s lekarom”, objašnjava dermatološkinja Katharina Medek.
U kojoj meri ishrana može da utiče na gubitak kose tokom menopauze?
Ishrana igra važnu ulogu kada je u pitanju zdravlje kose. Hrana bogata proteinima neophodna je za sve. Iskustvo je pokazalo da žene posebno u menopauzi često pate od manjka proteina. „Zato preporučujemo da pacijenti konzumiraju proteine, jer su važni za stvaranje kolagena. Kolagen je pogodan ne samo za kosu nego i za kožu”, ističe dermatološkinja. Kako bi se ishrana optimizovala tokom menopauze, na jelovniku bi trebalo da se nađu namirnice obogaćene proteinima, kao što su jaja, mladi sir, jogurt, druge vrste sira, kao i nemasno meso i riba.
Šta žene mogu da urade, posebno ako u menopauzi imaju kosu poput slame?
Posle određenih godina, nivo estrogena kod žena opada. Zbog toga odnos hormona estrogena i testosterona postaje neuravnotežen. Estrogena je premalo, a testosterona previše. Veći sadržaj testosterona utiče na proizvodnju previše sebuma. Veća količina sebuma zauzvrat izaziva neuravnoteženost pH-vrednosti vlasišta. Zbog toga je kosa masna, a vrhovi suvi ili „slamnati“. „Nežni pilinzi i šamponi, posebno za vlasište, mogu da pruže olakšanje”, preporučuje dermatološkinja za slučaj da imate „slamnatu“ kosu tokom menopauze.
Savet redakcije: Iritacija je neretko simptom gubitka ravnoteže u vlasištu. Kako da zadržite zdravlje kose saznajte u tekstu o svrabu vlasišta.
Šta još može da pomogne kod gubitka kose tokom menopauze?
U posebnim slučajevima, hormonska zamenska terapija može biti korisna prilikom gubitka kose tokom menopauze. Međutim, dermatološkinja to ipak ne preporučuje, jer hormoni mogu da izazovu ozbiljne nuspojave. „Sada postoje i druge, vrlo delotvorne terapijske metode, tako da ne morate da posežete za hormonima. Uključuje se uzimanje posebnih lekova. Međutim, lekovi moraju da se pravilno doziraju i mogu da se uzimaju samo prema uputstvima lekara”, ističe dr Katarina Medek.
Da li su dodaci ishrani korisni protiv gubitka kose tokom menopauze?
Dodaci ishrani ne pomažu kod aktivnog gubitka kose. Aktivno opadanje kose može da se utvrdi pomoću takozvanog testa povlačenja kose. Ako možete lako da iščupate pojedine vlasi iz vlasišta, test je pozitivan. „U tom slučaju treba da pronađete uzrok gubitka kose i da ga lečite”, objašnjava dermatološkinja. Ako vam se kosa proređuje i/ili ako se menja njena struktura, dodaci ishrani, na primer, u obliku kapsula, mogu da vam koriste, jer tako telo dobija više mikronutrijenata. Specijalisti za kosu mogu da odgovore na pitanje koji su dodaci ishrani ili kapsule delotvorni za gubitak kose tokom menopauze.
Koji je „najbolji lek” protiv gubitka kose u menopauzi?
Najbolji i najdelotvorniji lek protiv gubitka kose u menopauzi jeste, prema rečima dr Katharine Medek, kombinacija mezoterapije i PRP-terapije. Nadopunjuje je terapija biljnim matičnim ćelijama. „Trebalo bi da koristite i serume za vlasište koji sadrže vitamin B3”, preporučuje dermatološkinja, zato što, između ostalog, poboljšavaju prokrvljenost vlasišta i podstiču zdrav rast kose.
- mezoterapija je minimalno invazivna procedura koja poboljšava sopstvene procese regeneracije tela.
- PRP-terapija (PRP je skraćenica za platelet-rich plasma) kolokvijalno se zove tretman autolognom krvlju i namenjena je podsticanju rasta kose.
- terapija biljnim matičnim ćelijama deluje stimulativno na kosu i rast kose.